Aukcja na Instagramie ma na celu wzmocnić sztokholmską scenę artystyczną. Wymarzony przez Gustava Almeståla i Hedvig Myhrman, S.Y.L.A. oferuje przystępną, uproszczoną koncepcję wspierania lokalnych współczesnych artystów.
Ponieważ Covid-19 nadal utrudnia rzeczywistą interakcję ze sztuką, fotograf ze Sztokholmu Gustav Almestål i dyrektor artystyczn Hedvig Myhrman opracowali zręczne rozwiązanie. S.Y.L.A. co oznacza „Support Your Local Artist”. To wyselekcjonowana inicjatywa aukcyjna na Instagramie. Akcja ma na celu zbliżenie „artystów i publiczności”, aby społeczność artystyczna w Sztokholmie nabrała rozpędu.
Do lutego 2021 roku aukcja gromadzi wyselekcjonowane prace w różnych podejściach i materiałach. Rzeźba – we wszystkich swoich wspaniałych formach – to oczywiście powracający temat. Jednak dostępne prace obejmują również ceramikę, malarstwo, tekstylia, pastel, szkło, tworzone zarówno przez wschodzących, jak i uznanych współczesnych artystów.
Formuła jest prosta: potencjalni nabywcy mogą przeglądać dostępne prace na stronie S.Y.L.A. Kiedy praca wzbudza ich zainteresowanie, składają ofertę (w euro) za pośrednictwem bezpośredniej wiadomości na Instagramie. Na godzinę przed zakończeniem aukcji określonego dzieła zainteresowanych oferentów łączy się w konwersację. Ten, kto zaoferuje najwyższą cenę, staje się dumnym nowym właścicielem.
Aukcja różnorodności
Wiele prac ma wspólne wątki, od odniesień, przez kluczowe tematy w historii sztuki po dziedzictwo kulturowe artystów, a także trwającą pandemię. W Polnarnatt (2020) artystka z Laponii Carola Grahn łączy skórę renifera, nić ze ścięgien i wełnianą tkaninę. Materiały te wykorzystuje się w duodji, tradycyjnym rzemiośle Samów. Jednak Grahn łączy je w sposób przypominający minimalistyczne malarstwo abstrakcyjne.
Na kolorowym pastelowym rysunku Siri Carlén Martwa natura (2018) przedmioty codziennego użytku noszą ślady ludzkiej dłoni. Nie brakuje tu także jej folklorystycznych inspiracji. Yngvild Saeter urzeczywistnia swoje wizje podczas nieudanej operacji mózgu, w inspirowanym szamańskim rowerem Aragorn Light (2020) z wyrastającymi z niego porożami.
S.Y.L.A. jest zarówno aktualnym przypomnieniem o krytycznym wsparciu potrzebnym artystom w czasach wspólnego kryzysu, jak i sprytnym rozwiązaniem docenienia sztuki w naszej bieżącej wirtualnej rzeczywistości.
Zobacz także: