Search

The Twist – zakręcona galeria Bajrke Ingelsa

big-bjarke-ingels-group-the-twist-big-image-by-laurian-ghinitoiu

Muzeum Kistefos w Jevnaker, na północ od Oslo, słynie z historycznego parku przemysłowego, wystaw sztuki współczesnej i parku rzeźb. Samo muzeum otwarto w 1996 roku, a założył je przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki Christen Sveeas. Wokół pozostałości celulozowni zbudowanej w 1889 roku wystawiono 46 dzieł sztuki autorstwa wielu norweskich i międzynarodowych artystów. Wśród twórców można wymienić na przykład Yayoi Kusumę, Jeppe Heina, Tony’ego Cragga i Anisha Kapoor. Właśnie stanęła tu kolejna, nietypowa rzeźba – The Twist.

BIG_KIS_The-Twist_Image-by-Laurian-Ghinitoiu
© Laurian Ghinitoiu

Rzeźbiarska architektura The Twist


Muzeum zyskało nowy budynek, którego projekt powstał w pracowni BIG Bjarke Ingelsa. Wielokrotnie nagradzane duńskie studio architektoniczne zaproponowało „The Twist”. 75-metrowy obiekt tworzy genialne połączenie między dwoma brzegami rzeki Randselva. Konstrukcja mostu nosi nazwę „The Twist”, ponieważ zawiera zakręt o 90 stopni w okolicach środka. Zakrzywiona geometria muzeum składa się z paneli aluminiowych o szerokości 40 cm, które rozchodzą się i owijają wokół budynku.

Kistefos_EinarAslaksen_point of design 01
© Einar Aslaksen


Wewnątrz zwiedzających witają dwie kontrastujące ze sobą przestrzenie wystawiennicze. Pierwsza z nich – sala z orientacją poziomą, zapewnia widok na park, rzekę i stary budynek. Natomiast strefa galerii w orientacji pionowej przypomina białą kostkę ze sztucznym światłem. Łączy je Skręcona Galeria – przestrzenna konstrukcja, w której ściana staje się stropem, a sufit ścianą, a nawet podłogą. Efekt ten dodatkowo wzmacniają listwy z bielonej sosny na wszystkich powierzchniach.

BIG_KIS_The-Twist_Image-by-Laurian-Ghinitoiu
© Laurian Ghinitoiu


Toalety w piwnicy także stanowią miejsce do zwiedzania. Nie tylko dlatego, aby obejrzeć na ścianach filmy Tony’ego Ourslera. Kolejny powód tkwi w logicznie poszerzonej idei pokręconej optyki. W tej niezwykłej scenerii kultowe toalety podłogowe ME by Starck sprawiają wrażenie eksponatów w muzeum. Dla Duravit zaprojektował je oczywiście Philippe Starck.

KistefosłEinarAslaksen point of design 02
© Einar Aslaksen


Duravit AG

Założona w 1817 roku w Hornberg w Schwarzwaldzie firma Duravit AG to dziś wiodący międzynarodowy producent designerskich łazienek. Firma działa już w ponad 130 krajach na całym świecie. Wszędzie reprezentuje innowacje w dziedzinie designu, technologii zwiększającej komfort i najwyższej jakości. Duravit słynie zw współpracy z uznanymi międzynarodowymi projektantami, takimi jak Philippe Starck, sieger design, Kurt Merki Jr., Christian Werner, Matteo Thun i Cecilie Manz. Razem z nimi firma opracowuje wyjątkowe łazienki, które poprawiają jakość życia użytkowników. Portfolio produktów Duravit obejmuje ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, wanny i brodziki, systemy wellness, toalety myjące, armaturę i akcesoria, a także systemy instalacyjne.

© Einar Aslaksen Kistefos
© Einar Aslaksen

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close