Szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati to architektoniczne cudo zaprojektowane przez Dianę Kellogg. Pracownia Diana Kellogg Architects stworzyło projekt na zlecenie CITTA. Ta organizacja non-profit wspiera rozwój w najbardziej zagrożonych ekonomicznie, geograficznie odległych lub zmarginalizowanych społecznościach na świecie.
Szkoła dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati przyjmie ponad 400 uczennic w różnym wieku – od przedszkola do klasy 10. Dzieci żyją tu poniżej granicy ubóstwa, a mieszkają w mistycznym regionie pustyni Thar w Jaisalmer w Radżastanie w Indiach. na tym terenie poziom umiejętności czytania i pisania wśród kobiet wynosi zaledwie 32%.
Szkoła to jednak nie jedyny, a pierwszy z trzech planowanych tu budynków w kompleksie znanym pod nazwą Centrum GYAAN. W jego skład wejdzie także The Medha – przestrzeń wystawienniczo-performatywna z biblioteką i muzeum oraz Spółdzielnia Kobiet. Ty miejscowi rzemieślnicy będą uczyć matki i inne kobiety technik tkackich i hafciarskich z regionu.
Szkoła dla dziewcząt dla ich lepszej przyszłości
Centrum GYAAN wzmocni i wyedukuje kobiety, pomagając im uzyskać niezależność ekonomiczną dla siebie, swoich rodzin i społeczności. Ponieważ Centrum GYAAN zostało zaprojektowane przez kobietę dla kobiet, Kellogg, rozpoczynając proces projektowania, przyjrzała się kobiecym symbolom w różnych kulturach.
Skupiła się szczególnie na symbolach siły, oddanych w strukturze trzech owali. Reprezentują one siłę kobiecości i nieskończoności, a także odtwarzają płaszczyzny wydm w regionie Jaisalmer.
Szkołę dla dziewcząt Rajkumari Ratnavati w całości wykonano z lokalnego, ręcznie rzeźbionego piaskowca Jaisalmer. Dokonali tego miejscowi rzemieślnicy. Dla pracowni Kellogg włączenie społeczności do budynku tworzonego dla niej było kluczowe.
Wykorzystanie lokalnych materiałów do stworzenia infrastruktury pomogło zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Dodatkowo firma Kellogg zdecydowała się zbudować zadaszenie z paneli słonecznych na dachu jako system chłodzenia. Zarówno daszek, jak i żaluzje chronią przed ciepłem. Natomiast eliptyczny kształt konstrukcji pomaga również w uzyskaniu aspektów zrównoważonego rozwoju, tworząc chłodzący panel przepływu powietrza.
Centrum GYAAN wyposaży młode kobiety w narzędzia do dalszej edukacji i niezależności, a także podniesie globalną świadomość na temat problemów, z którymi borykają się kobiety w Indiach.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/kolorowa-wioska-na-wyspie-hormuz/
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/podwodna-wieza-obserwacyjna-ashizuri/
https://pointofdesign.pl/wnetrza/zaciszny-dom-miedzy-drzewami-mango/