Fuorisalone z Milano Design City Edition zapowiada 2 tygodnie wydarzeń w salonach i innych projektowych lokalizacjach w Mediolanie, ale nie tylko. Salone del Mobile i Fuorisalone zawsze odgrywały ważną gospodarczą i społeczną rolę dla Mediolanu. Dzięki nim miasto z czasem zyskała renomę światowej stolicy designu. Sukces formuły Salone del Mobile + Fuorisalone przyciąga coraz więcej gości z całego świata, dając miastu najpiękniejszy i najbardziej ekscytujący tydzień w roku. Każdy może odkrywać najbardziej ukryte zakątki Mediolanu, spotykać się i odkrywać design jako integralną część tkanki miejskiej.
W 2020 roku targi Salone del Mobile odwołano z powodu wyjątkowej sytuacji spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wiele firm skorzystało z okazji, aby przemyśleć swoją komunikację w kanałach cyfrowych. 15 czerwca uruchomiono nową platformę Fuorisalone Digital, chociaż organizatorzy wiedzieli, że internet nie może w pełni zastąpić tego, co tradycyjnie dzieje się w Mediolanie podczas Design Week.
Dlatego z radością przyjęliśmy wiadomość, że wreszcie, od 28 września do 10 października, odbędzie się Milano Design City. To aż dwa tygodnie wydarzeń w salonach i innych miejscach związanych z designem. Milano Design City to wydarzenie poświęcone kulturze designu i innowacji. Szczególnie skupi się na projektowaniu przestrzeni miejskich, zrównoważonym rozwoju i gospodarce o obiegu zamkniętym. Wydarzenie ma na celu ponowne uruchomienie włoskiego systemu designu, który znowu otworzy się dla publiczności. Jednocześnie, nie zapominając o właśnie minionym okresie, wszystkie wydarzenia będą podporządkowane przepisom gwarantującym bezpieczeństwo zdrowia.
Cassina na Milano Design Week 2020
W showroomie przy via Durini, jak co roku, odbędzie się prezentacja nowej kolekcji i jesiennych nowości. Ta podróż opowiada o ważnym postępie w badaniach nad nowymi materiałami, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju i dobrego samopoczucia. Wszystko dzięki debiutowi Cassina LAB. Świadome podejście do domu reprezentują kompletne aranżacje, od salonu i jadalni po sypialnię i przestrzeń na zewnątrz. Badania mają na celu nie tylko podkreślenie wartości leżących u źródeł marki, jak i promowanie innowacji zgodnie z DNA Cassina
Firma Cassina myśli o przyszłości, aby znaleźć świadome alternatywy i opracować produkty, które promują zarówno zrównoważony rozwój, jak i dobre samopoczucie. Cassina LAB to efekt współpracy Centrum Badawczo-Rozwojowego Cassina i Poli.design na Politechnice w Mediolanie. Celem badań jest poprawa jakości życia w domu.
Doprowadziły one już do zastosowania niektórych nowych materiałów w kolekcji Cassina 2020. Jeden z nich to włókna wykonane w 100% z recyklingu, wykonane z PET, głównie odzyskanego z morza. Teraz wykorzystuje się je jako element wyściółki sof Sengu (design: Patricia Urquiola), Duc (design: Mario Bellini) i Mex-Hi (design: Piero Lissoni). WIRTUALNY SPACER
Paolo Castelli między sztuką, etyką i zrównoważonym rozwojem
Podczas Milano Design Week, Paolo Castelli pokarze nowości z kolekcji Inspiation i GREENKISS 2020 w swoim flagowym sklepie w Mediolanie. Przestrzeń poświęcona celebracji elegancji made in Italy opowiada nową koncepcję współczesnego życia. To synteza ścieżki wyrafinowanych i starannych badań w imię charakterystycznej i rozpoznawalnej włoskiej jakości.
Kolekcja 2020 zakorzeniła się w interpretacji estetycznych zasad typowych dla lat 20. i 30 XX wieku. Powstała, aby stworzyć eleganckie wyposażenie wyrafinowanych współczesnych rezydencji, będąc wynikiem harmonijnych kontaminacji między designem a modą. Wyjątkowe aranżacje i dodatki to wynik bezprecedensowych kreatywnych rozwiązań. Tu estetykę eleganckich esencji interpretuje się poprzez kulturę i etos wieloaspektowych i złożonych badań: podróż w innowacje gościnności i marzenie o przestrzeni życiowej. Przestrzeń showroomu umeblowano i zinterpretowano w taki sposób, aby dać realistyczny obraz ewolucji stylu międzynarodowej elegancji w historii designu wyprodukowanego we Włoszech. Nowy nastrój wnętrza upiększona emocjonalne i rewolucyjne oświetlenie.
Vissionaire i kolekcja Beauty 2020
Piękno to słowo o intensywnym, wielowymiarowym znaczeniu. Współczesne piękno opowiadane przez Visionnaire, poza wskazaniem na perspektywę pozytywnej energii i nadziei, jest podsumowaniem postawy tworzenia niezwykłych, niepowtarzalnych projektów i obiektów. Ciągłe badania technologiczne, eksperymenty z materiałami, zestawianie i mieszanie elementów, ręce naszych rzemieślników, którzy testują, doskonalą i definiują nowe rozwiązanie materiałowe: to czynniki, które wpływają na każdy produkt, czyniąc go wyjątkowym, niepowtarzalnym, ale powtarzalnym.
W tym roku Visionnaire rozszerza swoją ofertę Art Design. Firma postawiła przed sobą wyzwanie, ponieważ postanowiła dostosować kolekcję do scenariusza domowego. Poza tym za punkt honoru stawia sobie angażowanie projektantów o wyjątkowych talentach artystycznych, z żywym naciskiem na eksperymentowanie z materiałami: osobowości niemal „renesansowe”, pod względem metody i indywidualności wysiłek włożony w genezę i realizację ich twórczości w warsztacie.
Living Divani prezentuje nową galerię zaprojektowaną przez Piero Lissoniego
Marka Living Divani otwiera nową przestrzeń w Mediolanie, abstrakcyjny salon łączący sztukę, design i meble. Obecnie firmą założoną w 1969 roku kieruje drugie pokolenie – Carola Bestetti. Z kolei sam Piero Lissoni już od 30 lat współpracuje z marką, dzięki czemu stała się ona prawdziwym autorytetem w dziedzinie mebli i designu.
Od jakiegoś czasu szukaliśmy w Mediolanie przestrzeni, która mogłaby odzwierciedlać to, czym właściwie jest Living Divani. Dla nas okno, miejsce do zaprezentowania istoty Living Divani i jej wielu aspektów. [Zapraszamy] naszą publiczność do zapoznania się ze stylem życia Living Divani. Marka o silnej duszy, zawsze zgodna ze swoją filozofią rygoru, czystych linii i swobodnej elegancji, której udało się zaistnieć w świecie designu za sprawą własnej, autentycznej i indywidualna interpretacji”.
Będzie to pierwsza mediolańska placówka włoskiej marki, która dołączy do salonu firmowego w pobliskiej siedzibie Azzano del Parco. Dwie przestrzenie przedstawiają dwie różne strony tej samej wielowarstwowej historii. Podczas gdy Azzano del Parco prezentuje praktyczną stronę marki, a także oferuje wizyty w zakładach produkcyjnych, przestrzeń Mediolanu jest, jak nazywa ją Bestetti, „nieco bardziej dziwacznym projektem”. Milano Design City 2020 to idealne tło dla takiej nowatorskiej działalności.
Zniekształcone poczucie percepcji
Projekt przestrzeni stworzył Piero Lissoni, a jej inauguracyjna iteracja charakteryzuje się lustrzanymi metalowymi ścianami i podłogami oraz neonowym oświetleniem. Właśnie w ten sposób zaburza poczucie percepcji zwiedzających. Wewnątrz wisząca instalacja przedstawia krzesło Lissoniego Frog z 1995 roku, tutaj w bardziej zaawansowanej technicznie wersji wykonanej z włókna węglowego i splotu poliestrowego. W przestrzeni jest też więcej mebli Lissoniego i Massimo Marianiego, które tworzą pomost między środowiskiem konceptualnym a domowym.
