Riñihue House autorstwa Guillermo Acuña Arquitectos Asociados to nie tylko oda do konstrukcji drewnianych. To także malownicze schronienie w zielonej okolicy Chile. Nowoczesna interpretacja klasycznej zabudowy z drewna zaowocowała stworzeniem nowych procedur i rozwiązań. W rezultacie dom powstał szybciej i sprawniej niż można się było spodziewać. Jednak wymagało to skrupulatnego planowania i odpowiednich przygotowań.
Miejsce na zielonej chilijskiej wsi to przede wszystkim idealna wakacyjna destynacja. Gwarantuje odprężenie podczas kontemplacji widoków przyrody tuż za balustradą. To również oda do drewnianej architektury czego dowodzą architekci z Santiago Guillermo Acuña Arquitectos Asociados (GAAA).
Riñihue House swoją nazwę zawdzięcza pobliskiemu jezioru o tej samej nazwie. W rzeczywistości stanowi część serii prac studia architektonicznego, które nieustannie doskonali swoje umiejętności budowania z drewna. Tworzy właśnie takie konstrukcje w całym kraju wykorzystując technologię CNC.
Nowoczesna interpretacja procesu tradycyjnej budowy
To doświadczenie konstrukcyjne, które zmusiło nas do całkowitego przemyślenia procesu projektowania i skłoniło do spojrzenia na tradycyjną stolarkę pod kątem nowych możliwości w sposobie pracy” – mówi zespół.
Harmonogram budowy domu należało starannie zaplanować, ponieważ działka leży w lesie w odległej lokalizacji na południu kraju. Właśnie tutaj, w określonych porach roku, można spodziewać się naprawdę obfitych opadów śniegu. Architekci mieli zatem osiem miesięcy na dokończenie prac.
Nowoczesna interpretacja tradycyjnego drewnianego budownictwa objęła więc przede wszystkim zupełnie nowe rozwiązania i procedury. GAAA stworzyła obszerną listę części drewnianych, z których, po złożeniu, powstał budynek. Poszczególne elementy ponumerowano i umieszczono w instrukcji wraz z sekwencją budowy, aby kierować wykonawcami na miejscu.
Pomogło nam to prześledzić wszystkie potrzebne materiały, kontrolować liczbę specjalistów zaangażowanych w prace, a także znacznie skrócić czas budowy, a tym samym koszty i odpady budowlane” – wyjaśniają.
Do idyllicznej rezydencji prowadzi drewniana ścieżka, która unosi się nad ziemią i zamienia się w most. To on prowadzi gościa na lekko podwyższony parter domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu uwzględniono zmiany poziomów i istniejącą roślinność. Na zerowym poziomie umieszczono cztery sypialnie i łazienki.
Rdzeń cyrkulacyjny w centrum płyty podłogowej prowadzi do piano nobile. To piętro na otwartym planie zawiera główne przestrzenie mieszkalne. Szerokie, przeszklone ściany otwierają wnętrze na krajobraz za nimi. Konstrukcję wieńczy dwuspadowy dach – minimalistyczna, nowoczesna interpretacja tradycyjnych lokalnych typologii wsi.
Zobacz także: