Choć brzmi to bardzo egzotycznie, to właśnie czeskie studia Formafatal i Refuel Works zaprojektowały betonową willę położoną w dżungli w Kostaryce. Jednak ta wakacyjna rezydencja czerpie wzór z budynków brazylijskiego architekta Paulo Mendes da Rocha.
Art Villa to część kurortu Art Villas w Playa Hermosa, rozległej nieruchomości obejmującej domy do wynajęcia. Poza prezentowanym obiektem znajdziemy tu także rezydencję z zielonym dachem oraz wielofunkcyjny pawilon.
Refuel Works, kierowane przez Jana Skoupégo i Zbyněka Ryškę, wraz z firmą architektoniczną Formafatal ukończyły posiadłość na wynajem o powierzchni 570 metrów kwadratowych.
Dwukondygnacyjna konstrukcja nawiązuje do tropikalnego krajobrazu i budynków autorstwa Mendesa da Rocha. Właśnie im wakacyjna rezydencja zawdzięcza swoją monolityczną, betonową formę.
Dwie poziome płyty betonowe tworzą płaski dach konstrukcji i otaczający ją taras. Masywny betonowy blok, w którym znajduje się basen, wystaje z domu rozciągającego się nad pochyłym terenem.
Każdą z fasad uzbrojono w duże szklane drzwi, które otwierają się na drewniany taras otaczający willę. Wszystkie betonowe ściany pozostawiono w pierwotnym stanie, aby podkreślić inne naturalne elementy użyte w projekcie, takie jak rośliny i woda.
Betonowe ściany celowo pozostawia się w stanie surowym, dopełniając elementy wnętrza, wybrane materiały, wodę i zieleń. Razem tworząc niezwykłe środowisko, zarówno surowe, jak i luksusowe” – wyjaśniają architekci.
Wakacyjna rezydencja od środka
Najwyższe piętro zajmuje część dzienna, kuchnia, pięć sypialni oraz dostęp do basenu. Natomiast dolną kondygnację zajmują przestrzenie rekreacyjne, w tym siłownia i pokój zabaw oraz pomieszczenia gospodarcze.
Polerowany beton pokrywa podłogi w głównych pomieszczeniach mieszkalnych. Z kolei w sypialniach i łazienkach zastosowano niedopasowane ozdobne płytki cementowe z Nikaragui.
Krzyżujące się światła szynowe firmy Wac Lighting rozciągają się na betonowych sufitach we wnętrzach.
W holu domu znajduje się płytki, okrągły staw odbijający światło. Nad tym wodnym elementem znajduje się okrągła czarno-biała oprawa oświetleniowa z falującym wzorem na powierzchni.
Wakacyjna rezydencja została wyposażona w szereg drewnianych mebli według projektu Formafatal. Jeden z nich to stół jadalny o nieregularnym kształcie, regał na książki i prostokątne wezgłowie. Drewno wykorzystano także do stworzenia drzwi sypialni.
Studia wprowadziły kolor do projektu za pomocą szeregu pastelowych elementów. Mamy więc modułową niebieską sofę, pomalowane w ombre taborety, niestandardowe kafelki z akwarelową dżunglą w kuchni i kilka zielonych roślin.
Zobacz także:
dom-z-cegly-ukryty-w-poludniowoafrykanskim-rezerwacie
dom-przy-plazy-posrod-meksykanskiej-dzungli
treehouse-tulum-dom-w-gaszczu-jukatanu