Search

Gardenhouse, czyli dom-ogród w Beverly Hills

mad gardenhouse _photo-by-nic-lehoux

Ma Yansong z MAD przedstawia Gardenhouse, projekt mieszkaniowy w Beverly Hills, który stanowi pierwszą realizację chińskiej pracowni w USA. Ten projekt oferuje ekologiczną, organiczną alternatywę dla gęsto zaludnionych domów miejskich.

01mad_ gardenhouse _photo-by-nic-lehoux
Zdjęcie: Nic Lehoux

Na rogu 8600 Wilshire Boulevard w Beverly Hills w Kalifornii, z bogatych, zielonych liści wydaje się wyłaniać skupisko białych dachów. Projekt, pomyślany jako „wioska na wzgórzu” to butikowa inwestycja Palisades Capital Partners LLC, łączy funkcje mieszkaniowe z komercyjnym.

09_mad_gardenhouse_photo-by-darren-bradley
Zdjęcie: Darren Bradley

Założyciel MAD – Ma Yansong, wyjaśnia, że inspirację stanowił bujny krajobraz charakterystyczny dla tego rejonu. Z kolei nieregularne kształty, różne wysokości dachów, zaskakujące otwory i zieleń Gardenhouse tworzą dynamikę i odpowiadają na samo ukształtowanie terenu tej okolicy.

02 mad_ gardenhouse _photo-by-darren-bradley
Zdjęcie: Darren Bradley

Gardenhouse, czyli zielony apartamentowiec

Bez wątpienia miasta takiej jak Los Angeles i Beverly Hills są wysoce zmodernizowane i rozwinięte. Rezydencje na wzgórzach pozornie współistnieją ze środowiskiem miejskim. Jednak poprzez Gardenhouse MAD stara się odpierać stereotypowe sześcienne środowiska mieszkalne w gęsto zaludnionych miastach na całym świecie.

03mad_ gardenhouse _photo_by_nic_lehoux
Zdjęcie: Nic Lehoux

Wewnętrzne połączenie z naturą, ze spokojnym wspólnym dziedzińcem i prywatną przestrzenią zewnętrzną dla każdej jednostki, tworzy prawdziwą oazę zaledwie kilka metrów od miejskiego środowiska. Rezultatem jest fizyczna manifestacja idei, że architektura może łączyć się zarówno ze środowiskiem zabudowanym, jak i naturalnym, oferując pełniejsze, bardziej harmonijne doświadczenie życiowe.

04mad_gardenhouse_photo_by_nic_lehoux
Zdjęcie: Nic Lehoux

Inwestycja, zajmująca pięć poziomów i 4460 mkw., oferuje 18 lokali mieszkalnych naziemnych. Balkony, brukowane dziedzińce, zieleńce i komunikacja zewnętrzna zarezerwowano do wyłącznego użytku mieszkańców. Dzięki temu powstaje bezproblemowa mieszanka wnętrz i przestrzeni zewnętrznych. Apartamentowiec obejmuje zarówno kompaktowe, wydajne kawalerki, jak i duże penthouse’y na dachu.

05mad_gardenhouse_photo-by-darren-bradley
Zdjęcie: Darren Bradley

Ma Yansong często mówił o swoim pragnieniu uwzględnienia naturalnych krajobrazów projektach. Ukształtowało to podejście MAD zarówno do budynków, jak i planowania ogólnego kompleksu miejskiego Nanjing Zendai Himalays Center. Jednak Gardenhouse oferuje dodatkowo jedną z największych żywych zielonych ścian w USA.

07mad_gardenhouse_green_wall_photo_by_manolo_langis
Zdjęcie: Manolo Langis

Mieszanka rodzimych, odpornych na suszę sukulentów i winorośli wypełnia rozległe ogrody i tereny otwarte. Stanowi naturalne, organiczne i sezonowo zmieniające się źródło radości i spokoju dla mieszkańców, gości, przechodniów i całej okolicy.

06mad_gardenhouse_green_wall_photo_by_manolo_langis
Zdjęcie: Manolo Langis

 

Zobacz także:

biblioteka-mad-architects-jako-tunel-czasoprzestrzenny

citterio-w-miami-apartamentowiec-arte

projekt-apartamentu-z-basenem-i-lasem-w-tle

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close