Magia kuchni Arclinea
Kuchnia jest miejscem, w którym w magiczny sposób przyrządza się jedzenie, w zgodzie z naturą i kulturą. W kuchni powstają nowe rytuały, wyrażane są pragnienia i nawyki. Kuchnia Arclinea to połączenie elementów kompatybilnych z projektowaniem, tworzeniem i łatwym zaspokajaniem rzeczywistych, codziennych potrzeb.
Ponieważ kuchnia musi być tam, gdzie gotowanie jest namacalną przyjemnością, obszar w pełni konfigurowalny wypełniają innowacyjne technologie i nowoczesna kreatywność, która wykracza w przyszłość. W oparciu o te zasady Arclinea towarzyszyła, interpretowała i często przewidywała wielkie zmiany i ewolucje w społeczeństwie. Koncepcja kolekcji Arclinea wyraża się w projektowaniu, wyjątkowych procesach produkcyjnych i transwersalności.
Projektowanie kuchni opiera się na pytaniach, na które wpływ mają proste, konkretne czynniki, które są jednak niezwykle ważne, ponieważ wzmacniane ciągłe powtarzanie, dzień po dniu.” Antonio Citterio
Wyjątkowe procesy produkcyjne
Produkt Arclinea jest wyjątkowy za sprawą unikalnych procesów produkcyjnych. To bez wątpienia wynik umiejętności rzemieślniczych, których nigdy nie utracono, napędzanych ciągłymi badaniami. Tradycja i profesjonalizm łączą się z technologią. Wizyta w fabryce to wyjaśnia. Na różnych etapach czynności ręczne przeplatają się z procesami automatycznymi. Tak więc produkcja drzwi Lignum et Lapis lub ręczne nakładanie wpuszczanej klamki Italia, należą do opatentowanych przez Arclinea rozwiązań.
Kompetencje transwersalne
Kolekcja Arclinea to połączenie ekskluzywnych, wyróżniających się elementów, wywodzących się z różnych stylów, ale posiadających wspólny wątek: rozpoznawalny, niepowtarzalny wzór. Każdy nowy produkt integruje i wzbogaca poprzedni, ponieważ odpowiada nowym kryteriom użytkowania i nowym zastosowaniom. Przestrzenie, funkcje, narzędzia i przepływy są połączone wspólną matrycą „architektoniczną”. Dzięki niej każdy zaprojektowany produkt i każde jego wcielenie w domu spełnia się tu w każdym aspekcie. Pozwala na co dzień korzystać z kuchni wspólnie, kreatywnie i efektywnie.
Tak naprawdę organizacja kuchni jest w zasadzie kwestią zdrowego rozsądku. Jednak naprawdę dobry projekt to ,ten niedostrzegalny dla oka, ale wyczuwalny w swojej inteligencji przy każdym geście, za każdym razem, gdy gotujemy, na każdym poziomie, skromnym lub wzniosłym” – Antonio Citterio
Historia Arclinea
W historii Arclinea pierwszoplanową rolę gra produkt i ludzie, którzy marzyli, myśleli, projektowali, produkowali i sami go używali. Ta historia ożywa na ścieżce wartości, z których wyrosła, i nadal rozwija się prawdziwa doskonałość. Historia, która sama w sobie stanowi wartość u podstaw.
Silvio Fortuna Senior – 1925
Firma założona w Caldogno jako specjalistyczny warsztat drzewny, nosiła imię jego założyciela – Silvio Fortuna Senior. Jednak w rzeczywistości nie stworzył od podstaw firmy. W zasadzie wznowił działalność zainicjowaną przez jego pradziadka w 1816 roku, przerwaną pop 100 latach przez wybuch wojny. Początki nie były łatwe, ponieważ w 1929 roku zakład spłonął. Jednak już po dwóch latach ponownie go otwarto i wznowiono produkcję. Warto zaznaczyć, że od samego początku rodzina Fortuna była także ściśle związana z gotowaniem i kuchnią. Rodzice Silvio, a potem jego żona Leonilda, prowadzili miejscową trattorię.
