Search

Home office – jak zaprojektować domowe biuro?

Biurko Gubi 62 Desk - projekt Greta Grossman

Domowe biuro czy inaczej home office to nowa rzeczywistość wykreowana przez czynniki zewnętrzne i nowe trendy. Tworzymy przestrzeń, w której życie domowe przeplata się z aktywnością zawodową.


Spis treści artykułu:


Biurko Molteni Note - projekt Matteo Nunziati
Biurko Molteni Note – projekt Matteo Nunziati

Niegdyś uważana za luksus, domowa przestrzeń biurowa jest obecnie obowiązkowa, ponieważ coraz więcej z nas pracuje elastycznie – lub w ostatnim czasie wyłącznie w domu. Jak więc stworzyć przestrzeń, która zapewni produktywną atmosferę i zarazem pozwoli domownikom na swobodne funkcjonowanie?

Home office – jak je zaplanować?

Organizację domowego biura warto zacząć od przemyślenia celu jakiemu ma służyć. Jeśli będzie to miejsce codziennej pracy, stworzenie innego stylu niż w pozostałych pokojach może pomóc się skoncentrować. Jeśli natomiast pokój jest częściowo domowym gabinetem, a częściowo domowym centrum administracyjnym, lepiej jest dopasować jego styl do reszty domu – szczególnie jeśli jest to część otwartego planu pomieszczenia.

Biurko Poliform Concorde - projekt Emmanuel Gallina
Biurko Poliform Concorde – projekt Emmanuel Gallina

Niezależnie od tego, czy jest to dedykowane pomieszczenie, czy jedynie przestrzeń współdzielona z inną trzeba wybrać lokalizację najlepiej pasującą do stylu pracy.

Pierwszą – i prawdopodobnie najważniejszą – rzeczą, o której należy pomyśleć przy projektowaniu biura domowego, jest miejsce, w którym powinno się ono znajdować. To kluczowe zagadnienie, w którym należy uwzględnić nie tylko potrzeby własne, ale także pozostałych domowników.

Praca wymagająca ciszy i prywatności wymaga odizolowanego miejsca, więc nie warto planować go jako część salonu, w której przebywają inni członkowie rodziny. Może to być przeszklona oranżeria lub ogród zimowy pozostający nieco na zewnątrz domu.

Biurko Keypiece Walter Knoll - projekt EOOS
Biurko Keypiece Walter Knoll – projekt EOOS

Jeśli nie ma możliwości przeznaczenia odrębnego pomieszczenia na biuro, lepiej stworzyć je w sypialni, która z założenia wykorzystywana jest jedynie nocą.

Gdy można połączyć pracę z domu z domowymi obowiązkami, jak np. opieka nad dziećmi, wtedy najlepiej skorzystać z opcji transformacji części salonu w domowe biuro.

Home office dopasowane do skali wnętrza

Pracując zdalnie potrzebujemy komfortowej przestrzeni sprzyjającej skupieniu i możliwości stworzenia namiastki profesjonalnego miejsca ze wszystkimi niezbędnymi sprzętami i dokumentami.

Gabinet prezesa w domowym zaciszu

Komfort zwykle determinuje przestrzeń jaką mamy do dyspozycji, ale nawet w niewielkim pokoju lub sypialni istnieje możliwość wykreowania miejsca do pracy.

Executive Office BB Italia AC-Executive - projekt Antonio Citterio
Executive Office BB Italia AC-Executive – projekt Antonio Citterio

Oddzielny gabinet to swoisty komfort umożliwiający odciąć domowy hałas i pogodzić życie domowe z pracą. Większe gabarytowo biurko, regał na dokumenty, szuflady na luźne kartki i przybory, no i wygodny fotel utrzymujący kręgosłup przez wiele godzin w nienagannej pozycji to niezbędnik dla wymagających. Ergonomicznie zaplanowana przestrzeń i rozlokowanie przyborów pozwoli pozostać w pełnej gotowości przez długie godziny pracy.

Biurko Cassina IC40 Sled Slim - projekt Rodolfo Dordoni
Biurko Cassina IC40 Sled Slim – projekt Rodolfo Dordoni

Domowy gabinet nie musi oczywiście przypominać tego biurowego. Można pozwolić sobie na bardziej przytulną i przyjazną atmosferę, bo to raczej pokój, w którym jedynym gościem jest sam właściciel.

