Na tegorocznej Design Parade w Hyères Mathieu Lehanneur skupia cały swój świat w Particle Horizon. To bez wątpienia pokaz jego najbardziej charakterystycznych dzieł. Do 29 września, oglądać je można w sercu kultowej Villa Noailles.
Duże drzewa rozpraszające orzeźwiającą mgłę, marmurowy blok umieszczony na dmuchanych szklanych bańkach, kawałek skamieniałego oceanu…
Przez kilka lat Mathieu Lehanneur opracowywał zupełnie wyjątkowe i innowacyjne podejście do designu. Inspirował się nauką, technologią, rzemiosłem i sztuką, tworząc bezprecedensowe związki między światem żywym a światem przedmiotów. Od terapeutycznych molekuł po symbole przodków. W rezultacie w praktyce Lehanneura biologia jednoczy się z artyzmem, prymitywna przyroda miesza z narzędziami cyfrowymi, a czas scala się z pogodą.
Dzięki Particle Horizon Mathieu Lehanneur przedstawia niektóre ze swoich głównych obszarów zainteresowań poprzez trzy różne przestrzenie. Za aranżacjami basenu, kortu do squasha oraz tarasu stoi Robert Mallet-Stevens.
Particle Horizon
Tytuł wystawy, wywodzący się ze słownictwa astrofizycznego, przywołuje zarówno skojarzenie nieskończenie małej cząstki, jak i skalę wszechświata, który jest poza nami. To zawsze, a zwłaszcza w okresie renesansu, było źródłem inspiracji dla twórców. W ten sposób Particle Horizon funkcjonuje jako mnóstwo otwartych drzwi do naszej ludzkiej kondycji jako istot czujących, myślących i oddychających.
„Nigdy nie chciałem wybierać domeny, materiału ani funkcji. Bardziej interesuje mnie przygoda ludzkości, odkąd opuściliśmy jaskinię. Moje obiekty żywią się tym, kim jesteśmy w głębi. Naszymi instynktami, naszymi przekonaniami, naszymi spostrzeżeniami lub naszą fizjologią. Jesteśmy żywymi istotami otoczonymi przez rzeczy. Mathieu Lehanneur
The Pool
W strefie basenu obiekty są odczuwane i przeżywane. Powietrze upiększają ziołowe oczyszczacze umieszczone w kolumnie, która przypomina pasmo DNA. Naturalną klimatyzację przestrzeni zapewnia mgła przefiltrowanej wody, rozpraszana z majestatycznych organicznych struktur. Pośrodku ekspozycji znajduje się duża studnia z emblematycznym basenem Villa Noailles. Tutaj można zapoznać się także z historią budynku i jego prestiżowymi poplecznikami.
Squash Room
Sala do squasha ukazuje bardziej medytacyjny i kontemplacyjny nastrój, który ceni projektant. Nowa ławka, Domestic Forest, zwraca się w stronę czarnego rzeźbionego oceanu z marmuru. Natomiast ekran Tomorrow is Another Day, pokazuje upływ czasu w postaci ciemnego nieba w ruchu. Ten obiekt był pierwotnie zaprojektowany dla służby opieki paliatywnej.
The Age of the World
Na koniec w sąsiedniej przestrzeni Mathieu Lehanneur przedstawia serię The Age of the World, zainicjowaną ponad dziesięć lat temu. Kolekcja składa się z grupy emaliowanych ceramicznych pojemników, które reprezentują piramidę wieku ONZ dla poszczególnych krajów naszej planety.
W kosmologii horyzont cząstki opisuje region tego, co we wszechświecie było lub czego nie zaobserwowano, co istniało, albo co jeszcze nie istnieje. Ta wystawa to bez wątpienia podróż, krajobraz i laboratorium w jednym.
„To jest krótki przegląd tego, co zostawimy po naszym przejściu”, dodaje projektant.