„To nie jest ani salon wystawowy, ani sklep. Nowa galeria chciałaby być swego rodzaju przestrzenią teatralną, miejscem, w którym można tworzyć i wykonywać od czasu do czasu różne przedstawienia, zupełnie jak w teatrze. ” – Piero Lissoni
Projektant wyjaśnia, że obecną aranżację wybrano ze względu na scenografię. Jednak przyszłe odsłony pokażą różne aspekty twórczej podróży firmy, ponieważ modus operandi galerii opiera się na ciągle zmieniającej się estetyce:
przekraczaniu granicy między sztuką a designem, między ryzykiem a opowiadaniem historii” – mówi Lissoni.
Graficzne eksperymenty i nawiązania do natury ALPI
Marka ALPI prezentuje nowe kolekcje powierzchni drewnianych, które na nowo definiują pojęcie drewna. ALPI to lider w produkcji dekoracyjnych powierzchni kompozytowych z drewna, prezentuje z okazji Milano Design City 2020 nowe kolekcje na 2020 rok. Jednocześnie odsłania wielorakie możliwości jakie design zyskuje dzięki temu ponadczasowemu materiałowi.
Nowe designerskie powierzchnie o innowacyjnym charakterze, w których współistnieją badania, jakość i pasja. Nowe wzory drewna opracowano we współpracy z Patricią Urquiolą i Piero Lissonim. Stanowią one wyjątkową propozycję umożliwiającą reinterpretację i tworzenie heterogenicznych języków. Z jednej strony Patricia Urquiola na nowo definiuje nieodłączne cechy materiału w nowej ALPI Grada i powierzchnie ALPI Quadra. W ten sposób generuje rozwiązania wizualne z oryginalnymi efektami graficznymi i geometrycznymi. Z drugiej strony Piero Lissoni, dyrektor artystyczny firmy, kontynuuje estetyczne poszukiwania naturalnego drewna w nowym modelu ALPI Honduras. Czerpie on inspirację elegancją ekspresji mahoniu honduraskiego, zwiększając jego potencjał.
Natomiast 6 października ALPI opowie swoją historię w konwersacji ALPI z Moroso: „Dwa światy w porównaniu”. To nowe webinarium na temat powierzchni i ich znaczenia w projektowaniu, od procesu twórczego do produktu końcowego. Opowie o nich ze swojej perspektywy Vittorio Alpi, prezes ALPI i Patrizia Moroso, dyrektor artystyczny Moroso
Nowa kolekcja Frag 2020 – skóra i dużo więcej
Wieloletnie doświadczenie marki w pracy ze skórami licowymi i siodłowymi ma swoją kontynuację w kolekcji 2020. Jednocześnie wyraża rozwój Frag, który wciąż pragnie poszerzać swój asortyment o nowe ważne elementy wyposażenia.
Katalog Frag wzbogaciła w tym roku między innymi sofa Gast, którą zaprojektował designer z Gwatemali – Luis Arrivillaga, po raz pierwszy współpracujący z marką. Także on odpowiada za 3-częściową kolekcję, w skład której wchodzi biurko, konsola oraz stolik kawowy.
Stoły Paipu w stylu retro firmy to dzieło Dainelli Studio. Przyszła także pora na debiut Frag w roli producenta łóżek. Projekt Otto stworzył Michele di Fonzo, mając na celu rozwijanie skoordynowanej oferty dla różnych przestrzeni życiowych, zwłaszcza sypialni.
Różne linie produktów z nowej kolekcji Frag, można podziwiać przy okazji Milan Design City 2020 w salonie firmowym od 28 września do 10 października. Frag, inspirowany współczesnym stylem międzynarodowym, łączy w niej skórę i skórę siodłową z nowymi materiałami i eleganckimi wykończeniami z drewna, metalu i szlachetnego marmuru.
Lema – sztuka dialogu: nowe dialogi, nowe historie
Z okazji Milano Design City, Lema prezentuje projekty 2020 jako rozdziały harmonijnej twórczej narracji. Za ich designem stoją projektanci bliscy światu Lemy, a także nowe kreatywne kolaboracje. Piero Lissoni, dyrektor artystyczny Lemy od 1994 roku, stworzył stół Sesto. Roberto Lazzeroni prezentuje kolekcję mebli do siedzenia Lucyll. Natomiast Dainelli Studio sygnuje fotel Maddix, a Matteo Nunziati fotel Tarsia.
