Search

Elektrownia – nowy kształt wpisany w przyrodę Capri

elektrownia Terna_Capri_ 01


Na wyspie Capri nowa elektrownia Terna staje się wyrazistym elementem relacji między tkanką miejską a naturą. Projekt włoskiego studio Frigerio Design Group to innowacyjna architektura, elegancko wkomponowana w wyjątkowy naturalny kontekst.

terna-power-station-capri-italy-building-n091120-e6


Nowa elektrownia Terna to architektura przemysłowa, która wtapia się w unikalny historyczny i naturalny krajobraz wyspy Capri. Za projekt odpowiada włoskie studio Frigerio Design Group. To ono zwyciężyło w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Terna. Ta firma zarządza krajową siecią elektroenergetyczną wysokiego i bardzo wysokiego napięcia we Włoszech. Natomiast nowa stacja to pionierski projekt przynoszącym istotne korzyści dla środowiska. To także wyjątkowy przykład w świecie nowatorskiej architektury stacji elektroenergetycznych.

elektrownia Terna_Capri_ 07

Geometria, zieleń i światło

Na potrzeby projektu na Capri, który obejmuje powierzchnię około 2700 metrów kwadratowych, architekt Enrico Frigerio opracował język oparty na geometrii, zieleni i świetle. W ten sposób stacja staje się elementem dyskretnym, elegancko wkomponowanym w unikalny, naturalny kontekst. Capri to jedyna wyspa w Zatoce Neapolitańskiej pochodzenia niewulkanicznego. Natomiast elektrownia wyróżnia się niepowtarzalnym profilem wyrytym w wapiennej skale. Czerpie wzór ze stromych ścian pokrytych śródziemnomorską roślinnością. Architektura tworzy również nowy symbol na wyspie – wyraz współczesnej wrażliwości.

The-new-Terna-power-station-in-Island-of-Capri-by-Frigerio-Design-Group-07


Nowa elektrownia uzupełnia połączenie elektryczne między Capri a kontynentem. Pionierski projekt realizowano, dzięki inwestycji firmy Terna w wysokości 150 milionów euro. Umożliwia on nie tylko zaopatrzenie wyspy w energię ze źródeł odnawialnych. Dzięki likwidacji obecnej elektrowni dieslowskiej pozwoliła także na zredukowanie emisji zanieczyszczeń do zera. W ten sposób znacznie wzrosło bezpieczeństwo wyspy, jej mieszkańców i środowiska naturalnego.

elektrownia Terna_Capri_ 03


Nowa stacja Terna zapewnia niezwykłe korzyści w zakresie bezpieczeństwa, ciągłości, jakości i stabilności dostaw energii elektrycznej. Nowa linia energetyczna w całości skrywa się pod wodą i pod ziemią. Zapewni lokalnemu serwisowi elektrycznemu wyższą jakość, niezawodność i wydajność. Jednocześnie włączenie Capri do krajowej sieci elektrycznej zapewni oszczędności dla społeczności szacowane na około 20 mln euro rocznie. Jeśli chodzi o redukcję emisji CO2 to spadnie ona o 130 tys. ton rocznie.

elektrownia Terna_Capri_ 08

Elektrownia i jej architektura


Budynek przemysłowy powstał w zgodzie z wyjątkowym kontekstem miejsca. Właśnie dlatego integruje się z naturalnym krajobrazem w poczuciu odnowionej harmonii. Inspirację dla Frigerio Design Group stanowiła naturalne środowisko Capri. Wapienne stopnie, śródziemnomorska roślinność i elementy charakteryzujące to miejsce odnajdujemy w architekturze.

elektrownia Terna_Capri_ph-Enrico-Cano 01

Elektrownia prowadzi z kontekstem żywy dialog. Dzięki temu staje się symbolem odświeżonej relacji między tym, co zbudowane, a otoczeniem. Z dala od odwiecznego konfliktu między nimi. Materiały, geometrie i detale zachowują to samo bogactwo i wibracje światła, jakie oferuje krajobraz. Orografia terenu determinuje układ elektrowni. W efekcie wapienne skały wznoszące się z Marina Grande przechodzą w mury oporowe lub zabudowania. Natomiast roślinność łagodzi oddziaływanie wizualne, spontanicznie zajmując puste przestrzenie.

elektrownia Terna_Capri_ 02

Fasady i kształty


Osobliwe odcienie kolorów odnajdywanych w krajobrazie Capri powielono na fasadach budynku. W rezultacie wyglądają one niemal tak, jakby stanowiły kolejną odmianę tych naturalnych. Industrialny charakter architektury wyraża się w jakości materiałów i detali, wzbogaconej szczegółami wykończenia i montażu. Uwzględniając wyraźnie trudne warunki środowiskowe (słone powietrze, wilgoć, promienie UV) opracowano pewne rozwiązania ograniczające konserwację do zera.

elektrownia Terna_Capri_ 05


Gra bryłami i pustkami rodzi dynamiczne efekty percepcyjne. Pomagają one złagodzić wizualny wpływ architektury i stworzyć związek ze szczególnym charakterem miejsca. Dzięki temu architektura pełni rolę osi łączącej rozproszoną tkankę miejską i naturę. Architektoniczne wykończenie kompleksu składa się z kilku elementów geometrycznych. Uzyskano je dzięki podstawowej trapezoidalnej abstrakcji formalnej, która w sumie tworzą zmienne i wibrujące kompozycje.

elektrownia Terna_Capri_ 06

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/architektura/winka-dubbeldam-obleka-budynek-w-eko-siec/

https://pointofdesign.pl/sztuka/perly-architektury-modernistyczne-baseny-mediolanu/

https://pointofdesign.pl/architektura/kortimed-z-nowa-siedziba-w-ksztalcie-orla/


Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close