Marco Piva to najlepsze źródło informacji o włoskiej architekturze, wystroju wnętrz i koncepcjach produktów. Brał udział w powstaniu Studiodada Associates, znanej ze swojego wpływu jako jednej z najbardziej reprezentatywnych firm okresu Designu Radykalnego.
Następnie w latach 80. otworzył własne studio projektowania wnętrz. Od tego czasu do dnia dzisiejszego prace Marco Pivy wywarły wpływ na całym świecie. Po raz kolejny udowodniły, że włoski akcent, jeśli postawiony prawidłowo, jest zawsze wyśmienity w projekcie wnętrza.
Architekt z wykształcenia, twórca z powołania
Marco Piva studiował architekturę na Politecnico di Milano i w 1977 roku założył studio o nazwie STUDIODADA. Było to jedno z wiodących biur projektowych w okresie radykalizmu. W 1990 roku założył własną markę reprezentowaną przez Studio Marco Piva. W latach 1987-1990 był członkiem zarządu prezesów Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego (ADI). Natomiast w 1987 roku Marco Piva założył International Design Agency (IDA), włoski interfejs dla systemu organizacji non-profit World Design Network.
Liczne doświadczenia z zakresu doradztwa strategicznego w dziedzinie designu i hotelarstwa, popchnęły go w 2001 roku do współpracy z Federlegno – Arredo. Został konsultantem działu hotelarstwa tej włoskiej instytucji przemysłowej. W 2002 roku założył tzw. „Atelier Design” jako ośrodek wzornictwa przemysłowego i rozwoju badań.
W międzyczasie niezwykłą działalność łączył z piastowaniem różnych stanowisk pedagogicznych na uniwersytetach i w instytutach projektowych we Włoszech i za granicą. Również dzięki jego staraniom powstał podyplomowy program magisterski na Universecnico di Milano i Instituto Europeo di Design w Mediolanie.
Made in Italy – Marco Piva
Marco Piva wierzy, że korzenie włoskiego podejścia do architektury i wzornictwa wywodzą się od takich gigantów jak Leonardo Da Vinci, Brunelleschi, Leon Battista Alberti, Palladio. Pewnie dlatego to nie tylko architekt czy projektant wnętrz, ale także innowator. Opisuje siebie jako bardzo zakochanego w tym, co robi.
Ma typowo włoskie podejście do wszystkiego, czego dotyka. Dlatego daje z siebie wszystko, kierując wieloma projektami na raz. Niezależnie od tego, czy chodzi o projekt, czy też koncepcję mebli i uzupełnień dla wielu znanych w tej branży Studio Marco Piva udaje się odtworzyć i połączyć szereg elementów w prawdziwym włoskim wydaniu.
Dla Pivy architektura, projektowanie wnętrz i produktów łączą się w synchronicznym procesie, tworząc jednolite dzieło. Właśnie to zapewnia ciągłość i płynność języka projektu zarówno pod względem stylistycznym, jak i funkcjonalnym.
Włoski styl na świecie
Marco Piva znany jest z bardzo uważnego podejścia do swoich projektów. Studiuje dogłębnie i tworzy innowacyjne rozwiązania. Wszystkie łączy charakterystyczna trzeźwość kompozycyjna i swoboda stylistyczna. Oczywiście zawsze dba o dostosowanie się do kultury miejsca realizacji projektu, aby stworzyć z klientem relację opartą na szacunku.
Mowa o takich lokalizacjach jak Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, Montecarlo, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algieria i Albania. Jednak pomimo różnic w lokalizacji i kulturze, wszyscy klienci Pivy kontaktują się z nim w tym samym celu. Oczekują tego wyjątkowego akcentu, jedynego w swoim rodzaju włoskiego stylu. Włosi mają design w genach, a zaszczepiła go bogata włoska kultura i włoski styl życia.
W swojej praktyce Marco Piva rozwija proces projektowy zaczynając od „tła” konkretnego terytorium, jeśli mówimy o urbanistyce. Jeśli mowa o architekturze, najpierw bada się specyfikę otaczającego miasta. Natomiast jeśli projekt dotyczy wzornictwa przemysłowego, podstawę stanowi znaczenie nowego produktu.
