Dom przy plaży nad Morzem Karaibskim, który nazwano Casa Bautista, to żywa rzeźba idealnie zanurzona w dżungli. Architektci ze studia Productora połączyli tu inspiracje brutalizmem i surrealizmem, tworząc dzieło sztuki. Dom, ukryty pośród drzew w rezerwacie biosfery Sian Ka’an, niedaleko Tulum, opiera się na betonowej konstrukcji w kształcie litery L. Widać tu zainteresowanie architektów brazylijskim modernizmem, którego przedstawicielami byli Vilanova Artigas i Paulo Mendes da Rocha.
Dom przy plaży w rezerwacie
Wędrując przez gęstą dżunglę rezerwatu biosfery Sian Ka’an na Jukatanie, można natknąć się na niebieski betonowy dom osadzony na wydmach. Z niego rozpościera się wspaniały widok na Morze Karaibskie. Casa Bautista, zaszyta w krainie Majów zwanej „początkiem nieba”, jest bramą do nikąd, poza naturą. Czerpiąc zarówno z kaprysu surrealistycznego parku rzeźb – Las Pozas, Edwarda Jamesa, jak i ciężaru obronnej fortecy.
Dom, wsparty na trójkątnych podporach, wydaje się unosić w koronach drzew. Stopniowo pokrywany przez rozrastające się pnącza, wydaje się nieodkrytą modernistyczną ruiną z połowy wieku. Jednak dopiero sześć lat temu dwaj przyjaciele wycinali bujną roślinność maczetami, szukając terenu wystarczająco dzikiego na ich najdzikszą architektoniczną fantazję. Postanowili stworzyć surrealistyczne miejsce odosobnienia dla przyjaciół zanurzonych w naturze. Znających się od 18-stu lat architekta – Victora Jaime, i właściciela organicznej plantacji kawy – Ezequiela Ayarzę, połączyła pasja do architektury i eskapizmu.
Od przyjaciół – dla przyjaciół
Zasady planowania w eko-rezerwacie Sian Ka’an oznaczały, że dom mógł zajmować tylko 300-sta metrów kwadratowych. I wznieść się do 8-miu metrów, czyli na wysokość koron drzew. Natomiast dżunglę można było wyciąć tylko w ramach obwodu budynku. Te ograniczenia zainspirowały trzypoziomowy dom owinięty drewnianymi pergolami. Basen na dachu i jadalnia, pozwalają znaleźć się pośród natury, morza i nieba. Na poziomie gruntu znajduje się zadaszony, zacieniony obszar do przechowywania sprzętu plażowego. Powyżej mieszczą się obszerne jadalnie i pomieszczenia mieszkalne oraz pięć przestronnych sypialni. Casa Bautista została zaprojektowana przez przyjaciół dla przyjaciół: Jak mówi Jamie:
To miejsce gościnności – wszyscy są mile widziani
System lekkich pergol i tarasów wykonanych przez lokalnych stolarzy z drewna tzalam zmiękcza brutalistyczne oblicze budynku. Jednocześnie tworzy dodatkową przestrzeń życiową, zapewniając także cień i kontrolę wilgotności.
Wewnątrz domu znajdują się przestrzenie pełne intryg i zaskoczeń. W tym sekretne drzwi, które prowadzą do ukrytej piwnicy oraz betonowy cylinder połączony z domem drewnianym mostem, przypominający wejście do turbiny. Z tym cylindrem, trójkątnymi wspornikami i zewnętrznymi spiralnymi schodami dom jest jak żywa rzeźba w dżungli.
Productora zawsze interesowała się prostymi formami i ich kontrastem z otaczającym krajobrazem” – dodaje architekt.
Dom przy plaży w kolorze morza
W Casa Bautista kunszt architektoniczny rozciąga się zarówno na materię betonu, jak i jego kolor. Zabarwiono go na niebiesko, na cześć morza i nieba. Cętkowana bladym turkusem, ceruleum i ostrygową szarością powierzchnia jest teksturowana i odblaskowa. O zmierzchu, gdy goście udają się na dach, by zjeść posiłek pod różowym zachodem słońca, piasek zmienia kolor na szary, dżungla się budzi, a dom zmienia kolor na fioletowy. Wyjątkowy dom przy plaży Jukatanu, który z pewnością przez cały rok będzie cieszył się popularnością, tak podsumowuje Jamie:
Lubimy myśleć, że nasze projekty są zarówno nasze, jak i ponadczasowe, ponieważ mówią o podstawowych rzeczach, takich jak podziw, emocje, światło i cień oraz środowisko