Retroscena to dom-manifest z ironicznymi i odważnymi, popowymi scenariuszami popowymi. Tą rewolucję zawdzięcza La Macchina Studio. W Rzymie, w samym sercu dzielnicy Appio Latino, kilka kroków od parku Caffarella, rzymski duet La Macchina Studio przekształca mieszkanie z lat 50. w surrealistyczną scenerię. We wnętrzach rzeczywistość i fikcja współistnieją w quasi-teatralnej scenografii.
Dzięki multidyscyplinarnemu podejściu dwójki założycieli, studio w nowym projekcie celebruje symbol graficzny. To właśnie grafika łączy architekturę, teatr, muzykę i ilustrację.
Zgodnie z życzeniami klientów – młodej pary – architekci przede wszystkim, z pomocą lokalnych rzemieślników, odzyskali wcześniej istniejącą wenecką podłogę lastryko. Jednocześnie zburzyli cały wewnętrzny układ, aby zrobić miejsce dla nowej historii.
Nowa historia w stylu retro
Rozpoczęli od wstawienia nowych materiałów w miejsce śladów pierwotnych podziałów. W związku z tym część dzienną wyznacza wyraźny pas z czarnego i marmuru Botticino. Przestrzeń wzdłuż korytarza nawiązuje do oryginalnego projektu podłogi z różowawym spoiwem z pyłem pucolanowym. Natomiast w sypialni odnajdujemy ciepłe niuanse ceglastoczerwonego mikrocementu.
W rezultacie powstało połączenie wzorów w różnych usłojeniach i kolorach, które tworzą efekt „kolażu”, kontrastujący z absolutną bielą otynkowanych ścian.
W Retroscena chcieliśmy uwydatnić lekceważący i surrealistyczny charakter architektonicznej opowieści. Opowieści nierozerwalnie związanej z jej fotograficznym alter-ego poprzez zabawę kontrastami kolorów, motywami graficznymi i nieoczekiwanymi interwencjami.” – potwierdzają Gianni Puri i Enrica Siracusa, założyciele La Macchina Studio.
Mieszkanie odkrywa się wzdłuż głównej ściany, co stanowi granicę między przestrzenią prywatną a reprezentacyjną. W ten sposób tworzy krajobraz przerywany trzema różnymi elementami.
Biała lakierowana szafa skrywa niewielki gabinet: schronienie czytelnika, intymną, cichą przestrzeń, odizolowaną od reszty domu. Szaroniebieskie, zlicowane ze ścianą drzwi, które wydają się być narysowane, dają dostęp do salle de bain.
W łazience króluje biała mozaika z wyraźnymi, kontrastującymi fugami. Jednak tą powierzchnie przecina ostrołukowe przejście. Daje ono wgląd w końcową ścianę emaliowaną w kolorze pawich piór i wolnostojącą umywalkę pośrodku.
Wreszcie łukowe drzwi z klasycznego, lakierowanego na niebiesko drewna prowadzą do sypialni z wyraźnymi liniami i przyjazną atmosferą. Drzwi o drewnianym profilu, który wystaje aż 70 cm w kierunku jadalni, stanowią centralny element salonu i zasłaniają meble kuchenne.
Salon to największa przestrzeń w domu. Żółta zasłona biegnie wzdłuż wyburzonej przegrody, wyznaczając obszary i określając miękką granicę między różnymi funkcjami.
Retroscena oferuje zabawną i fantastyczną wizję domu. Odważne wybory kolorystyczne i sprytne sztuczki projektowe nadają wnętrzom osobowość. Dzięki temu zwracają uwagę na mieszkańców, bohaterów teatralnego i architektonicznego miejsca pełnego niespodzianek.
O La Macchina Studio
Gianni Puri i Enrica Siracusa założyli La Macchina Studio w 2013 w Rzymie. Ich praca dzieli się na projektowanie i badania, a studio bierze udział w wielu międzynarodowych konkursach i wystawach.
La Macchina Studio to multidyscyplinarne podejście, dzięki któremu architektura, teatr, muzyka i ilustracja łączą się w idei projektu.
Jedną z głównych cech Studia jest wykorzystanie reprezentacji graficznej jako metody badania. Kolaż, ilustracja, diorama i modele to narzędzia do projektowania, a nie tylko do reprezentacji.
Ich proces projektowania polega na dodawaniu i nakładaniu treści z różnych kontekstów i źródeł kulturowych. Pomaga to klientowi odczytać wynik z precyzyjnego punktu widzenia.
Architekturę przepełniają oniryczne i wyobrażeniowe odniesienia. Pochodzą one zarówno z kulturowego zaplecza Studia, jak i od samego klienta. Architekci zachęcają do zgłaszania swoich sugestii poprzez trening wyobraźni, który formalnie przekłada się na projekt.
La Macchina Studio odpowiada na niepewność współczesności poprzez adaptacyjne podejście. Obejmuje ono zmieniające się aspekty życia i życia codziennego, a ma na celu tworzenie zaskakujących scenariuszy.
Zobacz także: