Nagroda Fundació Mies van der Rohe to jedno z najwyższych architektonicznych wyróżnień w Europie, przyznawane co dwa lata. Komisja European Union Prize for Contemporary Architecture ogłosiła listę pięciu finalistów rozważanych do tegorocznej nagrody, pośród których ponownie znalazł się polski budynek.
Tegoroczni finaliści
W oparciu o analizę koncepcji estetycznych, konstrukcji oraz realizację, komisja jury wybrała finalistów z listy 40 nominowanych obiektów. Do najwyżej ocenionych projektów należą deFlat Kleiburg w Amsterdamie (NL Architects, XVW Architectuur), Ely Court w Londynie (Alison Brooks Architects), Kannikegården w Ribe (Lundgaard & Tranberg Architects), Muzeum Katyńskie w Warszawie (BBGK Architekci) oraz Rivesaltes Memorial Museum (Rudy Ricciotti).
Kryteria oceny
„Nasz wybór uzasadnić możemy słowami, które wypowiedział Peter Smithson – ‘Rzeczy powinny być równocześnie zwyczajne oraz heroiczne’”, odpowiada przewodniczący jury Stephen Bates. „Poszukiwaliśmy zwyczajności, która cechuje się subtelnym liryzmem”.
Wybrane obiekty przedstawiają różnorodny styl oraz spełniają różne funkcje, choć wszystkie skupiają się na istnieniu dla społeczeństwa. Pomimo różnych lokalizacji (niektóre znajdują się w środku miast, a inne wtapiają się w naturalne otoczeni na ich obrzeżach), świętują kulturowe oraz społeczne wartości krajów europejskich. Nagroda wyróżnia przemysł architektoniczny, który umożliwia przenikanie sfer ekonomii i kreatywności oraz niweluje wyraźne granice między krajami, społecznościami i kontynentami.
Kolejne etapy
W kwietniu komisja odwiedzi wszystkie z pięciu budynków, aby w maju ogłosić zwycięzcę tegorocznej nagrody. Ogłoszenie wyników odbędzie się w Brukseli, a rozdanie nagród będzie miało miejsce w prawdopodobnie najbardziej znanym obiekcie architektonicznym autorstwa van der Rohe – w barcelońskim Pawilonie.
Zobacz także: