W tym roku Vincent Van Duysen zdecydował się zareagować na aktualną sytuację, która wpłynęła na zmianę naszego stylu życia. Zauważył, że w związku z tym nie ma odwrotu od przemyślenia na nowo przestrzeni, w której przebywamy, ponieważ zacierają się granice między życiem domowym a życiem zawodowym. Właśnie dlatego w kolekcji na rok 2020 Molteni prezentuje nowy kierunek dekoracji, przesiąkniętej ciepłem i bogactwem materiałów oraz ich organicznymi zestawieniami.
Kolekcja sof Octave to subtelne studium proporcji, które tworzy graficzną grę geometrycznych brył. Nóżki, kluczowe cechy, podkreślają lekkość sofy, jakby była zawieszona w powietrzu. Zwróć również uwagę na wytłaczaną obwódkę, która elegancko podkreśla proporcje wyściełanych tomów. Akcesoria i skórzane tace wzbogacają różne kompozycje” – Vincent Van Duysen
Van Duysen i szklane miasta
Szerokie okna wieżowca, które oferują zapierające dech w piersiach widoki na kosmopolityczne megamiasta, stanowił główne źródło inspiracji dla projektu sofy Octave. A raczej idea siedzenia na wygodnych i pięknych sofach oraz fotelach, podczas podziwiania wspaniałego widoku.
Design przywodzi na myśl pamiętny sezon lat 60. XX wieku „made in the U.S.A.”, kiedy triumfy święcili czołowi architekci i projektanci kalibru Miesa van der Rohe, George’a Nelsona i oraz Ray i Charlesa Eames’ów. Projekt charakteryzuje się geometrycznymi liniami. Opiera się na konfigurowalnych i różnorodnych modułach, które łączą się tworząc liniowe i narożne kompozycje. Przewidziano także unoszące się, trapezowe elementy oraz nietypowe i bardzo atrakcyjne konfiguracje.
Nogi z ekstrudowanej stali w kształcie ostrza wspierają podstawę, na której spoczywają niskie, prostokątne oparcia tapicerowane tkaniną lub skórą. Ich grubość odpowiada grubości wygodnych poduszek tworzących siedziska. Najwyższy komfort zapewniają dodatkowe poduszki, prostokątne oraz kwadratowe. Dzięki zagłówkowi, który można dowolnie ustawiać na oparciu, poduszki sprawdzają się w różnych pozycjach.
Oprócz tradycyjnych elementów liniowych lub narożnych Octave oferuje elementy otwarte, przydatne do tworzenia szezlongów i puf. Można je ustawić obok kompozycji, a także wykorzystać jako elementy wolnostojące, również na środku pomieszczenia. Połączone elementy prostokątne lub trapezowe posiadają innowacyjne tace ze skóry naturalnej, pozwalającej na wygodne odłożenie laptopa, książki lub telefonu.
Co więcej Octave idealnie sprawdza się w „inteligentnym” środowisku pracy poprzez zastosowanie elementów przeznaczonych do obsługi laptopów i tabletów. Dodatkową propozycją jest połączenie z TDU Touch Down Unit. Ten projekt Studio Klass, dystrybuowany przez UniFor, przeznaczony jest również do biur domowych.
Nowa kolekcja Molteni 2020
Vincent Van Duysen debiutuje w świecie regałów modułowych swoim projektem Hector. Zgrabny fotelik Walter ma swoje korzenie w tradycji rzemieślniczej typowej dla krajów skandynawskich. Właśnie nad takim typem fotela pracowali wielcy duńscy i fińscy projektanci. Walter powstał z myślą o współczesnym i przyjaznym otoczeniu, a jego odprężający styl opiera się na kontrastach.
Vincent Van Duysen zaprojektował dla Molteni także zestaw okrągłych i owalnych stolików kawowych – Louisa. To co zapewnia im innowacyjny efekt dotykowy i estetyczny to obecność drewna i cementu. Blaty przypominają nieco podwieszane tace. Powstają z cementu antracytowego lub ceglastoczerwonego lub z drewna eukaliptusowego z oryginalnym, promienistym motywem, uzyskanym dzięki specjalnej procedurze łączenia płyt.
Zobacz także:
angelo-molteni-obsesja-na-punkcie-jakosci
salone-del-mobile-2019-molteni-c
projekty-domow-nowoczesnych-w-belgii