Search

Lee Bul bada dystopijne konsekwencje utopijnych marzeń nowoczesności w Sankt Petersburgu

lee bul utopia saved wystawa 01

Opierająca swą twórczość na wieloletniej fascynacji utopią, uznana południowokoreańska artystka Lee Bul od końca lat 80. tworzyła prowokacyjne i pomysłowe rzeźby oraz instalacje. Kolejna dekada to skupienie się na ludzkim ciele i jego związku z pięknem, życiem, śmiercią i technologią w latach. Natomiast w nowym tysiącleciu, Lee Bul zainteresowała się środowiskiem zbudowanym, badając historię nowoczesności jako wyraz naszych utopijnych pragnień osiągnięcia doskonałości.

lee bul utopia saved wystawa 31

Ocalona utopia Lee Bul

Ponieważ prace artystki XXI wieku inspirowane były konstruktywizmem oraz rosyjską awangardową sztuką i architekturą, wydawało się logiczne, że jej pierwsza duża wystawa indywidualna odbyła się w Rosji.

lee bul utopia saved wystawa 02

Zajmując centralną halę wystawienniczą Manege w St. Petersburgu, największą przestrzeń wystawienniczą w mieście, „Utopia Saved” to wciągająca wystawa prezentująca rzeźby architektoniczne, instalacje środowiskowe i rysunki, które Lee Bul tworzyła od 2005 roku, obok rosyjskiej sztuki, która je zainspirowała .

lee bul utopia saved wystawa 03

Przygotowywany przez dwa lata program zagłębia się w zainteresowanie Bul utopijnymi marzeniami ludzkości i ich dystopijnymi konsekwencjami. Ujawnia także złożoność procesu twórczego. Lee Bul nie mogła wybrać bardziej odpowiedniego miejsca dla swojej wystawy o tematyce utopijnej niż historyczna Manege.

lee bul utopia saved wystawa 05
lee bul utopia saved wystawa 05

Budynek powstał w 1807 roku według projektu włoskiego architekta Giacomo Quarenghi. Pierwotnie służył jako ujeżdżalnia dla cesarskiego pułku Gwardii Konnej.

lee bul utopia saved wystawa 06

Neoklasycystyczny budynek wykorzystano jako przestrzeń wystawową już w 1850 roku, wprowadzając publiczność do najnowszych osiągnięć techniki rolniczej. Później wystawiano tu dzieła znanych artystów tamtych czasów.

lee bul utopia saved wystawa 07

Po rewolucji budynek służył jako magazyn, a następnie jako garaż dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Związku Radzieckiego. Jednak w latach 70. XX wieku przekształcono go w prawdziwe miejsce dla sztuki.

lee bul utopia saved wystawa 08

Jego burzliwa historia mówi o utopijnych aspiracjach społeczeństwa i siłach społeczno-politycznych, które je kształtują. Dzięki temu dla Bul to idealnym miejsce do odkrywania architektonicznego utopizmu i jego dystopijnych konsekwencji.

lee bul utopia saved wystawa 09

Podróż przez świat Lee Bul

Wystawę, której kuratorami są Sunjung Kim i SooJin Lee, pomyślano jako podróż po specyficznym dla danego miejsca krajobrazie. Ściśle współpracowano z artystką, która zbudowała model przestrzeni wystawowej w skali 1:50, aby skrupulatnie nakreślić rozmieszczenie i konfiguracja eksponatów.

lee bul utopia saved wystawa 11

To, co na pierwszy rzut oka jawi się jako chaotyczny melanż instalacji, rzeźb, rysunków i fotografii, jest w istocie starannie skomponowaną mise-en-scène.

lee bul utopia saved wystawa 12
lee bul utopia saved wystawa 12

Wystawa funkcjonuje również jako wizualne spotkanie Lee Bul z artystami, architektami i myślicielami rosyjskiej awangardy, którzy wpłynęli na jej pracę. Otwiera więc nieoczekiwane paralele konceptualne i wizualne.

lee bul utopia saved wystawa 13

Wystawa stanowi przegląd poszukiwań artystki dotyczących historii nowoczesności w odniesieniu do utopijnego modernizmu. Nawiązuje także do wielowiekowego dialogu między kulturami Rosji, Europy i Azji.

lee bul utopia saved wystawa 14
lee bul utopia saved wystawa 14

W zgłębianiu przez artystkę dystopijnego aspektu utopijnego modernizmu zwiedzających zapoznaje się z makietą Mon grand récit: Becouse everything (2005). Ciągnąca się seria rzeźb sygnalizuje przeniesienie uwagi Lee Bul na utopijne aspiracje architektury modernistycznej.

lee bul utopia saved wystawa 15

Dzieło koncentruje się na mieszaninie reprodukowanych makiet ikonicznych modernistycznych budowli. Zauważamy więc tu spiralną wieżę Vladimira Tatlina i Pomnik Trzeciej Międzynarodówki (1919–20). Zespół otaczają białe wstążki przypominające kolejkę górską.

lee bul utopia saved wystawa 26

To aluzja do pływających autostrad w miejskich krajobrazach science fiction. Na szczycie umieszczono migający znak LED z napisem „ponieważ wszystko / tylko naprawdę może / ale tak nieograniczone”.

lee bul utopia saved wystawa 30

Dzieło umieszczono na szkieletowym piedestale, który wydaje się rozpadać. W przejmujący sposób oddaje skazane na niepowodzenie ambicje utopijnego impulsu nowoczesności pod postacią futurystycznych ruin.

lee bul utopia saved wystawa 29
lee bul utopia saved wystawa 16

Migoczące dzieło pełne zniekształconych refleksów

Lee Bul wykorzystuje szeroką gamę materiałów do budowy swoich instalacji architektonicznych. Jednak wraz z przemierzaniem kolejnych etapów wystawy szybko staje się oczywiste, że szczególnie interesują ją odbicia, lustra i materiały metalowe.

lee bul utopia saved wystawa 17

Jednym z najbardziej wciągających projektów, który ilustruje to zainteresowanie, jest Civitas Solis II (2014). Rozległy krajobraz z lustrzanymi powierzchniami i migoczącymi światłami zajmuje dużą część hali wystawowej.

lee bul utopia saved wystawa 18

Nazwa instalacji pochodzi od książki włoskiego filozofa Tommaso Campanelli z 1602 roku 'Miasto Słońca’. Autor opisał utopijny świat absolutnej równości, w którym wszyscy mieszkali w pałacach.

lee bul utopia saved wystawa 19

Książka zainspirowała także rosyjskiego architekta konstruktywistę Ivana Leonidova, a jego rysunki również odnajdujemy na wystawie. Instalacja przypomina archipelag płyt tektonicznych.

lee bul utopia saved wystawa 20

Pełno tu zniekształconych odbić. Powstały dzięki zastosowaniu fragmentów przypominających odłamki, które tworzą lustrzane fragmenty podłogi.

lee bul utopia saved wystawa 22

Konstelacje migoczących punktów świetlnych, które tworzą tytuł pracy, w połączeniu z lustrzanym obwodem, wzmacniają efekt orientacji i nasyca przestrzeń dystopijną atmosferą przypominającą czuwanie.

lee bul utopia saved wystawa 23

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/muzeum-designu-w-londynie-i-wystawa-connected/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/japonskie-rzezby-w-martin-house/

https://pointofdesign.pl/sztuka/wirtualna-wystawa-riverside-poetycka-rzeka/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close