Unikalny i oryginalny apartament w Pilźnie zaprojektował w 1927 roku pionier nowoczesnej architektury XX wieku – Adolf Loos (1870–1933). Stworzył go dla Marty i Willy’ego Hirschów. W 1988 roku ponownie odkryto to zdewastowane wówczas mieszkanie. Jak wiemy Czesi potrafią docenić prawdziwe perły architektoniczne, a z inicjatywy Apartamentu i Galerii Adolfa Loosa, to wnętrze odzyskało dawną świetność. W rezultacie starannie odrestaurowany apartament przeniesiono z Pilzna, a jego nowym domem została Praga.
Dom aukcyjny w apartamencie
Dziś mieszkanie jest w pełni wyposażone w oryginalne dzieła zaprojektowane przez Loosa i jest otwarte dla publiczności. Jednak teraz nikt tu nie mieszka, a wnętrza pełnią funkcję galerii sztuki i domu aukcyjnego. Co więcej jest to najsłynniejszy dom aukcyjny w tym kraju, gdzie padają rekordy sprzedaży dzieł sztuki w Czechach. 20 października 2019 roku obraz olejny Oskara Kokoschki sprzedano tu za ponad 3 mln euro. Co ciekawe nie była to pierwsza wizyta tego artysty w apartamencie Loosa.
Praga i skarby z przeszłości
W mieszkaniu bywali przyjaciele rodziny, a wśród nich Kokoschka, Gustaw Klimt, Zygmunt Freud oraz Egon Schiele. Zasiadali przy stole i na krzesłach, które zaprojektował pan domu, a które dzisiaj także możemy oglądać we wnętrzu. Nie dziwi więc fakt, że znajduje się tu jedna z najobszerniejszych kolekcji na świecie. Obejmuje ona oryginalne meble, szkła i dzieła sztuki użytkowej stworzone przez i dla Adolfa Loosa.
Profesor Burkhardt Rukschcio to jeden z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie twórczości Adolfa Loosa. W 2012 roku opublikował książkę poświęconą temu skarbowi architektonicznemu. Apartament Richarda Hirscha znajduje się w Starej Dzielnicy Żydowskiej, w pobliżu Starego Cmentarza Żydowskiego i Starej-Nowej Synagogi w Pradze.