Efektem nowej współpracy jest system sof Venise, rozkładana sofa Yaki, stoliki Gullwing, komoda Florens, stoliki kawowe Ortis oraz pufa Aley. Wszystkie powstały w wyniku kolaboracji z Gabriele i Oscarem Buratti.
Z kolei ławkę Uma zawdzięczamy Federice Biasi. Lema przedstawia również unowocześniony regał modułowy Plain autorstwa Francesco Rota oraz nowe wykończenia stołu Bule autorstwa Chiary Andreatti.
Jeśli chodzi o Armadio al Centimetro, Lema wprowadza nowe wykończenia melaminowe z efektem tkaniny oraz nowy zawias drzwi narożnych szafy Dandy, który umożliwia otwieranie pod kątem 180 stopni. Kolejnym nowym produktem, absolutnym zapowiedzią na 2021 rok, jest szafa w całości wykonana ze szkła – Tian. Niezależnie od tego, czy ustawiona na środku pomieszczenia, czy przy ścianie, Tian to system w systemie. Jego architektura, określona przez zupełnie nowe ramy aluminiowe, integruje się swobodnie z innymi szafami programu Armadio al Centimetro, zapewniając największą swobodę kompozycyjną.
„Glowing Fall” Moroso na Milano Design City 2020
Moroso weźmie udział w Milano Design City 2020 od 28 września do 10 października, prezentując zupełnie nową wystawę w swoim salonie w Mediolanie zatytułowaną „Glowing Fall”. Aby uczcić tę okazję, Marco Viola Studio zaprojektowało zupełnie nowy układ salonu Moroso przy Via Pontaccio 8/10. W centrum uwagi znajdują się nowe fotele Getlucky i Ruff zaprojektowane przez Patricię Urquiolę oraz kolekcja Taba autorstwa Alfredo Haberli.
30 września o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie Patrizii Moroso i Patricii Urquioli w salonie flagowym Moroso przy Via Pontaccio. Temat rozmowy to „Arboretum: wzajemne powiązania idei i wizji pomiędzy designem, kinem i życiem”. Poprowadzi ją Gianluigi Ricuperati, pisarz, eseista i kurator z Turynu. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w internecie.
We wtorek 6 października o godzinie 12:00 Patrizia Moroso weźmie udział w webinarium organizowanym przez ALPI, o którym wspominaliśmy już wyżej. Natomiast popołudniu, dokładnie o godzinie 17:00, usłyszymy ją podczas wykładu organizowanego przez magazyn Interni. Tytuł wydarzenia brzmi: „Włoskie szkoły projektowania i rzemiosła nadal cieszą się międzynarodową renomą. Ale jak zmienia się popyt na edukację i jakich nowych zawodów wymagają firmy? Rozmowa odbędzie się w Punkcie Spotkań INTERNI w Istituto Marangoni przy Via Cerva 24, i także będzie transmitowane na żywo w internecie.
Milano Design City 2020 według Porro: czystość sztuki i rzemiosła
Kolekcja Porro 2020 debiutuje w salonie Duriniquindici, a marka wraca do fascynacji wyjątkową wizją świata: architektonicznym punktem widzenia w projektowaniu przestrzeni i ideałem piękna składającym się z czystych form, niezwykle precyzyjnego wykonania i badań materiałów i technologii o ograniczonym wpływie na naszą planetę, wiedząc, że estetyka opiera się wyłącznie na niezwykłej jakości.
Przygotowano dwa wydarzenia, w których będziemy mogli wirtualnie uczestniczyć. Pierwsze z nich to spotkanie 5 października o godz. 17:00. Nosi tytuł: „Systemy jako prawdziwa architektura przestrzeni życiowej”. Maria i Lorenzo Porro (szefowa marketingu i komunikacji oraz prezes firmy Porro) porozmawiają z dyrektorem artystycznym marki – Piero Lissonim. W roli moderatora zobaczymy Libię Peraldo Matton, redaktor naczelną Elle Decor Italia.
