Timeless Future – hasło przyświecające najnowszej kolekcji Maxalto, można interpretować jako poszukiwanie ponadczasowego piękna w nowoczesnych liniach. Mistrzem posługiwania się właśnie taką kreską bez wątpienia jest Antonio Citterio.
Kolekcja Maxalto 2020
Dom i jego tradycyjne przestrzenie – salony, jadalnie, sypialnie – wracają do swojego statusu jako zalążek interakcji społecznych. Jednak zauważamy tu pewną znaczącą różnicę. Dzięki niezwykłemu rozwojowi technologii, możemy spotykać się i komunikować już nie tylko osobiście. Nasze życie wzbogaciło się bowiem o prowadzenie rozmów na duże odległości, interakcję z wyrafinowanymi urządzeniami. Odkrywamy nowy wymiar zabawy i przyjemności z obcowania z ludźmi. W tej sytuacji domowy scenariusz staje się niewątpliwie bardziej złożony niż w przeszłości.
Idea klasycznego modernizmu (lub nowoczesnego klasycyzmu) dla Maxalto to podstawowa wartość, widoczna w istniejących modelach. Jednak nowe produkty na rok 2020 zaprojektowane przez Citterio, organicznie ewoluują. Projekt kultury wnętrza zaktualizowano by dostosować go do zmian w naszym stylu życia. Mnogość rodzajów, materiałów, wykończeń i tkanin tworzą spójną całość w kolekcji opartej na poprzednich kolekcjach. Jednak pod względem skali i różnorodności wydaje się, że stanowi nową tożsamość dla całej firmy.
Poszukiwania nowych form tworzenia stolarki w wielkiej włoskiej tradycji, przez lata ukształtowały tożsamość Maxalto. Badano doskonałość szlachetnych materiałów, sposób użycia różnych odmian drewna. W przypadku Wengè, to Citterio jako jeden z pierwszych rozpoczął szeroką eksplorację jego potencjału. Jeśli dodamy nowoczesne klasyczne formy inspirowane elegancją stylu Art Deco, podejście to, na dłuższą metę, wyróżnia wiele mebli Maxalto. Niemniej jednak nawet najbardziej udane materiały należy kierować w stronę nowych możliwości i zastosowań.
Drewno i metal
W przypadku serii szafek i stołów Alcor najnowsza kolekcja ponownie wykorzystuje drewno chilijskie Tineo z motywem szachownicy. Metalowe, odlewane w aluminium konstrukcje, utrzymujące stoły i szafki, pokryto wykończeniami przypominającymi oksydowany brąz. Ze względu na wielką dbałość o detal struktury te przywołują na myśl jeszcze inne klasyczno-nowoczesne odniesienie. Przywołują umiejętności artystyczne Diego Giacomettiego – brata bardziej znanego Alberto. Swego czasu razem tworzyli niezwykłe meble z brązu.
Detal i tekstura
Dużą wagę przywiązano do detali także w formie i obiciu nowego Apollo, Aurae, serii sof Amoenus Soft i Otium Soft. Szczególne wyróżniają się szwy, bardziej namacalnie przez teksturowane struktury. Zestawione na przykład z geometrycznym wzorem, lub na skórzanych pokryciach, potrafią być różne prawie każdego modelu.
Skrupulatne wykonanie nie wyklucza jednak zastosowania fachowej, branżowej wiedzy B&B Italia. Widać ją na przykład w niektórych konstrukcjach sugerujących konstrukcje siedzeń Caratos. Seria jest już w ofercie, ale mimo to idealnie pasuje do najnowszej kolekcji. Wydaje się zatem, że cel osiągnięto cel jakim było stworzenie spójnego katalogu. Jednocześnie idea Maxalto – wielkiego domu z komunikującymi się ze sobą przestrzeniami – ponownie się urzeczywistnia.