Mid-century
Do lat 50. XX wieku firma dostarczała ręcznie wykonane drewniane drzwi i ramy okienne do willi, hoteli i sklepów. Jednak właśnie wtedy, kiedy na świecie zapanowało szaleństwo na puncie skandynawskiego designu, nastąpił zwrot.
Dzieci Silvio – Amarilo, Lena oraz Angelo, dołączyły do zespołu. Rozpoczęto także produkcje mebli w stylu skandynawskim na dużą skalę. W rezultacie, w 1958 roku, powstała THEA – pierwsza modułowa kuchnia z drewna.
Szalone lata 60.
W 1960 roku zmieniono nazwę firmy na Arclinea, a „Arc” to akronim od „arredamenti razionali componentsibili” (modułowe racjonalne wyposażenie). Motorem sukcesu Arclinea był okres odbudowy Włoch po drugiej wojnie światowej, kiedy to nastąpił rozwój gospodarki kraju, a konsumenci coraz bardziej pragnęli współczesnego wzornictwa.
1963 rok to data narodzin modelu CLAUDIA, która jako pierwsza wprowadziła do kuchni wbudowane urządzenia AGD i płytę ze stali nierdzewnej. Kluczową rolę odegrała również estetyka: drzwi, a nawet smukłe nóżki szafek pokrywał elegancki teak. To jeden z pierwszych symboli niezwykłej staranności i dbałości o szczegóły, do dziś stanowiących wyznacznik marki. Już rok później na świecie pojawiła się LENA, kuchnia z jasnego orzecha włoskiego. W 1968 roku sięgnięto po inny, jeszcze bardziej nowoczesny materiał – laminat, wykorzystany w modelu NOVIA.
Jednocześnie rozwój firmy wymusił zmiany w samej produkcji, co zaowocowało rozpoczęciem budowy nowej fabryki w 1965 roku. Natomiast w 1969 roku, po Turynie, Prato i Rzymie, otwarto kolejny salon Arclinea Centro Cucine w Vincenzy.
Narodziny wielkiej europejskiej kuchni
W latach 70. Arclinea z pewnością wyznaczyła nowe trendy, zwłaszcza dzięki kuchni Gamma30, której drzwi bez tradycyjnych uchwytów zaspokoiły rodzące się zamiłowanie odbiorców dla funkcjonalnego lecz zredukowanego designu. W tej samej dekadzie Arclinea – wrażliwa na rosnące grono ludzi mieszkających w mniejszych przestrzeniach – zainicjowała badania nad inteligentnymi projektami kuchni w kompaktowych domach. Dział zajmujący się doradztwem, projektowaniem, produkcją i wsparciem dla małych przestrzeni powstał w 1972 roku, a nazwano go MINISPAZIO.
Jednocześnie, obserwując zmieniający się styl życia, Arclinea rozpoczęła zupełnie nowy typ komunikacji. Tradycyjny podział ról w domu odchodził do lamusa, czego powodem było ugruntowanie się równouprawnienia kobiet. Właśnie dlatego na zdjęciach reklamowych, w roli „pani domu”, przedstawiano młodego mężczyznę.
Kolejnym krokiem, który pewnością wyprzedzał swoje czasy, było wydanie w 1978 roku przez Arclinea książki „Cucina in cucina”. To prawdziwa innowacja w postaci zbioru regionalnych przepisów włoskich napisanych przez klientów Arclinea, z wprowadzeniem Mario Soldatiego.
Ukoronowaniem tej dekady był powstały w 1979 roku projekt PUNTO & LINEA, system łączący kuchnię z resztą domu. Wszechstronny, kompletny program obejmował świetnie skonstruowane rozwiązania meblowe, odkrywał nową przestrzeń i wymiary oraz usunął ściany, zachowując przejścia i plan.
Budowa potęgi Arclinea
W 1980 Almerino, Lena i Angelo Fortuna zaprojektowali nowy zakład produkcyjny Arclinea, w którym powstawały kolejne kamienie milowe w historii projektowania wnętrz mieszkalnych.
Lata 80. zapoczątkowały nowy, znaczący rozdział w historii Arclinea. Członkowie rodziny trzeciego pokolenia – Silvio, Walter, Marillina i Gianni dołączyli do firmy. Jednocześnie rozpoczęto współpracę z niezależnymi projektantami. Dzięki temu oferta Arclinea znacznie się rozszerzyła i stała się bardziej różnorodna, wciąż będąc o kilka kroków przed konkurencją.
Pierwszym z tych unikalnych dzieł niewątpliwie była ALISSO (projekt Lucci&Orlandini) – kuchnia ergonomiczna. Dalej KNOCK DOWN (projekt Carlo Bartoli), czyli pierwsza kuchnia wolnostojąca. GRES (projekt Roberto Pamio) nazywana jest po prostu kuchnią elegancką. Wkład wielu znakomitości ze świata designu, między innymi Carlo Bertoli, nieuchronnie wzbogacił kulturę projektową Arclinea.
Kampania komunikacyjna Arclinea, mówiąca o tym, że kuchnia stanowi centrum domu, ugruntowała rolę tej przestrzeni jako wyjątkowej względem innych pomieszczeń. Wręcz niebywałe jak bardzo wzrosła ranga kuchni w perspektywie zaledwie dwóch pokoleń.
Kultura designu
Pierwszym projektem Antonio Citterio dla Arclinea była rewolucyjna ITALIA z 1988 roku. Wprowadziła ona do domu cechy profesjonalnych kuchni – głębokie, ekspansywne blaty, wysokie, przestronne szafki. Zastosowano tu także dwa zlewozmywaki – jeden do przygotowywania posiłków, drugi do mycia naczyń. Jej odświeżona wersja z 2000 roku zawiera dodatkowo niezwykle praktyczną wyspę. Inne kultowe projekty Citterio, wszystkie odzwierciedlające najnowsze trendy, to romantycznie wyglądająca MEDITERRANEA (1992), barwna FLORYDA (1995) i minimalistyczna GINGER (1997).
Następnie, w 2002 roku, pojawiła się radykalnie otwarta kuchnia Convivium, która podważyła konwencję oddzielenia przestrzeni do gotowania od jadalni. Towarzyszył jej kolejny innowacyjny pomysł, Closed – zamknięta, szyta na miarę szafa do mycia i przechowywania żywności. Wkrótce do kuchni Arclinea dołączono stale rosnącą rodzinę wygodnych akcesoriów – tace na przekąski, okapy i wyciągi, obszerne stoły, subtelne systemy oświetleniowe.
Nawiasem mówiąc, kuchnie Arclinea są wykorzystywane w międzynarodowej szkole gotowania Arclinea Design Cooking School. Stanowi to kolejny dowód ich praktyczności i niepodzielnego związku firmy z jedzeniem i gotowaniem. Filozofię Arclinei najlepiej oddają wyrażone przez Citterio słowa:
W ostatnich latach kuchnia odegrała kluczową rolę w projektowaniu wnętrz. Kiedyś była czysto funkcjonalna, dostosowana do działania niczym dobrze naoliwiona maszyna. Z czasem jednak stała się sercem domowych spotkań towarzyskich – przyjaznych, intensywnych, energicznych, otwartych, rodzinnych i elastycznych”.
Profesjonalna kuchnia
W 1988 roku ITALIA Antonio Citterio wyznaczyła punkt zwrotny w nowoczesnej koncepcji przestrzeni do gotowania, zapożyczając materiały, metody i funkcje z profesjonalnych kuchni. Estetyka była całkiem nowa, dzięki szlachetnej stali i jej odporności na wodę i płomień. Natomiast technicznie została opracowana z wielką precyzją, by osiągnąć optymalną wydajność. Głębokie blaty racjonalizują i zorganizują przygotowywanie potraw i gotowanie. Pomyślano także o dedykowanych podwójnych zlewozmywakach – jednym do płukania warzyw, a drugim do zmywania. Wszystko to, aby dostarczyć odpowiednie narzędzia do pracy, gwarantujące uzyskanie najlepszych rezultatów. Przez lata profesjonalna koncepcja rozszerzyła się o nowe rozwiązania techniczne, sprzęt o lepszych parametrach i bardziej wyrafinowane wykończenia.
Tak więc ten pierwszy produkt, o nazwie Italia, obejmował już oczywistą profesjonalną koncepcję: zadeklarował oderwanie się od klasycznej technologii „jednostek kuchennych” przez użycie stali. – Antonio Citterio
Arclinea – ITALIA
Projekt ITALIA z podwójną wyspą do pracy, ścianą z pełnym wyposażeniem oraz okapem Isola ze szklaną ramą i podwójną półką sprawia, że profesjonalne kuchnie w domu stają się rzeczywistością. Przestrzenie definiuje prawidłowe użycie narzędzi i doskonały układ funkcji. Podejście projektowe spełnia dzisiejsze potrzeby i obejmuje staranne badania nad zmieniającymi się potrzebami w kwestii wydajności.
Szczególną uwagę przywiązuje się do detali, wykończeń i materiałów. Wpuszczone blaty wykonano ze stali nierdzewnej i umieszczono tu centralny kanał z akcesoriam. Płyta grzewcza obejmuje podparcia patelni z żeliwa. Drewniane deski do krojenia i ruszty z kamienia przesuwają się, dzięki czemu zapewniają dodatkowe miejsce do pracy, gdy i gdzie jest to konieczne.
Poniżej profesjonalnych blatów kuchennych na wyspach kuchennych ze stali nierdzewnej, wprowadzono ekskluzywne nowe akcesoria do szuflad i głębokich szuflad, z drewna tekowego i stali nierdzewnej. Optymalizują przestrzeń i sugerują prawidłowe ustawienie naczyń, akcesoriów, garnków i patelni. Zapewniają w ten sposób maksymalny komfort użytkowania.
Dostępna jest szeroka gama rozwiązań i możliwości organizacji układów wewnętrznych. Zaczynając od optymalnego ustawienia uchwytów rolek (folia, aluminium), stojaka na przyprawy, słoików z pokrywkami ceramicznymi, przez uniwersalne deski do krojenia, deski do chleba i serów, po uchwyty na noże, wagi i talerze.
Kuchnia, czyli bycie razem
Nie gotuje się tylko po to, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych elementów. Gotowanie to również wspaniała okazja do spotkań towarzyskich związanych z przygotowywaniem posiłków. Taki scenariusz wspólnego, aktywnego działania w kuchni przewiduje projekt Lignum et Lapis. Kuchenna rzeźba w kamiennej lub stalowej monolitycznej formie, w rzeczywistości jest równocześnie małym salonem.
Z jednej strony goście mogą pomóc w przygotowaniu, z drugiej, skrywającej cały osprzęt, gotujący gospodarze mogą dzielić techniki i przyjemność z dobrego jedzenia ze swoimi gośćmi. Ideę przyjaznego środowiska zawarto w postaci zabudowanej ściany, która perfekcyjnie wpasowuje się w dedykowaną przestrzeń. Za niewidzialnymi drzwiami umieszczono system schowków i skrytek na sprzęt i urządzenia kuchenne.
Arclinea Lignum et Lapis
Wyspa Lignum et Lapis i przylegająca do niej funkcjonalna zabudowa tworzą projekt, który koncentruje się na dwóch elementach. Po pierwsze realizuje instrumentalne potrzeby pracy w kuchni, po drugie natomiast reaguje na zwykłe gesty związane z przygotowaniem i konsumowaniem jedzenia. Głównymi bohaterami tego projektu są materiały. Na pierwszy plan wybija się ekskluzywna, monolityczna rzeźba z białego marmuru Carrara z dużym operacyjnym blatem, unoszącym się na kamiennej płycie.
Wrażenie lekkości i stabilności potęgują elementy końcowe i boczne panele, wspierające i podążające za elegancką sylwetką. Między nimi zawieszono nad ziemią szafki, za drewnianymi drzwiami. Natomiast tłem dla wyspy jest spokojna scenografia ściany, skrywającej za systemem drzwi kieszeniowych akcesoria, lodówkę, spiżarnię i schowek.
