Search

Amerykański modernizm w XXI wieku

case-study-2020-marc-thorpe-amerykański-modernizm 03

Amerykański architekt Marc Thorpe zaprojektował tę rezydencję w Hollywood Hills dla kolekcjonera dzieł sztuki. Projekt odwołuje się do tradycji modernistycznych domów studium przypadku. Renderingi Case Study 2020, prezentują dom, który wprowadza amerykański modernizm w XXI wiek.

case-study-2020-marc-thorpe-amerykański-modernizm 04

Marc Thorpe postanowił ponownie wdrożyć zasady modernizmu, ale we współczesnym kontekście społeczno-kulturowym. Oparł się na zasadach odkrytych podczas eksperymentalnego projektu Case Study House z lat 50. i 60. XX wieku. Zainicjowany przez magazyn Arts & Architecture, odpowiadał na panujący po drugiej wojnie światowej boom mieszkaniowy. Miał zapewnić sposób na efektywne i niedrogie budowanie amerykańskich rezydencji.

case-study-2020-marc-thorpe-amerykański-modernizm 08

Wyzwanie polegające na przygotowanie takiego projektu podjęli wybitni modernistyczni architekci i projektanci. Wśród nich znaleźli się między innymi: Richard Neutra, Eero Saarinen oraz Charles i Ray Eames. Wiele z tych projektów powstało w Los Angeles, np. Eames House. Ten obiekt to jednocześnie jeden z najbardziej znanych domów studyjnych. Podobnie jak w przypadku precedensów, Case Study 2020 o powierzchni 465 mkw, powstał przy wykorzystaniu prostych materiałów. Betonu, stali, drewna i szkła.

case-study-2020-marc-thorpe-amerykański-modernizm 01

Ma kwadratowy betonowy dach z otworami, które służą do uprawy drzew lub jako świetliki. Dach wspierają smukłe kolumny. Amerykański modernizm chętnie i często wykorzystywał ten element architektoniczny. Podobnie jak przeszklenia, lekko odsunięte od kolumn, uwalniają przestrzeń dla szeregu zewnętrznych chodników. Ścieżki te dzielą plan pięter wnętrz na trzy obszary dedykowane mieszkaniu, spaniu i galerii, gdzie właściciel umieści swoją kolekcję dzieł sztuki.

case-study-2020-marc-thorpe-amerykański-modernizm 06

Przejścia płynnie przechodzą z zewnętrznego patio do wewnętrznego korytarza, zacierając granice domu”.

case-study-2020-marc-thorpe_amerykański_modernizm 07

Renderingi ukazują betonowe ściany, których powierzchnię pokrywa wzór szalunku, ocieplone przez ciepłe akcenty drewna, z minimalną ilością mebli. Obszary zewnętrzne rozciągają się poza przestrzeń pod dachem do dwóch tarasów i basenu w kształcie litery L, który owija narożnik domu.

case-study-2020-marc-thorpe_amerykański_modernizm 05

Zrównoważony amerykański modernizm

Oprócz estetycznych odniesień do modernistycznych domów, Thorpe postanowił donieść się do idei odpowiedzialności za środowisko. W związku z tym postawił na samowystarczalność. Jak mówi:

To systemowe podejście do integracji nas samych i rzeczy, które tworzymy w naturalnym porządku działania planety”.

Thorpe wyobraża sobie, że dom korzysta z szeregu niezrównoważonych i zrównoważonych systemów. Projekt zakłada zastosowanie energii słonecznej, odzyskiwania wody i kompostowanią, aby pracować „w idealnej równowadze z otoczeniem”.

case-study-2020-marc-thorpe_amerykański_modernizm 02

 

Zobacz także:

amerykanski-modernizm-kalifornijska-renowacja

nowoczesne-wnetrza-brazylijski-modernizm

pustynny-modernizm-na-nowo-w-palm-springs

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close