Nowa monografia Ricardo Bofill: Visions of Architecture celebruje oszałamiające dzieła hiszpańskiego architekta. Poniżej pisarz Tom Morris dzieli się swoim wstępem do książki.
Od pustyni po miasto, od krytycznego regionalizmu po klasyczny postmodernizm – kariera Ricardo Bofilla przebiegała szeroką i ambitną trajektorią. Przez cały czas utrzymywała się jego pewna, osobliwa wizja, w jaki sposób budynki mogą poprawić ludzkie zachowanie.
Jeśli teatralność jest terminem najczęściej używanym w odniesieniu do dramatycznych i śmiałych budynków Ricarda Bofilla, to dobrze, że grał tak wiele różnych postaci w całej swojej karierze: buntownik, koczownik, geniusz, mistrz. Jego osobowość zbaczała i ześlizgiwała się z kursu przez prawie osiem dekad, nieuchronnie unikając definicji. Podobnie jest z jego pracą w Ricardo Bofill Taller de Arquitectura, który od dawna opiera się rozpoznawalnym stylu.
Odkąd 23-letni Bofill założył warsztaty z grupą podobnie myślących architektów, socjologów, poetów i pisarzy w latach 60. XX wieku, został autorem ponad 100 projektów w około 50 krajach na całym świecie. Od wczesnych początków tworzenia szalonych projektów mieszkaniowych inspirowanych architekturą ludową i krytycznym regionalizmem w Hiszpanii. Przez postmodernistyczny okres w latach 80. we Francji. Po współczesną nowoczesność szkła i stali z lat 90. i 2000., praktykowaną na arenie międzynarodowej. Taller zmienił się, rozwinął i urósł. Stało się tak z jedną stałą: domem La Fábrica, kultowym zamkiem, który Bofill i jego rówieśnicy stworzyli na bazie nieużywanej fabryki cementu na obrzeżach Barcelony na początku lat siedemdziesiątych.
Podobnie jak studio, La Fábrica rosła i dojrzewała, łagodzona przez nasadzenia i wygodnie otaczana nowymi budynkami. Podobnie jak wprzypadku Taller, zalążek awangardy jest nadal łatwo wykrywalny w jej epickich proporcjach. A także w odważnych rzeźbiarskich kształtach i wielodyscyplinarnych funkcjach, które pełni. Zaprojektowana jako manifest, La Fábrica nadal symbolizuje zdecydowanie pionierską osobowość Bofilla: śmiałe myślenie naprzód i poddanie się ciągłym zmianom.