Pandemia Covid radykalnie zmieniła sposób życia, ucząc nas, jak w pełni wykorzystywać każdą przestrzeń w domu. Nowe wymagania technologiczne i zmiany społeczne zmieniły więc obraz mieszkania. Musi ono obecnie uwzględniać inne aspekty naszego życia, w tym pracę, zapewniając dobre samopoczucie i praktyczność. Aby dostosować dom do aktualnych wymagań warto sięgnąć po dwie starożytne praktyki. Feng Shui i Vastu Shastra, geograficznie oddzielone Himalajami, sięgają ponad 4000 lat wstecz. Obie mają na celu stworzenie otoczenia wypełnionego dobrym samopoczuciem i harmonią.
Podstawową zasadą Feng Shui (wiatr – woda) jest to, że wszystko we wszechświecie zawsze się zmienia. Chi (życiowy oddech) to energia, która nieustannie się gromadzi i jest rozproszona. Kształtuje i ożywia każdą żywą istotę. Feng Shui to sztuka umożliwiania płynnego przepływu Chi. Praktykowanie Feng Shui w architekturze oznacza aranżację przestrzeni w domu, aby przekształcić ją w źródło energii i dobrego samopoczucia. Energia musi wpływać od frontowych drzwi i swobodnie krążyć w każdym pomieszczeniu. Feng Shui stwarza dla Chi najlepsze warunki do swobodnego poruszania się, nawet w przestrzeniach wypełnionych przedmiotami, ciemnych zakamarkach i pokojach bez okien.
Vastu Shastra to starożytna wedyjska nauka architektoniczna, której celem jest usuwanie negatywnej i wzmacnianie pozytywnej energii. W ten sposób tworzy harmonię i równowagę między domem a wszechświatem, promując korzystny przepływ prany. Holistyczne podejście tej nauki wedyjskiej obejmuje sztukę budowania w kosmicznym projekcie, który łączy mikrokosmos (dom) i makrokosmos (cały wszechświat). Zgodnie z filozofią taoistyczną i wedyjską naturą rządzi pięć pierwotnych elementów. W przypadku Feng Shui są to Drewno, Ogień, Ziemia, Metal i Woda. Dla Vastu, kosmos, powietrze, woda, ziemia i ogień.
Feng Shui i Vastu w architekturze
Zasady Feng Shui i Vastu wskazują na prawidłowy kształt i układ działki i pomieszczeń w domu, a także odpowiednie materiały i kolory. Dom musi być zbudowany na solidnej i stabilnej działce. Dlatego zarówno jego kształt, jak i układ są tak ważne w obu naukach. Harmonijne i regularne kształty kwadratowych lub prostokątnych działek dają zielone światło, podczas gdy asymetryczne „L” lub trójkątne kształty mogą powodować nierównowagę. Obszar północno-wschodni powinien mieć ogród z fontanną, staw z roślinami wodnymi, fontannę tryskającą lub ścieżkę z piasku i żwiru. Dzieje się tak, ponieważ woda – a także rośliny i kwiaty – pomagają płynnie płynąć Chi i Pranie. Ma również ożywczy i przywracający równowagę wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie
Obu nauki preferują materiały naturalne, takie jak glina. Od czasów starożytnych gliny używano do produkcji cegieł i płytek ze względu na jej doskonałe właściwości termiczne, stosunkowo niski bilans energetyczny i nietoksyczność. W postaci gresu porcelanowego można go nakładać na ściany wewnętrzne i zewnętrzne oraz podłogi dowolnego budynku. Podłoga stanowi solidną podstawę do chodzenia. Dlatego reprezentuje siłę domu. Zarówno Feng Shui, jak i Vastu zalecają używanie tylko jednego materiału na podłogę, aby równomiernie i stale czerpać pozytywną energię.
Podobieństwa i różnice
Feng Shui i Vastu mają kilka wspólnych aspektów. Obie nauki uważają wschodnią część domu za najważniejszą ze względu na dobroczynne działanie porannego słońca. Jest jednak kilka różnic. Na przykład w przypadku Feng Shui drzwi i okna nie powinny kierować się na północ. Dzieje się tak, ponieważ w Chinach jest to kierunek, z którego wieją zimne wiatry z Mongolii. W związku z tym najlepszy kierunek ochrony domów przed tymi wiatrami to południe. Z drugiej strony, według Vastu, drzwi i okna powinny otwierać się na północ, aby w pełni korzystać z energii życiowej (i chronić dom przed letnimi wiatrami monsunowymi wiejącymi z południowego zachodu i zimowymi z północnego wschodu.
Harmonijny plan wnętrza
Jeśli chodzi o układ, salon powinien być skierowany w kierunku północnym lub wschodnim. Sofa powinna opierać się o ścianę, ale nie powinna być umieszczana przed drzwiami. Kuchnia powinna znajdować się w południowo-wschodniej części domu, z dala od drzwi wejściowych. Powinna być również duża, przytulna i czysta oraz mieć duże okna, które sprzyjają wentylacji i wpuszczają naturalne światło.
Dobry sen jest niezbędny dla zdrowia. Dlatego zagłówek powinien być skierowany na południe, opierać się o ścianę i nigdy nie może być bezpośrednio wyrównany z drzwiami.
Łazienka to małe domowe SPA, w którym można się zrelaksować i odprężyć. Powinna znajdować się w południowo-wschodniej części domu, ponieważ w tym kierunku padają promienie słoneczne o świcie. Łazienka nigdy nie powinna znajdować się pośrodku domu, a jej drzwi nigdy nie powinny otwierać się bezpośrednio na kuchnię lub wejście.
Feng Shui polega na swobodnym i harmonijnym krążeniu Chi. Z tego powodu przestrzeń między meblami nigdy nie powinno być za mała i ważne jest, aby nie wypełniać pomieszczeń przedmiotami i ozdobami.
Kolor to kolejny istotny aspekt zarówno w Feng Shui jak i w Vastu, ze względu na jego wpływ na umysł. Zrównoważone użycie koloru ma kluczowe znaczenie, ponieważ nadmierne użycie jakiegokolwiek odcienia może powodować dysharmonię. Na przykład kolor czerwony powinno się ograniczać do tkanin i małych przedmiotów, ponieważ niezrównoważone użycie tego koloru, które wywołuje emocje, może mieć negatywny wpływ. Biel i beż to idealne kolory ścian i podłóg w salonie. Zielone i ziemiste odcienie są idealne do kuchni, biel i błękit do łazienki, a błękitny do sypialni.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/spieki-kwarcowe-cosentino-jak-tafla-wody/
https://pointofdesign.pl/design/laminam-japonskie-inspiracje-w-nowej-kolekcji/