Międzynarodowy Festiwal Kreatywności Cannes
Podczas zakończonego wczoraj festiwalu w Cannes, na francuskiej riwierze ujrzeć można było niezwykły obiekt. Na skąpanej w słońcu promenadzie stanął pawilon Technicolor, odzwierciedlający palmy, morze i piasek. Za tym projektem stoi Instagram oraz łotewski projektant Germans Ermičs.
Germans Ermičs
Stworzony na Międzynarodowy Festiwal Kreatywności Cannes Lions, eksperymentalny gmach nawiązuje do zeszłorocznej pracy Esa Devlina – filmowej struktury opowiadania historii. Zadanie, które Instagram postawił przed Ermičsem było stosunkowo proste. Podążyć za motywem tytułowym „Where The Rainbow Ends” . Dla artysty tworzącego na co dzień w Amsterdamie, było to raczej naturalne zlecenie. Znany jest bowiem ze szklanych dzieł i poetyckich łączeń gradientowych odcieni. W swoim charakterystycznym stylu Ermičs przedstawia smak tęczy w postaci ogromnego szklanego pawilonu o powierzchni 50 m2.
Przy tej instalacji Ermičs po raz pierwszy pracował na taką skalę, w związku z czym musiał współpracować z inżynierem. Całość bowiem to nie tylko okładzina, grafika, a raczej kawałek architektury. Struktura jest wodoszczelna, klimatyzowana, tak więc konstrukcja musiała być przemyślana i odpowiednio zaprojektowana.
Tęczowe doświadczenie
W rezultacie powstało całkowicie holistyczne doświadczenie – mocno nasycone odcienie gradientu zaciemniają perspektywę widzianą w 360 stopniach. W efekcie widzimy jak technicznie może wyglądać koniec tęczy. Stojąc obok pawilonu, lustrzane efekty świetlne widzimy na własnym ciele. Natomiast gdy wchodzimy do środka, wrażenia stają się bardziej minimalistyczne.
„Chciałem wywołać wrażenie odkrywania i zachwytu”, tłumaczy Ermičs
Wnętrze jest zupełnie białe, a efekty świetlne tutaj prezentowane przygotowało londyńskie studio Urban Electric. Na środku ustawiono białą ławkę, a w tle rozbrzmiewa elektroniczna ścieżka dźwiękowa autorstwa duetu Domenique Dumont. Wszystko pulsuje kolorami jakie wg autora znajdują się wewnątrz tęczy.
To doświadczenie odkrywa eteryczną naturę tęczy, a także naukową rzeczywistość. Mianowicie każde kolorowe światło to w zasadzie białe światło, rozdzielone przez pryzmat – wyjaśnia Germans Ermičs. „Wewnątrz muzyka inspirowana misami tybetańskimi rozwija się z pojedynczej fali sinusoidalnej do pełnego spektrum dźwiękowego, tak jak widzisz i słyszysz dźwięk kolorowego światła”.
Oddziałująca na wiele zmysłów scena ukazuje w nowym świetle twórczość Ermičsa, wynosząc na nowy poziom cieniowanie i zabawę gradientem.
„Czekałem na ten moment, gdy będę mógł przedstawić swoją pracę w nowej skali. Zarówno w zakresie rozmiaru jak i przestrzeni publicznej. Ponieważ ten projekt jest bardzo dostępny, a nie dedykowany wąskiej publiczności”
Pomimo, że technicznie projekt jest bardzo skomplikowany, Instagram i Ermičs dowiedli, że instalacja potrafi łatwo i efektywnie wpływać na ludzkie zmysły.
„Where The Rainbow Ends”
Dla Instagram projekt ma swoje korzenie we wspieraniu różnorodności kulturowej. Tęcza od dawna jest symbolem nowego życia i nadziei łączącej różne kultury. Użycie szkła nawiązuje także do Szklanych Lwów – inicjatywy odkrywającej działania, które mają pozytywny wpływ na świat.
W lawinie instalacji pojawiających się na plaży podczas festiwalu, wieczna refleksja, pryzmatyczna obecność i godne pochwały hasło Instagram „Where The Rainbow Ends” z pewnością przetrwały tydzień zauważone.