Tłem dla wyspy jest spokojna scenografia złożona z szarej, lakierowanej ściany. Mieści ona lodówki, szafki i trzy funkcjonalne przestrzenie: do zmywania naczyń, do przygotowywania posiłków i do pieczenia. Wszystko ukryte za systemem znikających drzwi kieszeniowych.
Codzienność
Dawniej przestrzeń przeznaczona na przygotowywanie posiłków stanowiła królestwo osoby, która koncentrowała się na gotowaniu i nie dzieliła się swoimi najlepszymi przepisami. Arclinea postanowiła otworzyć to magiczne miejsce za pomocą życzliwości. Ukoronowaniem tego projektu jest powstać;a w 2002 roku kuchnia Covivium.
Duży drewniany stół fizycznie rozszerza funkcjonalną wyspę i jako równoprawny element wyposażenia tworzy przyjemny kontrast ze strefą pracy. Jednocześnie przywraca miłe wspomnienia kuchni z przeszłości. W połączeniu z systemem Closet, który ukrywa strefę techniczną, ta codzienna przestrzeń życiowa jest lżejsza i staje się idealnym miejscem do rozrywki dla rodziny i gości.
Udoskonalenie procesu produkcji umożliwiło nam ostatnio wprowadzenie wykończeń takich jak PVD (Physical Vapor Deposition). To specjalna technologia, która utrwala różne kolory stali poprzez odparowanie tytanu. Rezultatem jest stop o jeszcze bardziej odpornej powierzchni w cieplejszych metalicznych odcieniach, który trafia także do tych, którzy nie przepadają za stalą nierdzewną. – Antonio Citterio
Kunsztowne odcienie i materiały
Convivium oferuje niezwykłe rozwiązania architektury wnętrza. Centralna, duża wyspa ze stali nierdzewnej w brązowym odcieniu stali nierdzewnej PVD pyszni się potężnym blatem ze złotego marmuru Calacatta. Nad nim, niczym aureola, zwisa stalowy okap Isola w tym samym szykownym wykończeniu. Rzemieślniczy kunszt i dbałość o szczegóły widać także we wbudowanym dużym stole Era z dębu wędzonego NTF.
Wyspę uzupełnia zabudowa. To przestrzeń do aktywnej pracy, mieszcząca się w architektonicznej bryle owiniętej drewnianymi panelami. Skrywa się za nowym systemem drzwi harmonijkowych Modus. Esencję atmosfery podkreśla Vina, chłodziarka do wina Arclinea, łącząc przyjazną strefę jadani z salonem.
Aktualizacja definicji kuchni
Kiedyś wyobrażaliśmy sobie kuchnie przyszłości jako naszpikowaną technologią przestrzeń, jednak styl życia zmienia się niekoniecznie w zgodnie z oczekiwaniami futurystów. Okazuje się, że nawet w globalnej metropolii, w dużych budynkach i w mniejszych mieszkaniach, potrzeba dzielenia się i rytuału wspólnego jedzenia pozostaje . Dla tych, którzy nie chcą rezygnować z gotowania dla siebie i swoich gości, opracowano nową koncepcję „ukrytej” kuchni. O różnych porach dnia pojawia się i znika za łatwą do otwarcia ścianą architektoniczną. Zabudowa, wykończona zewnętrznymi panelami z drewna i szyta na miarę, staje się elementem wyposażenia, który pięknie komunikuje się z naszymi ulubionymi meblami – krzesłami, stołami, sofami.
Aby spełnić różne wymagania, opracowaliśmy bardziej elastyczne systemy produktów, z koncepcją Closet (Szafy) (…): zamkniętej przestrzeni z serią drzwi, które znikają po otwarciu, w której znajdują się dedykowane strefy pracy. Daje to możliwość bardzo (…) ukrytej kuchni, w której funkcjonalność, wyposażenie i wiedza kulinarna istnieją (…), ale na ograniczonym obszarze, poza zasięgiem wzroku, gdy nie są używane.
Zobacz także:
wspolczesnosc-w-kuchni-inteligentny-social-hub
kuchnia-otwarta-nowa-przestrzen-salonu
sypialnia-marzen-wedlug-antonio-citterio