Design Miami powróciło ze swoją 17. edycją, witając gości publiczną instalacją Studio Proba zatytułowaną Tomorrow Land, która przekształciła Miami Design District w interaktywny plac zabaw pełen cukierkowych kolorów, organicznych kształtów i dziwacznych wzorów. Zwycięski projekt w corocznym konkursie dystryktu, składa się z 21 wielkoskalowych elementów, od przypominających totemy rzeźb po kapryśne aranżacje siedzeń.
Zaprojektowane w charakterystycznym stylu założyciela studia, Alexa Proby, rzeźby łączą senny surrealizm Salvadora Dali, energetyzujący entuzjazm Keitha Haringa i szaloną złośliwość Memphis Group, wypełniając ulice Miami Design District i wejście Design Miami namacalną radością i tak potrzebnym optymizmem. Pełna zabawy instalacja będzie dostępna do maja 2022 r., a wybrane rzeźby pozostaną na stałe.
Proba ma oko do wzorów i kolorów, co pozwala muj tworzyć piękne, przyciągające wzrok kompozycje bez względu na skalę czy medium. Od wielkoformatowych murali, przez dywany i koce, po ceramikę, świece, a nawet trampki, multidyscyplinarne kreacje jego pracowni mają na celu pozytywne stymulowanie zmysłów, a Tomorrow Land, najbardziej ambitny projekt do tej pory, nie jest wyjątkiem. Odpowiadając na temat kuratorski „Komfort i radość: wezwanie do działania”, projektant zaproponował instalację jako źródło rozrywki i zachwytu, dążąc do sensacji rodem z Alicji w Krainie Czarów.
Abstrakcyjne rzeźby, będące częścią cyklu „Żywe kształty”, dotychczas wirtualnego projektu, nad którym projektant pracuje od 2019 roku, tryskają żywymi kolorami i graficznymi wzorami, a ich surrealistyczna kapryśność podprogowo przekazuje poczucie radości.
Projekt jest dla nas nie tylko ogromny pod względem koloru i skali naszej sztuki, ale szczególnie ważny, ponieważ jest interaktywny i dostępny do oglądania na zewnątrz w trakcie poruszania się po mieście, mówi Proba.
Wraz z fizycznymi rzeźbami Proby, 15 artystów i projektantów stworzyło własne wirtualne rzeźby, które odwiedzający mogą zobaczyć za pomocą interaktywnej aplikacji Enjoy The Weather. Zbudowana w oparciu o technologię AR i sygnalizatory zbliżeniowe, aplikacja pozwala również odwiedzającym „zbierać” i cyfrowo dostosowywać kształty Proby oraz umieszczać własne niestandardowe totemy w całym Miami Design District, aby inni odwiedzający mogli odkrywać i wchodzić w interakcje lub odwrotnie umieszczać rzeźby z Krainy Przyszłości we własnym domu. „Zaprojektowane, aby wzbudzać radość podczas patrzenia w lepszą przyszłość”, rzeźby Proby w stylu Daliego generują uśmiech podczas interakcji z nimi, zarówno fizycznie, jak i wirtualnie.
Zobacz także:
Design Miami / Basel 2019 | Radosne święto designu