Mały, kameralny domek letniskowy położony w Gujarat – Ahmedabad w Indiach nie tylko zmniejsza ślad węglowy. Celebruje także materialność i związek między tym, co stworzone przez człowieka, a tym, co naturalne. Projektanci z pracowni Grid Architects użyli ziemistych, lokalnych materiałów, ukształtowanych i wykonanych przez ręce miejscowych rzemieślników. W ten sposób powstało skromne, prywatne schronienie. Natomiast podczas budowy we wrażliwym ekologicznie miejscu, otoczenie pozostało w dużej mierze nienaruszone.
Domek letniskowy powstał dla pary pragnącej przestrzeni, która pogodziłaby prywatność z przejrzystością i miała silny związek z otoczeniem. W związku z tym idea tego projektu polegała na zbudowaniu domu wokół natury zamiast wplatania natury w dom. Skromność wyraża troskę o środowisko, a także świadomość, że domek letniskowy powinien oferować doświadczenie, które zasadniczo różni się od rutyny. Naturalne surowce stanowiły głównym medium, za pomocą którego wyrażono tę naczelną zasadę.
Domek letniskowy owinięty wokół przyrody
Oprócz organicznego opakowania, budynek posiada zbiorniki wodne i otaczają go lokalne gatunki roślin odstraszających owady. W ten sposób tworzy swój własny mały ekosystem. Program i planowanie również dyktował cel obcowania z naturą. Zminimalizowano więc zabudowę, zapewniając schronienie tylko dla niezbędnych czynności, tak aby większość dnia spędzano tu na zewnątrz.
Miejsce otaczają duże lokalne drzewa, które działają jak naturalny parasol, zacieniając wszystkie ścieżki i peryferia domu. Zapewniają schronienie i pożywienie dla różnych ptaków i małej fauny, sprzyjając w ten sposób bioróżnorodności.
Projektując ten letniskowy domek architekci świadomie unikali fragmentacji całego krajobrazu złożonymi ścianami, granicami. Dzięki temu plan zapewnia prywatność, opierając się na naturalnych granicach stworzonych przez roślinność.
Skromna parterowa bryła w kształcie litery H bardzo delikatnie oddziałuje wizualnie na otoczenie. Cokół podniesiono o dwie stopy, aby zapewnić mały punkt obserwacyjny. Fundamenty i konstrukcję wykonano z żółtego kamienia Dhrangadhdra pozyskiwanego z lokalnych źródeł. Stąd też domek letniskowy przyjął swoja nazwę – Rock House.
Zgodnie z główną filozofią projektu, kamienne ściany o grubości 30 cm zachowują pierwotną surową formę materiału zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wyeliminowano jakąkolwiek kosmetykę. Przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu wzmacniają połączenie domu z naturą, sprawiając, że gra pór roku, światła i cieni jest intymną częścią wewnętrznego doświadczenia. Pomieszczenia mieszkalne są pozbawione kolumn, aby zapewnić niezakłócony widok na otoczenie. Kamienno-szklana fasada pełni rolę mostu łączącego dom z zielenią.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/wabi-sabi-w-weekendowym-domu-japonskiej-architektki/
https://pointofdesign.pl/architektura/ekologiczny-dom-niczym-otulajaca-muszla/
https://pointofdesign.pl/temat-dnia/niezwykle-domy-oliwne-ukryte-wsrod-wzgorz-majorki/