Także ona poprowadzi kolejną dyskusję 8 października na temat „Możliwa przyszłość: zrównoważony rozwój społeczny i środowiskowy w projektowaniu”. Poza Marią Porro w rozmowie udział wezmą Caterina Micolano (prezes Cooperativa Sociale Alice) i Tiziana Monterisi (założycielka Rice House).
Ponadczasowe oświetlenie na Milano Design City 2020
Także Oluce zaprezentuje swoje nowe produkty na sezon 2019/2020 w Mediolanie podczas wydarzenia Milano Design City 2020 w dniach od 28 września do 10 października. Nowości zagoszczą we flagowym salonie Molteni & C | Dada przy Via Solferino, na rogu Via Pontaccio, uzupełniając jego eleganckie i współczesne aranżacje. Prezentowane produkty to wyraz dobrze zdefiniowanej estetyki i nowego sposobu interpretacji przestrzeni.
Zobaczymy tu lampy zarówno zewnętrzne jak i do wnętrz. Zapoznamy się z najnowszymi projektami początkujących designerów. Wreszcie wejrzymy w ultranowoczesne spojrzenie na klasyczne produkty mistrzów wzornictwa. Katalog Oluce poszerza się nie tylko o nowe modele, ale także o nowe, odświeżone wykończenia już znanych nam produktów.
Rodzina Ilo autorstwa Davida Lopeza Quincocesa to lampa dostępna aż w trzech wersjach. Mamy więc oprawę wiszącą oraz taką, którą można podnosić i opuszczać, a także wersję ścienną. W hołdzie dla mistrzów oświetlenia, nazwisk, które przyczyniły się do powstania historii wzornictwa i samej Oluce, w tym roku firma prezentuje reedycję lampy podłogowej i stołowej z 1953 roku Ostuni & Forti.
Wśród nowości Oluce znajduje się także kilka projektów młodych, wschodzących projektantów z Europejskiego Instytutu Designu (IED) w Rzymie. Marta Perla zaprojektowała Siro, półkulistą lampę stołową, w dwóch rozmiarach i dwóch wykończeniach. Mariana Pellegrino Soto zaprojektowała Amanita, kótra służy zarówno jako lampa do czytania, jak i lampa ogrodowa.
Z kolei Federica Farina zaprojektowała zewnętrzne oświetlenie ogrodowych ścieżek – Otto. Oluce przedstawia również rozszerzenie modeli, rozmiarów i wykończeń kilku produktów znajdujących się już w katalogu.
Nowy jacht Sanlorenzo SX112 – projekt wnętrz Piero Lissoni
Światowa prezentacja nowego jachtu Sanlorenzo odbędzie się na targach w Genui (1-6 października). Pionier z definicji, wizjoner i zdeterminowany, Sanlorenzo po raz kolejny spogląda poza horyzont. Znowu kształtuje granice wyobraźni, dając początek oryginalnym rozwiązaniom w zakresie przestrzeni życiowej. Nowy SX 112 to okręt flagowy innowacyjnej linii crossoverów SX, pierwszej w świecie żeglarstwa. W 2017 roku zapoczątkował je Sanlorenzo z inicjatywy Massimo Perottiego, prezesa firmy, który dzięki swojej odwadze i umiejętności przeciwstawiania się konwencjom wprowadziły na rynek nowy typ jachtu. 6 października za pośrednictwem kanału YouTube będziemy mogli posłuchać go w rozmowie z Piero Lissonim.
SX 112 reprezentuje konsolidację ścieżki, która rozpoczęła się od SX 88, a następnie objawiła się w postaci SX 76. Wyzwanie, które trwa i jest wzbogacane o nowe wartości, proponuje nowy sposób życia na morzu. Bariery na pokładzie zostały usunięte , a łódź otwiera się na zewnątrz, w ścisłym związku z kontekstem morskim. Projekt ponownie powierzono kreatywności dwóch projektantów, którzy współpracują z Sanlorenzo od czasu premiery pierwszego modelu crossovera. Bernardo Zuccon ze Studio Zuccon International Project, odpowiada za jego zewnętrzną linię. Natomiast Piero Lissoni, dyrektor artystyczny firmy od roku 2018, zadbał o wnętrza.
Zobacz także:
wloscy-mistrzowie-designu-cz-1
showroom-designu-2020-przewodnik-point-of-design