Intymna kryjówka z dala od cywilizacji. Dzisiaj projekt domu nowoczesnego coraz częściej odwołuje się do idei eskapizmu. Pokryty lustrem Casa Etérea, czyli eteryczny dom, w pełni zasługuje na swoją nazwę. Budynek wręcz znika wśród nierównych zboczy Palo Huérfano. To wygasły wulkan poza granicami San Miguel de Allende w środkowym Meksyku.
Po części architektura, po części instalacja artystyczna. Ten wyjątkowy projekt domu nowoczesnego stworzył mieszkający w Meksyku singapurski pisarz i projektant Prashant Ashoka. Pragnął on zbudować „teatr dla natury”, w którym goście mogą w pełni doświadczać surowego, górskiego krajobrazu.
Zazwyczaj każdy projekt domu nowoczesnego obejmuje okna sięgające od podłogi do sufitu. W ten sposób współczesna architektura zaciera granicę między wnętrzem a zewnętrzem.
Jednak tu również zewnętrzna elewacja, a w zasadzie lustrzana bryła zaciera różnicę między naturą a tym, co stworzone przez człowieka. Zniekształca krajobraz dzięki wciąż zmieniających się, przypominających miraż odbiciach. W ten sposób Ashoka zamierzał wywołać „głębokie poczucie podziwu dla dzikiej przyrody”.
Emocjonalny projekt domu nowoczesnego
Ten unikalny projekt domu nowoczesnego zainspirowała koncepcja „architektury emocjonalnej”. Termin ukuty został przez meksykańskiego architekta Luisa Barragána i rzeźbiarza-malarza Mathiasa Goéritza. Powstał, aby opisać budynki zachęcające do medytacji i wyciszenia. Casa Etérea zapewnia przede wszystkim głębokie doznanie zmysłowe. Wywołują one uczucia pokory, a jednocześnie podziwu dla umiejętności transformacji.
W zależności od pory dnia, pogody i linii obserwacji, lustrzana strona zewnętrzna odbija surowe zbocza wulkanu i drzewa mesquite. „Zapala się”, gdy słońce wschodzi rano, a o zmierzchu mieni się delikatnym ombre. Natomiast, gdy nad nocą zapanuje gwiaździsta czerń pustynnego nieba, po prostu w niej znika.
Mieszkanie z jedną sypialnią składa się z dwóch kubicznych brył tworzących plan piętra w kształcie litery V. Ta kanciasta geometria odbija się echem w wąwozie widocznym przez odsłonięty szklany prysznic.
Wnętrza o otwartym planie uświetnia panoramiczny widok na wysokie klify. Wszystko za sprawą szklanych przesuwnych drzwi od podłogi do sufitu, które łączą sypialnię i salon z zadaszonym patio. Tu goście mogą odpoczywać przy basenie, w cieniu drzew oliwnych i granatów.
Betonowe ściany i drewniane belki stropowe stanowią pierwotną, oszczędną estetykę, płynnie łącząc styl rustykalny z modernizmem. Natomiast paleta naturalnych materiałów, takich jak juta, skóra, drewno i kamień, podkreśla kolory i faktury naturalnego krajobrazu.
Podobne materiały odnajdujemy w meblach NAMUH Studio, które zacierają granicę między sztuką a designem. Jednak to miedziana wanna przy łóżku stanowi najbardziej rzeźbiarski akcent.
Casa Etérea w symbiozie z naturą
Dla Ashoki współistnienie z naturą oznacza również poszanowanie natury. W związku z tym projekt domu nowoczesnego Casa Etérea to modelowy przykład zrównoważonego rozwoju. chodzi oczywiście o zasilanie energią słoneczną, gromadzenie wody deszczowej oraz wykorzystanie orientacji w połączeniu z wydajną wentylacją i izolacją szklaną, aby w naturalny sposób regulować temperaturę w nieprzyjaznym, pustynnym klimacie.
Jednocześnie za fundament posłużyły lokalne skały, więc krajobraz pozostał praktycznie nietknięty. Natomiast powłoka lustrzana w ultrafiolecie jest widoczna dla ptaków, ale odblaskowa dla ludzkiego oka.
Chociaż takie rozwiązania komplikują projekt domu nowoczesnego, efekt zdecydowanie jest warty nakładu sił i środków. Gwarantuje bowiem, jak mówi Ashoka, „wyjątkowy spokój i możliwość pokonania dystansu między nami a światem przyrody”.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/lustro-weneckie-w-australijskim-buszu/
https://pointofdesign.pl/architektura/zaskakujaco-kinowa-architektura-los-angeles/
https://pointofdesign.pl/architektura/mvrdv-ukonczyl-niezwykle-muzeum-w-rotterdamie/