Włoski architekt na światowej scenie
W Japonii, w Osace, Studio brało udział w projektowaniu i budowie innowacyjnego kompleksu Next 21. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich projektowało dla kompleksu hotelowo-mieszkalnego Oceana i Tiara na Palm Jumeirah w Dubaju. Studio Marco Piva zaprojektowało również Laguna Palace w Mestre, Port Palace w Monte Carlo, Hotel Mirage w Kazaniu, Hotel Una w Boulogne, THotel w Cagliari, DoubleTree by Hilton w Mogliano Veneto oraz wielofunkcyjny kompleks Le Terrazze w Treviso, nagrodzony jako jeden z najlepszych projektów poświęconych rewitalizacji architektury przemysłowej.
Przyjrzyjmy się jego pracy nad hotelami, ponieważ prestiżowy Excelsior Hotel Gallia w Mediolanie zdobył aż 12 międzynarodowych nagród w zakresie architektury i wzornictwa. Doskonałe przykłady jego pracy stanowią również Pantheon Iconic Hotel w Rzymie i La Suite Hotel w Materze.
Marco Piva zaprojektował również projekt koncepcyjny dla okien Bulgari na całym świecie i salonów Casa Alitalia dla Alitalia.
Obecnie Studio Marco Piva zajmuje się opracowywaniem urbanistycznych planów zagospodarowania przestrzennego w Chinach, kompleksem Tonino Lamborghini Towers w Chengdu, prywatnymi willami w Beverly Hills, Szanghaju, Melbourne, Akrze, Dubaju i Moskwie, projektem kompleksu mieszkaniowego Princype w Mediolanie, odbudową zabytków w Mediolanie, Wenecji i Szanghaju, a także w tworzeniu designerskich mebli i dodatków dla głównych włoskich marek.
Excelsior Hotel Gallia w Mediolanie
Marco Piva ma w swojej karierze wiele osiągnięć, lecz do najważniejszych z pewnością należy Excelsior Hotel Gallia w Mediolanie. Przede wszystkim to jedyny projekt, w którym architekt mógł pracować nad całością. Dokładniej miał wpływ na architekturę, architekturę wnętrz, krajobraz i oświetlenie. To on dokonywał selekcji i projektował wyposażenie, a nawet wybierał dzieła sztuki.
Prawdziwe wyzwanie stanowiło połączenie historycznej architektury hotelu w stylu Belle Epoque, z otaczającymi go nowoczesnymi budynkami. Nieopodal stoją przecież symbole współczesnej architektury Mediolanu, czyli Pirelli czy Torre Galfa. Natomiast w tle błyszczy Milano Porta Nuova wyznaczając nowy kierunek rozwoju miasta.
Marco Piva podjął w tym wypadku aż dwa wyzwania. Po pierwsze postanowił, szanując wartość historyczną projektu, przywrócić słynnemu hotelowi dawną świetność.
Równocześnie za cel postawił sobie wprowadzić go we współczesność. Aby to osiągnąć, rozpoczął poszukiwanie równowagi między starym a nowym, posiłkując się dynamiczną relacją kształtów, przestrzeni i materiałów.
Hotel La Suite
Pięciogwiazdkowy hotel La Suite stoi przy słynnej Via Lucana, kilka metrów od Sassi. To budynek czysty i elegancki w formie, z niezbędnymi płynnymi przestrzeniami i pełnią funkcjonalnej architektury. La Suite Hotel w mieście Matera prezentuje się triumfalnie, ponieważ oryginalny projekt intuicyjnie inspirował dwudziestowieczny nurt włoskiego racjonalizmu. Charakteryzuje się on brakiem dekoracji na rzecz promowania autentyczności, która konkretnie integruje się z historycznym miastem.
Wyjątkowość tej pięciogwiazdkowej struktury polega na syntezie dwóch aspektów. Po pierwsze dotyczy strony społecznej i kontekstu miejskiej tkanki. Z drugiej zaś strony odnosi się do analizy współczesnych trendów stylistycznych.
Hotel zaprojektowano tak, aby oferował ekskluzywny pobyt dzięki swojej szlachetnej formie. W związku z tym zastosowano głównie lokalne materiały. A przede wszystkim poddano renowacji imponujący portal łukowy z XVII wieku, który wyraziście podkreśla wejście do budynku.