Home office w salonie

Biurko Gubi 62 Desk - projekt Greta Grossman
Biurko Gubi 62 Desk – projekt Greta Grossman

Niemal każdy salon posiada wyodrębnioną część ze stołem jadalnianym, które z łatwością można przekształcić w tymczasowe biuro.

Regał Red Baron Knoll - projekt Piero Lissoni, 2018
Regał Red Baron Knoll – projekt Piero Lissoni, 2018

O ile forma głównego mebla stołu pozostaje bez zmian to zawsze może towarzyszyć jej komoda lub regał ułatwiające pracę w tym niepełnoprawnym biurze. W salonie można stworzyć jedynie wizualnie wydzieloną przestrzeń biurową, zaznaczając ją dodatkowym meblem w postaci lekkiej ścianki regału.

Biuro w sypialni

Biurko Molteni Scriba - projekt Patricia Urquiola
Biurko Molteni Scriba – projekt Patricia Urquiola

Biuro dzielące przestrzeń sypialnianą to dosyć powszechne zjawisko wbrew pozorom. Wielość estetycznych rozwiązań w postaci niewielkich biurek-konsol zostaje wtłoczona w atmosferę alkowy. Warto mieć na uwadze zachowanie ogólnego nastróju pomieszczenia.

W przypadku włączenia biurka do umeblowania sypialni należy zwrócić uwagę, by było stylistyczną jednością z łóżkiem, szafą czy fotelem w sypialni. To przestrzeń, w której koimy zmysły i należy pamiętać o tym nadrzędnym zastosowaniu.

Regał MDF Italia Super position - projekt Jean Nouvel, 2019
Regał MDF Italia Super position – projekt Jean Nouvel, 2019

W takiej sytuacji kluczowe jest oddzielenie strefy pracy od miejsca relaksu. Możemy to zrobić za pomocą parawanów, czy funkcjonalnych regałów, które służą jednocześnie miejscu pracy i sypialni, jeśli ustawimy na nich zarówno książki, segregatory, jak również elementy dekoracyjne.

Biurko DePadova Nota - projekt Vico Magistretti
Biurko DePadova Nota – projekt Vico Magistretti

Ażurowe regały pozwalają na przepływ światła i optycznie nie zmniejszają przestrzeni. Dodatkowo stanowią bardzo efektowny i współczesny element, występujący w wielu kolekcjach firm meblowych.

Blat roboczy

Niewielki metraż zmusza do większej kreatywności, gra toczy się o każdy centymetr wolnej przestrzeni.

Blat roboczy Lving Divani FJU - projekt Kaschkasch, 2015
Blat roboczy Lving Divani FJU – projekt Kaschkasch, 2015

Minimalistyczne blaty mocowane do ściany to chyba najbardziej prosta forma domowego biuro. Nawet ta postać znalazła kilka kreatywnych rozwiązań, wzięta na warsztat najlepszych projektantów mebli ostatnich czasów, jak również klasyków XX wieku.

Biurko Muuto - projekt Cecil Manz
Biurko Muuto – projekt Cecil Manz

Skromne blaty robocze mają w sobie olbrzymi potencjał, jeśli towarzyszą im bardziej wyrafinowane w formie krzesło, lampka czy nawet ściana będąca tłem dla tego improwizowanego biura.

Biuro ukryte w szafie

Szafa Porro Battente z modułem biurowym - projekt Piero Lissoni
Szafa Porro Battente z modułem biurowym – projekt Piero Lissoni

Domowe biuro ma to do siebie, że zwykle nie jest potrzebne na co dzień. Znika, kiedy kończymy pracę albo w weekendy. Tendencja do chowania wszystkich sprzętów zakłócających w jakikolwiek sposób atmosferę domu objęła już wszystkie strefy funkcjonalne. Z salonu zniknął telewizor, kuchnia ukryła lodówkę i inne sprzęty AGD, a szafa skryła za swoimi drzwiami mini biurko ze sprzętem do pracy. Taka przestrzeń schowana w szafie jest niezwykle funkcjonalna. Wszystkie niezbędne elementy są zawsze na swoim miejscu, a nawet w lekkim nieładzie pozostają ukryte przed nieuprawnionymi do tego widoku oczami.

