Search

Angelo Mangiarotti. The Tectonics of Assembly | Tokyo

Mangiarotti Architettura

Bohaterem wystawy, która już we wrześniu zawita do Instytutu Włoskiej Kutury w Tokio, jest Angelo Mangiarotti. Ekspozycję, zatytułowaną Angelo Mangiarotti. The Tectonics of Assembly, obejmują przykłady badań i twórczości tego artysty o wielopłaszczyznowym talencie. Odzwierciedla ona historię najważniejszych koncepcji architektonicznych Angelo Mangiarottiego (1921-2012). Ten mediolański projektant, architekt i rzeźbiarz bez wątpienia głęboko wpłynął na krajobraz kulturowy czasów po II wojnie światowej.

Angelo Mangiarotti. The Tectonics of Assembly

Gospodarzem wydarzenia jest Akademia Architektury Mendrisio Uniwersytetu Włoskiej Szwajcarii. Natomiast kuratorami wystawy są Franz Graf i Francesca Albani we współpracy z Archiwum Mangiarotti w Mediolanie. Warto dodać, że pokaz jest szóstym przystankiem tej ważnej imprezy wystawienniczej, wynikającej z badań rozpoczętych w 2006 roku. W tym czasie kilkakrotnie można ją było oglądać w Szwajcarii, a także w Genewie oraz we włoskim Castello.

Wystawa ma na celu rzucić światło na pracę mistrza projektowania i architekta Angelo Mangiarottiego. Badał on szeroki zakres tematów – budynki mieszkalne, przestrzenie do pracy i dedykowane organizacji wydarzeń. Wszystko tutaj dokumentuje jego krytyczne i spekulacyjne spojrzenie. I powód oraz efekt takiego podejścia, czyli kształtowanie innowacyjnego, oryginalnego języka architektonicznego. Prace Mangiarottiego ukazują dążenie do podstawowych i minimalistycznych kształtów. Takich, które mogłyby zniwelować różnice w skali, funkcji i materiałach, łącząc w ten sposób architekturę i wzornictwo przemysłowe. Wynikało to zarówno z zasady projektowania jakim jest szacunek dla ludzi, jak z zainteresowania ochroną zasobów.

Agapesca

Gwiazdami tego spektaklu są kultowe produkty z kolekcji Mangiarotti Agapecasa. Wśród nich przede wszystkim marmurowe stoły Eros, wieńczące badania nad meblami montowanymi bez łączeń i fug. Tutaj z pewnością królują, prezentując się w różnych formach, rozmiarach i wykończeniach. Podobnie stół Incas  ukazuje niezwykle uproszczoną konstrukcję, jednak wykonany jest z szarego piaskowca. Wreszcie jest i Clizia, czyli eleganckie rzeźbione krzesło wykonane z marmuru.

Angelo Mangiarotti, la Tettonica dell’sssemblaggio

Co więcej imprezie towarzyszy katalog Angelo Mangiarotti, la Tettonica dell’sssemblaggio wydany przez Opa Press z tekstem w języku angielskim i japońskim. Jego autorami są  oczywiście kuratorzy wystawy oraz Anna Mangiarotti i Kiune Horikawa. Dodatkowo opatrzono go uwagami i przedmową autorstwa japońskich specjalistów jak Fuminiko Maki, Toshihiko Suzuki, Mangiarotti Associates Japan i Motomi Kawakami.

Fotografie Giorgio Casali.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close