Współczesny wyznacznik luksusu
Projekt w zasadzie odnosi się do całego kompleksu, pomyślanego i zbudowanego jako nowe miejskie miejsce spotkań. Generuje więc szerokie przestrzenie przeznaczone do życia społecznego, ale bez uszczerbku dla jego historycznego charakteru. La Suite znajduje się w strategicznym miejscu w historycznym centrum Matery. Stąd rozpościerają się aż dwa imponujące widoki. Z jednej strony duże okna wychodzą na Via Lucana. Natomiast z drugiej strony mamy widok na przestrzeń dziedzińca wykorzystywaną do zbiorowych imprez dla mieszkańców i gości miasta.
Liniowość elewacji uatrakcyjnia uroczy Ogród Zimowy, prawdziwe bezproblemowe przedłużenie, które działa jak filtr między zewnętrzem a wnętrzem. Studium architektoniczne elewacji jest niewątpliwie oryginalne. Naznacza je zestaw pionowych, spokojnych chromatycznie elementów świetlnych. To one definiują nową, wizualnie jednorodną przestrzeń o ciepłych barwach, kontrastujących z intensywnym światłem, które w naturalny sposób odbija miasto.
Nowoczesność w pięciogwiazdkowym wydaniu
Wprowadzanie nowoczesności do pięciogwiazdkowej kultury hotelarskiej to jeden z wyznaczników kultury projektowania studia Marco Piva Architecture. W Rzymie również ożywa nowa architektura, łącząc historię i kreatywność z autorskim designem. Taki był przyświecał architektowi podczas projektowania hotelu The Pantheon Iconic Rome.
Strategia przy projektach restrukturyzacji polega na dokładnym zbadaniu historii, odrestaurowaniu i renowacji starego budynku, oraz dokładnego zaprojektowanie jego wnętrz. Połączenie tych elementów stanowi klucz, zwłaszcza w miejscach tak newralgicznych, jak historyczne centrum Rzymu.
Rzymskie wakacje w cieniu Panteonu
W rezultacie powstał hotel o współczesnych cechach, powiązany z pewnymi tradycyjnymi standardami, ale nie tkwiący w stereotypie. Dokonano reinterpretacji niektórych symbolicznych elementów architektonicznych charakteryzujących monumentalne otoczenie. Na podstawie obserwacji okolicznych pomników i sąsiednich budynków wybrano kształty, powierzchnie i kolory, które widziane przez wyjątkowe rzymskie światło zmieniają się w ciągu dnia.
Z funkcjonalnego punktu widzenia lokalizacja tworzy przerwę w turystycznym szaleństwie okolicy. Spokojne, relaksujące miejsce można odkrywać stopniowo od parteru do spektakularnego tarasu na szóstym piętrze. Stąd goście mogą podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Rzym i jego zabytki .
Wyzwanie stanowiło odsłonięcie oryginalnego budynku, który przez lata ulegał przebudowom. Uporządkowano go i odzyskano niektóre oryginalne elementy architektoniczne. Powróciły więc łuki wyznaczające centralny korytarz. Idąc tym tropem, Studio Marco Piva, sięgnęło po nie ponownie w innych głównych przejściach.
Projektowanie przestrzeni w harmonii z kontekstem
Jak to często bywa w przypadku prac Studio Marco Piva, główne założenie projektu polega na stworzeniu harmonii z kontekstem. W związku z tym zdefiniowano specyficzną konfigurację wzorcowych kształtów oraz paletę materiałów i kolorów.
Materia jest najważniejsza i tworzy zaskakujące przestrzenie, nadając im określony ciężar. Kamień i marmur przypominają monumentalną naturę Rzymu. Natomiast brąz wybrano jako odniesienie do ogromnych zawiasów w drzwiach wejściowych do Panteonu. Specjalny system oświetlenia ledowego otacza geometrycznie całą powierzchnię parteru. W ten sposób nawiązuje do zasad kompozycyjnych, na których opiera się klasyczna architektura.
Marco Piva i włoska architektura na świecie
Hotel Tonino Lamborghini w Chinach, dla którego Studio Marco Piva zaprojektowało również fasadę, to część nowego kompleksu wież Tonino Lamborghini. To dwa supernowoczesne budynki, w których zbiegają się funkcje handlowe, kulturalne i mieszkalne.
