Urban Forest to 30-piętrowy apartamentowiec porośnięty tysiącami drzew i roślin, który zaprojektowała pracownia Koichi Takada Architects dla Brisbane w Australii. Wielofunkcyjny wieżowiec należący do firmy deweloperskiej Aria Property Group obejmie 392 mieszkań, dwupoziomowy ogród na dachu oraz ogólnodostępny park na parterze.
Australijskie studio Koichi Takada Architects planuje pokryć schodkową fasadę 1.000 drzew i 20.000 roślin. Ten miejski las ma stworzyć lokalna flora, z ponad 250 gatunkami pochodzącymi z Queensland. Studio architektoniczne i deweloperzy starają się uczynić Urban Forest „najbardziej zielonym budynkiem mieszkalnym na świecie”.
Urban Forest jest prawdopodobnie najbardziej zielonym budynkiem, jaki możemy zaprojektować, korzystając z dostępnych obecnie narzędzi i przepisów – powiedział założyciel studia Koichi Takada.
Architekt chce, aby wieżowiec stanowił odejście od masowej produkcji w kierunku bardziej zrównoważonego trybu życia.
Beton, stal i szkło to bardzo twarde i solidne materiały przemysłowe. Nazwijmy je martwą materialnością. Musimy przyjąć więcej żywej materialności, żywej architektury”.
Jednym z wniosków z kryzysu pandemicznego Covid-19 jest świadomość, że wszyscy jesteśmy żywymi istotami. Jesteśmy tutaj, aby żyć, a nie w jakiś sposób przeciwstawiać się śmierci. Nasza architektura powinna robić to samo”.
Arcyekologiczny wieżowiec Urban Forest
Główna konstrukcja Urban Forest opiera się na tak zwanym zielonym betonie. Ta niskoemisyjna wersja betonu zawiera o 40% mniej cementu portlandzkiego niż tradycyjny beton. Aby jeszcze bardziej obniżyć emisję, beton ma być pozyskiwany lokalnie. Dzięki produkcji gotowych modułów przewiduje się zmniejszenie strat i skrócenie czasu budowy. Elementy kamienne lub ceglane mają pochodzić z recyclingu lub pochodzić z lokalnych źródeł. Natomiast całe użyte drewno będzie miało certyfikat Forest Stewardship Council (FSC). Urban Forest ma na celu zdobyć sześciu gwiazdek Green Star, czyli australijskiego systemu oceny zrównoważenia budynków.
U podstawy wieży Urban Forest wzniesie się na szeregu kolumn, aby stworzyć osłonięty obszar dla parku. Te kolumny zostaną wyprofilowane tak, aby wyglądały na organiczne, tak jakby wieżowiec był wsparty na pniach drzew. Kolumny to również ukłon w stronę lokalnej tradycji architektonicznej Queensland – domu wzniesionego na platformie i otoczonego zacienioną werandą. Ten styl budynku opracowano z myślą o klimacie z wysokimi temperaturami i ulewnymi deszczami. Zapewniają zacienione przestrzenie zewnętrzne, jednocześnie minimalizując ryzyko uszkodzeń podczas powodzi.
W Urban Forest przewidziano także przestrzeń na eko-edukację. W tym celu powstanie tu centrum turystyczne, w którym odwiedzający będą mogli zapoznać się z roślinnością na jego elewacji, a także z bioróżnorodnością i projektowaniem budynków. Na renderach apartamenty przedstawiono z własnymi balkonami w stylu werandy i dostęp do ogrodu na dachu wraz ze wspólnym basenem. Budowa ma się rozpocząć w 2021 roku, a zakończyć w 2024 roku.
Zobacz także:
ekologiczny-drapacz-chmur-skylines