Berlińskie studio architektoniczne Ahochdrei – labour für gestaltung, stworzyło wystawne kino domowe. Sala kinowa pojawiła się w willi Gründerzeit zaprojektowanej przez Miesa van der Rohe w Poczdamie w Niemczech. Projekt zakładał przebudowę starej piwnicy węglowej na pierwszym piętrze czteropiętrowego domu. Klienci pracujący w branży filmowej chcieli zamienić nieużywaną przestrzeń w elegancką salę projekcyjną.
Zespół projektowy Ahochdrei wymyślił kino jako odrębne doświadczenie przestrzenne. Wykorzystali w tym celu starannie dobrane materiały i ustanowili związek między starym a nowym. Powierzchnia wynosi 85 m2 i mieści do 12 miejsc siedzących w czterech zstępujących rzędach. Sofy i krzesła kinowe zaprojektowano specjalnie do tego miejsca, a obito je miękką brązową tapicerką. Podłogę wyłożono bujnym, aksamitnym dywanem. Natomiast stopnie prowadzące widzów do ich miejsc jarzą się pomarańczowymi światłami przymocowanymi pod stopniami.
Aby zrównoważyć ziemiste odcienie, ściany i sufit pokryto ciemnoniebieskimi panelami akustycznymi. Podzielono je nieregularnym schematem kontrastujących chromowanych mosiężnych wstawek i oświetlono eleganckimi kinkietami. Większość materiałów pochodzi z naturalnych i zrównoważonych źródeł. Wśród nich znajdujemy konopie termoizolacyjne do izolacji akustycznej, a także bawełnę i wełnę na tapicerkę.
Historyczne elementy, takie jak panele ścienne, łączą się z bardziej współczesnymi motywami prostych kratek i zaokrąglonych kształtów. W ten sposób sala kinowa Ahochdrei gra między dziedzictwem a nowoczesnością. Jednak ostateczny cel polega na stworzeniu wyjątkowej, ponadczasowej przestrzeni, która przenosi widzów do scen wyświetlanych na ekranie.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/architektura/mies-van-der-rohe-architektura-siegnal-chmur/
https://pointofdesign.pl/design/the-farns-eoos-i-mies-van-der-rohe/
https://pointofdesign.pl/architektura/30-lecie-pawilonu-miesa-van-der-rohe/