Search

Z miłości do Japonii – piękne mieszkanie w Krakowie

Z miłości do Japonii_proj_MIKOŁAJSKAstudio_fot_Jakub Dziedzic(10)

Inwestor pragnął, by wystrój mieszkania odzwierciedlał jego wielką pasję: miłość do Japonii. W rezultacie powstało piękne mieszkanie pełnego energii mężczyzny, zakochanego się w kulturze kraju Kwitnącej Wiśni. W tej przestrzeni z pewnością nauka języka japońskiego to czysta przyjemność. Można w niej wracać pamięcią do dotychczasowych wrażeń i spotkań, planować kolejne podróże, a nawet studia w Japonii.

Z miłości do Japonii_proj_MIKOŁAJSKAstudio_fot_Jakub Dziedzic(4)
Projekt: MIKOŁAJSKAstudio | Zdjęcia: Jakub Dziedzic

Jak zatem widać, to nie był zwyczajny projekt. Przede wszystkim dlatego, że inwestor nie chciał „zwyczajnego” mieszkania. Zafascynowany kulturą i sztuką Dalekiego Wschodu pragnął, by wnętrze odzwierciedlało jego pasję. Niecodzienne także zdarza się, aby inwestor i architekt współpracowali od zlecenia projektu, do momentu oddania realizacji gotowej pod klucz. Właściciel, mieszkający za granicą, wszedł do gotowego, w pełni wyposażonego wnętrza, rozpakował walizkę i od razu mógł poczuć, jak wyjątkowe i piękne mieszkanie objął w posiadanie.

Z miłości do Japonii_proj_MIKOŁAJSKAstudio_fot_Jakub Dziedzic(3)

Początkowo nie byliśmy pewni czy projekt okaże się sukcesem – wspomina Ida Mikołajska, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio. Nie wiedzieliśmy, czy uda nam się stworzyć wnętrze spełniające oczekiwania klienta i równocześnie dobre estetycznie. Mieliśmy z jednej strony inspirować się sztuką Japonii, ale równocześnie zachować wszystkie funkcjonalności współczesnego europejskiego mieszkania. Wnętrze miało być eleganckie, stylowe, wręcz designerskie. Właścicielowi zależało też na wrażeniu przestronności, a do dyspozycji mieliśmy zaledwie 55 metrów.

Z miłości do Japonii_proj_MIKOŁAJSKAstudio_fot_Jakub Dziedzic(1)

Japońska estetyka, europejska funkcjonalność

Zgodnie z życzeniem inwestora w wystroju kawalerki odnajdziemy wiele elementów nawiązujących do sztuki Dalekiego Wschodu. Wzrok przyciągają szczególnie tapety z wizerunkami gejsz. Jeśli dokładnie przyjrzymy się tej umieszczonej w strefie jadalni, zauważymy, że jest to kolaż łączący tradycyjne japońskie wizerunki kobiet z dziełami secesyjnego twórcy Alfonsa Muchy.

Z miłości do Japonii_proj_MIKOŁAJSKAstudio_fot_Jakub Dziedzic(11)

Wyrazista tapeta z gejszą na ścianie za łóżkiem to zdecydowanie mocny element dekoracyjny sypialni. Klimat mieszkania wyraźnie podkreślają starannie dobrane detale, na przykład bardzo stylowe i oryginalne lampy. W przestrzeni wypoczynkowej stanęła lampa podłogowa Ginger (prod. Marset).

Z miłości do Japonii_proj_MIKOŁAJSKAstudio_fot_Jakub Dziedzic(9)

W atmosferę Kraju Kwitnącej Wiśni doskonale wpisały się także lampy Vibia (prod. Flamingo) nad stołem w jadalni. Dodatkowo w całym mieszkaniu zamiast tradycyjnych firan czy zasłon projektanci zastosowali panele okienne w stylu japońskim.

piękne mieszkanie  Z miłości do Japonii_proj_MIKOŁAJSKAstudio_fot_Jakub Dziedzic(7)

Równocześnie architekci zadbali też o praktyczne rozwiązania i wygodę na co dzień. W części dziennej oraz w sypialni wygospodarowano miejsce na obszerne szafy, które pomieszczą  odzież oraz przydatne w domowym gospodarstwie akcesoria.

piękne mieszkanie Z miłości do Japonii_proj_MIKOŁAJSKAstudio_fot_Jakub Dziedzic(6)

Minimalistyczna zabudowa aneksu kuchennego kryje niezbędny sprzęt AGD, a przy tym oferuje sporo miejsca do przechowywania. Podświetlone podcięcia dodają wykonanym na wymiar zabudowom meblowym optycznej lekkości. Drzwi na pełną wysokość pomieszczenia w łazience i sypialni, podwyższają optycznie wnętrze. Jednolita, rustykalna podłoga z naturalnego lekko bielonego dębu, spaja wizualnie przestrzeń zacierając funkcjonalne podziały. 

piękne mieszkanie Z miłości do Japonii_proj_MIKOŁAJSKAstudio_fot_Jakub Dziedzic(13)

W projekcie dużo uwagi poświęcono łazience. Architekci MIKOŁAJSKAstudio w pełni wykorzystali dostępną przestrzeń, na równi dbając o funkcjonalność i estetykę wnętrza. Prosty, ascetyczny styl – typowy dla Dalekiego Wschodu, urozmaicono wprowadzając mech chrobotek na ścianie przy umywalce. Nastrój łazienki możemy zmieniać wykorzystując oświetlenie – projektanci przewidzieli kilka układów światła.

piękne mieszkanie Z miłości do Japonii_proj_MIKOŁAJSKAstudio_fot_Jakub Dziedzic(2)

 

Zobacz także:

najlepsze-wnetrze-biurowe-mikolajskastudio

harmonia-na-trzech-poziomach-w-krakowie

japonskie-domy-awangardowy-minimalizm

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close