Gra nastrojów

Zaletą domowego biura jest stworzenie go w zgodzie z estetycznymi i stylistycznymi preferencjami właściciela, bez narzuconych korporacyjnych zasad i norm. Tu nie obowiązują zasady BHP i nikt nie zarzuci nam, że wizerunek biura nie jest zgodny z wizerunkiem firmy. To nasz kawałek podłogi, na który mamy wpływ i który ma wpływ na naszą efektywność.

Biurko Porro Collector -projekt Gamfratesi
Biurko Porro Collector -projekt Gamfratesi

Podobnie jak w całym wnętrzu domu, styl biura powinien stanowić jego przedłużenie.  Klasyczny, industrialny, miejski, nowoczesny – one wszystkie mieszczą się w kanonach przyjętych dla strefy pracy w domu. 

Biurko Poliform Mathieu - projekt Emmanuel Gallina
Biurko Poliform Mathieu – projekt Emmanuel Gallina

Przywilejem niech będzie naturalne światło wpadające do wnętrza naszego home office, miękkie materiały poprawiające komfort pracy, luksusowe wykończenia mebli czy nawet kawałek historii wzornictwa przemysłowego, jeśli lubimy kolekcjonować ikony designu.

Przechowywanie dokumentów

Komoda Knoll Credenza - projekt Florence Knoll, 1961
Komoda Knoll Credenza – projekt Florence Knoll, 1961

Stara reguła „miejsce na wszystko i wszystko na swoim miejscu” została ukuta w celu złagodzenia stresu. Nieład wynikający ze źle zorganizowanej przestrzeni do pracy może okazać się najbardziej dotkliwą przeszkodą w osiąganiu zawodowych celów. Realizowane poprzez pracę z domu muszą mieć stworzone idealne warunki by je osiągnąć.

Regał Flexform Infinity - projekt Antonio Citterio
Regał Flexform Infinity – projekt Antonio Citterio

Miejsce do przechowywania jest równie ważne co biurko, na którym stawiamy komputer czy wygodne krzesło. Otwarte półki to jedna z opcji, ale zwykle dla bardzo dobrze zorganizowanych. Zwykle muszą towarzyszyć im drobni kompani w postaci szafek lub chociaż szuflad, które skryją to co rozpraszające.

Praca domowa dobrze oświetlona

Lampa biurkowa Living Divani Materica - projekt Leonardo Talarico, 2019
Lampa biurkowa Living Divani Materica – projekt Leonardo Talarico, 2019

Naturalne światło powinno odgrywać kluczową rolę w oświetleniu domowego miejsca pracy. To niezwykle ważne z punktu widzenia biochemii ludzkiego mózgu. Ten przez cały dzień pozostaje reaktywny w zależności od dawki promieni słońca jakie otrzymuje. Uzupełnieniem, bez którego nie może obejść się żadne biurko z prawdziwego zdarzenia jest lampka, która wkracza do gry, kiedy naturalne światło stopniowo odsuwa się na drugi plan.


Włączona lampka ma oświetlać co niezbędne, kiedy jest wyłączona zdobić swą formą i urodą.” – mówi Michael Anastassiades – designer projektujący lampy m.in. dla włoskiej marki Flos.


Oświetlenie domowego biura to nie tylko kwestia funkcji do spełnienia, to także rola kreatora atmosfery wnętrza. W końcu to właśnie tam spędzimy wiele godzin. Uroda i „temperatura” światła odegrają ważną rolę taką samą jaką pełnią w pozostałej części domu.

CDN.

Gdzie w Polsce kupić produkty marek zaprezentowanych w tekście?

  • IdeaMM, ul. Krucza 24/26, Warszawa, www.ideamm.pl
  • ATAK Design, ul. Żeligowskiego 43 A, Łódź, www.atakdesign.pl
  • Ipnotic Store, www.ipnoticstore.pl
  • Another Design, ul. Spokojna 7/1, Warszawa, www.anotherdesign.pl
  • Moma Studio, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 45 lok U1/3 Warszawa, www.momastudio.pl
  • Aqina, Al. Armii Ludowej 26, Warszawa, www.aqina.eu
  • NAP, www.nap.com.pl

 

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/wnetrza/przestrzenie-biurowe-10-designerskich-rozwiazan/

https://pointofdesign.pl/design/system-mebli-biurowych-atlanta-pracuj-gdzie-chcesz/

https://pointofdesign.pl/wnetrza/industrialny-styl-w-przestrzeni-biurowej/

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close