Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda najpiękniejszy dom na świecie? Oczywiście to kwestia gustu, ale najważniejsze, żeby tak o swoim miejscu na ziemi myśleli jego właściciele.
I właśnie mieszkańcy zdecydowali, że ta rezydencja nosi wdzięczną nazwę „Najpiękniejszy dom”. A leży on w kondominium Terras de São José, w Itu, São Paulo. Rezydencja o powierzchni 1100 m2 zajęła tu naprawdę świetna lokalizację.
Szerokie nachylenie terenu chroni część naturalnego lasu. W ten sposób projekt przywłaszcza konkretne cechy odzwierciedlone w samej architekturze. Nieliczne linie definiuje konstrukcja żelbetowa.
To właśnie ta wyraźna struktura sprawia, że bryły zdają się unosić nad terenem. Filary potraktowano tu jak rzeźby. Dodatkowo podtrzymują płyty, które powielają się na obu końcach budynku.
W jednym z nich sala gimnastyczna nakłada się na krajobraz. Architekt Leo Romano maksymalnie wykorzystał naturalne nachylenie terenu. Dzięki temu parter wyraźnie odcina się od gruntu, jak w domach na palach. W rezultacie ogród przecina całą powierzchnię pod domem.
W najwyższej części terenu znajduje las, który graniczy z całym skrzydłem pomieszczeń. Pokoje również cieszą się bujną naturą. Kształt litery L planu zarysowuje się wyraźnie.
Sypialnie, pokoje dzienne, kuchnia, balkon i siłownia są sekwencyjne i ciągłe. Ich funkcje można zidentyfikować zarówno wewnątrz, jak i podczas zewnętrznej obserwacji architektury.
Na głównym tarasie basen i inne elementy powstały, aby stworzyć przestrzeń idealną do biesiadowania. Najpiękniejszy dom ma więc nawet plac dedykowany ognisku.
Na dole działki zlokalizowano przestrzenie serwisowe, takie jak garaże, magazyny, pomieszczenia socjalne i pralnia. Najpiękniejszy dom w okolicy wyróżnia się własnym językiem na tle zespołu architektonicznego w kondominium, w którym jest umieszczony.
Choć solidny za sprawą rozmiarów, przekłada się poetycko i naśladuje styl życia mieszkańców. Łączy w sobie śmiałość z prostotą materiałów. Sprowadza do siebie niebo i wzmacnia dialog z otaczającą go przyrodą.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/nadmorska-rezydencja-pod-rio-de-janeiro/
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/lesna-rezydencja-zatopiona-w-krajobrazie-meksyku/
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/wakacyjna-rezydencja-na-kostaryce/