Artystyczna inicjatywa prezydenta Włoch
„Quirinale Contemporaneo” to inicjatywa Sergio Mattarelli, prezydenta Republiki Włoskiej, której celem jest promowanie narodowej sztuki i wzornictwa. Od 2 czerwca 2019 roku Kwirynał, będący jednocześnie Pałacem Prezydenckim, gości na swych dziedzińcach, w grodach i w salach, aż 68 niezwykłych dzieł włoskich artystów. Wszystkie prace obejmują okres po drugiej wojnie światowej, zatem reprezentują 70-letni okres twórczości wolnych Włoch. Dzień inauguracji wystawy wybrano bez przyczyny – 2 czerwca to we Włoszech Dzień Republiki.
Made in Italy | Kwirynał wypełniony sztuką
Wśród prezentowanych obiektów znajduje się wiele ikon designu z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych oraz kilka współczesnych projektów. Wszystkie one reprezentują najbardziej cenioną markę na świecie – Made in Italy. Wybór dzieł i obiektów jest stale uzupełniany przez Cristinę Mazzantini, kuratorkę wydarzenia, która powiedziała, że Kwirynał to
„cenne miejsce, ale nie mauzoleum. Dzięki tej inicjatywie chcieliśmy przekształcić miejsce w medium zdolne do komunikowania współczesnej tożsamości. Tutaj są Włochy naszych dziadków, ale także naszych dzieci”.
Selekcja obejmuje prace artystów jak Guttuso, Fontana, Pomodoro, Burri, Accardi i Fioroni czy Giorgio de Chirico z jego „Archeologami” z 1968 roku. Zobaczyć można także genialne projekty, których autorami byli Ponti, Fornasetti czy Aulenti. Wśród elementów wyposażenia sięgnięto więc między innymi po Proust Chair Alessandro Mendiniego (1978) i komodę Carteggio Aldo Rossiego (1987).
Stoły Eros, w białym marmurze Carrara i czarnym marmurze Marquina, zaprojektowano w 1971 roku. Niezwykłe dzieło Angelo Mangiarottiego uhonorowane i wybrane, aby na stałe ozdobić Kwirynał. Znalazł się w niektórych z najbardziej intymnych i reprezentatywnych miejsc pałacu, takich jak Studio alla Vetrata, Palazzina del Fuga i słynna Sala degli Arazzi di Lilla.
Kwirynał to budynek odzwierciedlający czasy Królestwa Włoch, teraz odżywiony przez współczesną sztukę. Z pewnością należy dodać, że Pałac Prezydencki niedawno udostępniono dla zwiedzających. Jak mówi Sekretarz Generalny Kancelarii Prezydenta, Ugo Zampetti,
To nie jest ani pokaz, ani stała wystawa; to pałac wkracza w nową fazę, witając główne nurty artystyczne, które ożywiły życie Republiki ”.