Search

Holandia i design | Dutch Design Week 2019

Holandia _DDW2019Holandi _DDW2019

W październiku każdego roku w Eindhoven odbywa się Holenderski Tydzień Designu. To największe wydarzenie poświęcone projektowaniu w Europie Północnej. Swoje prace i pomysły prezentuje tu ponad 2.600 projektantów. Natomiast widownia złożona z gości z kraju i zagranicy to około 350.000  osób. Holandia staje się na ten tydzień epicentrum kultury projektowej, a wykłady, wystawy i różnorakie wydarzenia odbywają się w 110 lokalizacjach miasta.

Holandia i_studio_drift_-_flylight
Flylight – interaktywna instalacja świetlna inspirowana zachowaniem stada ptaków i wzorami, które wykonują w powietrzu | Studio Drift

Historia DDW

Wszystko zaczęło się w 1998 roku. Wtedy właśnie Vormgeversoverleg (kolaboracja grupy projektantów) zorganizował pierwszy Dzień Designu. Jego celem było zapoznanie przedsiębiorców z projektantami. Wydarzenie, które odbywa się co roku w Eindhoven, z roku na rok cieszyło się większym zainteresowaniem i rosło. Dzień Designu zmieniła się w Tydzień Designu w 2002 roku, a ostatecznie w 2005 roku został przemianowany na Holenderski Tydzień Designu (DDW).

Holandia alissa_nienkeweaving
Tkanina do okien reagująca na nasilenie promieniowania słonecznego | A + N Studio

Pozytywna przyszłość

Chociaż impreza jest otwarta dla każdej możliwej do wyobrażenia dyscypliny i aspektu projektowania, nacisk kładzie się tu przede wszystkim na eksperyment, innowacje i crossovery. Szczególną uwagę każdego roku poświęca się pracy i rozwojowi młodych talentów. DDW koncentruje się na projektowaniu przyszłości i przyszłości projektowania. Celem organizatorów jest pokazanie, w jaki sposób projektanci z całego świata kształtują pozytywną przyszłość. Chodzi tu także o wzmocnienie pozycji i znaczenia holenderskich projektantów. Zauważa się potrzebę ujęcia przyszłości przez międzynarodowe środowisko, a także zbliżenia projektantów do zagadnień społecznych.

Holandia_overzicht_stilled_life-exhibition_01_kopie
Stilled Life | Rive Roshan

Jaka jest Holandia

DDW postrzega nie tylko holenderski design jako etykietę dla pewnej grupy projektantów lub estetyki projektu. Jest to przede wszystkim trwałe odzwierciedlenie kultury i postawy charakterystycznej dla Holandii i Holendrów. A z czego słyną obywatele Holandii? Organizatorzy utożsamiają się z podejściem zorientowanym na rozwiązanie, funkcjonalnością, humanizmem, a także wolnomyślicielami. Nie odżegnują się także od brutalności, humoru, umiejętności patrzenia na sprawy z dystansem, jednomyślnością, oraz niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Według filozofii tego wydarzenia holenderski design jest postawą i z definicji nie odnosi się do narodowości. W efekcie Holenderski Tydzień Designu z optymizmem spogląda na projektantów. To właśnie ich innowacji pragnie nasz szybko zmieniający się świat.

Holandia_DDW2019_01
Red Mud | produkt uboczny rafinacji rudy boksytu w tlenek glinu, „czerwony szlam” zalega w ogromnych ilościach w wyrobiskach na całym świecie. Projektanci z Royal College of Art znaleźli dla niego różne zastosowania – od zastawy stołowej po elementy konstrukcyjne

 

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close