Sinas Architects osadził wijący się kamienny dom na wyspie Serifos w Grecji. Tradycyjna architektura Cyklad zwykle kojarzy się z ułożonych jedno na drugim białych pudełek. Natomiast letni dom Sinas Architects delikatnie meandruje w krajobrazie.
Przegubowe, kamienne ściany splatają się nie tylko z boku na bok, ale także w górę i w dół. Nisko położony budynek doskonale wtapia się w zbocze wzgórza – tak bardzo, że z daleka łatwo go przegapić.
Główna koncepcja architektów polegała na stworzeniu mieszkania, które wtapia się w naturalne środowisko. Postanowiono również wykorzystać kamienne mury oporowe znalezione na wyspie. Lokalnie nazywa się je „kserolitami” i wykorzystuje do uprawy roli.
Mury te, zwykle o wysokości nie większej niż metr, tworzyły płaskie pasy terenu równoległe do zbocza i rozciągające się wzdłuż całej powierzchni zbocza. W związku z tym miejsce wraz ze swoimi kserolitami stanowiło naturalną inspirację dla projektu.
Falujący kamienny dom
Kamienne fasady z przodu i z tyłu zaczynają się nisko i stopniowo unoszą, tworząc naturalną falującą formę. W płaszczyźnie poziomej ściany delikatnie przybliżają się i oddalają od zbocza, tworząc między nimi przestrzenie.
Wszystkie funkcje domu rozmieszczono sekwencyjnie, dzięki czemu końcowe mieszkanie jest długie i wąskie. Aby uzupełnić podobieństwo do kserolitu, dach pokryto ziemią i roślinnością. W ten sposób kamienny dom płynnie wtopił się w naturalny krajobraz.
Program budynku składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to główny dom z salonem, jadalnią, otwartą kuchnią i sypialnią właścicieli. Natomiast drugi to mniejszy pensjonat z dwoma niezależnymi sypialniami gościnnymi.
Jasne i przewiewne wnętrza charakteryzują się ziemistą kolorystyką. Zgodnie z tradycyjnymi stylami i technikami, wszystkie drzwi i okna wykonano z drewna, a główne ściany zewnętrzne z kamienia bez spoin zaprawowych.
Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne przestrzenie mieszkalne wieńczą odsłonięte drewniane pergole. Drewniana pergola to ważny element wiejskich domów cykladzkich, dlatego architekci wykorzystali ją do wykonania dachu na całej długości konstrukcji.
Belek nośnych nie można było umieścić równolegle do siebie. Zamiast tego podążają one za krzywizną domu, jak kręgi w długim kręgosłupie. W rezultacie bambus wypleciono pomiędzy nimi niczym ości, tworząc niepowtarzalny wzór z pięknymi cieniami.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/dom-wakacyjny-na-wyspie-mykonos-grecki-minimalizm/
https://pointofdesign.pl/architektura/dom-nad-morzem-lecz-pod-ziemia/
https://pointofdesign.pl/architektura/grecka-wyspa-santorini-czyli-wakacje-doskonale/