Muzeum sztuki współczesnej Luigi Pecci Centre for Contemporary Art, w Prato, we Włoszech zostało powiększone o dodatkową powierzchnię wystawienniczą. Dobudowana część to futurystyczna, półokrągła konstrukcja, projektu rotterdamskich architektów ze studia NIO Architecten. Za wybudowanie najnowszej części odpowiedzialna była z kolei firma Italo Gamberini.
Luigi Pecci Centre for Contemporary Art to jedyna włoska galeria sztuki, w której podziwiać można tylko i wyłącznie współczesną twórczość. Znajdują się tutaj dzieła takich wybitnych artystów jak Anish Kapoor, Sol LeWitt oraz Mario Merz.
Galeria powstała w 1988 roku, z inicjatywy przedsiębiorcy Enrico Pecciego, który następnie oddał ją w prezencie miastu Prato, w imię pamięci swojego syna Luigiego. Muzeum znajduje się w dzielnicy miasta, znanej z produkcji tkanin. Nowe skrzydło budynku ciekawie łączy się ze starą częścią i nadaje pobliskiej zabudowie odrobinę świeżości.
Pecci Centre- receptor kreatywności
Z dachu muzeum pnie się ku niebu surrealistyczna stalowa rzeźba przypominająca kształtem antenę. Pojawiła się tam nie bez przyczyny- Maurice Nio nazwał cały projekt „Sensing the Waves” (po polsku: poczuj fale), gdyż jego inicjatywą było przedstawienie budynku jako swoistego „receptora kreatywności”.
Pecci Centre zyskało nie tylko nową część, ale i nowy charakter, co bardzo pozytywnie wpływa na zwiedzających obiekt gości. Główne wejście zostało przesunięte w stronę ulicy, a na parterze otwarto księgarnię oraz restaurację. Na pierwszym piętrze, zaprojektowano także otwartą przestrzeń wystawienniczą, biegnącą po obwodzie koła.
Oprócz galerii, restauracji oraz księgarni, w nowo przebudowanym obiekcie znajdziemy także archiwum, bibliotekę, amfiteatr, kino, a także scenę. Miejsce to, na pewno spotka się z entuzjazmem nowego pokolenia miłośników sztuki.
Zobacz także: