Search

Rezydentki Design Museum 2020/21

design_museum_designers_in_residence

Londyńskie Design Museum ogłosiło żeński zespół Designerów-Rezydentów. Enni-Kukka Tuomala, Abiola Onabule, Cynthia Voza Lusilu i Ioana Man opracują serię projektów odpowiadających tematowi „Opieka”. Grupa czterech projektantek z różnych dziedzin, przy wsparciu muzeum, zrealizuje wieńczącą projekt instalację w marcu 2021 roku.

Design Museum Designer in Residence 2020
Enni-Kukka Tuomala, Abiola Onabule, Cynthia Voza Lusilu i Ioana Man

To już 13 edycja programu Design Museum, który ma na celu wspieranie projektantów na początku kariery zawodowej. Zapewnia im środki finansowe i fachowe, a także wsparcie branżowe, aby mogli rozwijać kluczowe dzieła. W tym roku Enni-Kukka Tuomala, Abiola Onabule, Cynthia Voza Lusilu i Ioana Man zostały wybrane do opracowania projektów opartych na szczególnie aktualnym temacie „Opieka”. Ich badania projektowe mają na celu poprawę niektórych społecznych i środowiskowych kwestii, dzisiaj bardzo istotnych.

IoanaMan_CitybyExposome
City by Exposome | Ioana Man

Rezydentura w Design Museum

Obecnie twórcy rozważają, jak nasz świat po pandemii wpłynie design, nowe spojrzenie na technologię, relacje międzyludzkie, środowisko i dbanie o siebie.

W czasach przewrotów i tragedii design pokazał, że jest w stanie przygotować nas do stawienia czoła przeciwnościom, a projektanci produkują niezbędne środki ochrony indywidualnej i inny sprzęt podczas pandemii” – mówi Priya Khanchandani, nowo mianowana szefowa Muzeum Designu kuratorskich i interpretacyjnych. „W środowisku post-Covid ważniejsze niż kiedykolwiek jest wspieranie początkujących projektantów, których praca pozwala rozwiązywać problemy, rozwijać empatię i budować mosty zrozumienia”.

Enni-Kukka Tuomala
Enni-Kukka Tuomala

Multidyscyplinarny, całkowicie kobiecy kwartet reprezentuje nowe pokolenie kreatywnych myślicieli. Poprzez swoje zróżnicowane specjalizacje są doskonale przygotowane do stawienia czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom.

W tej chwili, gdy wkraczamy w okres większej niepewności społecznej, politycznej i ekologicznej, to konieczne, aby projektanci rozmawiali o trosce. Ci projektanci proponują narzędzia i systemy, które pomogą nam poruszać się po tym krajobrazie ”- mówi Sumitra Upham, kuratorka projektu Designers in Residence.

empathy+exchange_tokyo_2017_1_lowres
Empathy+Exchange, Tokio, 2017 | Enni-Kukka Tuomala

Enni-Kukka Tuomala

Mieszkająca w Londynie fińska projektantka i artystka Enni-Kukka Tuomala „koncentruje się na rozwijaniu opartej na zagadnieniach empatii międzykulturowej”. Zajmowała się tym w ramach projektów takich jak Empathy Chamber i Campaigns for Empathy w Londynie i Cambridge.

W Muzeum Designu Tuomala opracuje wciągający „program treningu empatii”. Powstanie w oparciu o archetypy ćwiczeń, z osobistym trenerem empatii do pomocy. Powstanie także sala empatii oraz narzędzia i praktyczne ćwiczenia, które pomogą trenować empatię w życiu codziennym.

abiola_onabule_designer_in_residence design museum
Abiola Onabule

Abiola Onabule

Ubrania projektantki mody Abioli Onabule czerpią inspirację z jej nigeryjskiego dziedzictwa. Podczas swojej rezydencji Onabule przyjrzy się historiom kobiet z Afryki Zachodniej mieszkających w Wielkiej Brytanii. W ten sposób zbada w jaki sposób wymiana umiejętności i technik rzemieślniczych może stać się ważnym aktem troski i rozmowy.

Healing-Chronicles-201920
Healing Chronicles, 2019-20 | Cynthia Voza Lusilu

Cynthia Voza Lusilu

Urodzona w Paryżu Cynthia Voza Lusilu tak naprawdę zajmuje się badaniami nad troską od samego początku jej praktyki. W jej osobistym manifeście czytamy –

stawiaj opiekę na pierwszym miejscu, zawsze. Moje ostatnie badania koncentrują się na sposobach angażowania ludzi poprzez praktyki partycypacyjne oparte na społeczności. Traktuję opiekę i naprawianie jako narzędzia wspierające dobre samopoczucie emocjonalne i poczucie miejsca ”- mówi o swojej pracy.

Jej projekt w Design Museum będzie koncentrował się na zdrowiu psychicznym społeczności czarnoskórych Brytyjczyków. Założenia to promowanie odporności i tworzenie przestrzeni leczniczych poprzez narzędzia do odbudowy i nowy system wsparcia.

Microbial Space Reading Room 2019 Iona Man design museum
Microbial Space, Reading Room, 2019 | Iona Man

Ioana Man

Praca multidyscyplinarnej projektantki Ioany Man koncentruje się na architekturze, scenografii i krytycznej praktyce, ze szczególnym uwzględnieniem nauki i biologii. W trakcie swojej rezydentury Man postara się opracować sposoby ochrony ekosystemów zagrożonych przez nowoczesne praktyki budowlane. Skupi się więc wokół miejskiej przyrody.

Rozpoczynający rezydenturę, tegoroczny zespół składający się wyłącznie z kobiet stanie przed kluczowym wyzwaniem, jakim jest rozważenie kwestii „opieki”- dodaje Khanchandani.

enni-kukka_tuomala_designer_in_residence
Komnata Empatii | Enni-Kukka Tuomala | zdjęcie: Rachel Joseph

 

Zobacz także:

last-minute-na-marsa-london-design-museum

wystawa-david-adjaye-making-memory-w-london-design-museum

prywatne-muzea-uczta-dla-zmyslow

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close