Części wspólne hotelu zlokalizowano od poziomu ulicy do siódmego piętra. Natomiast pokoje i apartamenty zaczynają się od ósmego piętra wieży A. To w sumie około 210 pokoi i apartamentów, które charakteryzują się różnymi typami i wielkościami. Tak więc projekt obejmuje ofertę wyjątkowej gościnności dla różnych typów użytkowników, od biznesmenów po turystów.
Projekt umiejętnie łączy chińską tradycję i włoską kulturę projektowania. Ten hołd dla dwóch kultur, z których każda ma starożytne tradycje, daje niezwykle scenograficzny rezultat. Ma on swoje korzenie w historii, jednak przenosi go we współczesność.
Dynamizm i efektowność
Przestrzenie wspólne charakteryzują się dynamicznym designem. Wyróżnia go dobór materiałów, kształtów i wiązek światła o zdecydowanym cięciu. Efekty optyczne i fragmentacja powierzchni podyktował rytm materiałów i scenograficzne wykorzystanie gry światła. Blask tworzony przez błyszczące i odblaskowe wykończenia oraz dbałość o najmniejsze detale odnajdujemy w niestandardowych panelach dekoracyjnych i różnych elementach wyposażenia. W ten sposób każdy obszar zyskuje spektakularny akcent, od recepcji po restauracje tematyczne, od holu do salonów i do pokoi.
Wyraziste dekoracyjne marmury, pionowe linie przypominające bambusowe rezerwaty przyrody sąsiadujące z miastem, okrągłe elementy, takie jak lustra, lampy i stoły przypominające tradycyjne chińskie parasole, to tylko niektóre z powtarzających się elementów w przestrzeniach hotelowych, interpretowanych zgodnie z włoską tradycja związaną z estetyką, funkcjonalnością i emocjami.
Bez wątpienia jednym z najbardziej efektownych obszarów będzie basen na siódmym piętrze, którego konformacja umożliwia widok zarówno na panoramę miasta, jak i na pionową zabudowę wieży A. Atmosferę pomyślano tu jako spotkanie elementów wody i ognia, z wodospadem na oknie z widokiem na miasto i grą świateł na przeciwległej ścianie, która przypomina pożar.
Hotel pozwoli swoim klientom przeżyć wyjątkowe i ponadczasowe doświadczenie, podkreślając, poprzez włoski design, ekskluzywność i wartości kultury, w której jest osadzony.
Przyszłość designu
Słynny architekt i doświadczony projektant Marco Piva przewiduje, że dla przetrwania współczesnego designu najistotniejsze jest połączenie technologii i kreatywności. Wskazuje również, że koncepcje takie jak zrównoważony rozwój, obok trzeźwości i prostoty, pozostaną najważniejszymi w odniesieniu do współczesnego designu.
Dzisiaj nie ma już sensu mówić o designie jako celu samym w sobie. Trendem przyszłości będzie umieszczanie kreatywności i technologii w służbie bardziej ogólnych oczekiwań, tworząc nowe miasta, architekturę i produkty projektowe, które będą wymyślane i realizowane, począwszy od etyki, a skończywszy na estetyce i funkcjonalności. Cały świat ma zostać przeprojektowany na lepsze.”
Marco Piva twórca funkcjonalnej płynności
Marco Piva posługuje się spójnym językiem, który wyróżnia jego kreacje architektoniczne, a także produkty i projekty wnętrz. Wszystko co projektuje jest ekscytujące, płynne i funkcjonalne. Dążenie do znalezienia odpowiednich materiałów i technologii, a także wartość zróżnicowania i innowacji projektowych, doprowadziło do powstania studia Studiodada Associates. Z kolei to co tworzy i produkuje studio umiejscowiło je wśród najbardziej reprezentatywnych przedstawicieli radykalnego designu.
W latach 80. XX wieku Marco Piva otworzył własne studio, które również przyjmuje różnorodne zlecenia. Studio Marco Piva realizuje zatem zarówno duże projekty architektoniczne jak i zamówienia na projekty wnętrz czy wzornictwo przemysłowe. Podróżnik, projektant i innowator Marco Piva, posiada wykształcenie techniczne. Bada i tworzy rozwiązania projektowe, które wyróżnia swoboda stylistyczna połączona z kompozycyjną trzeźwością.
Zobacz także:
https://pointofdesign.pl/wnetrza/studio-marco-piva-prezentuje-huzhou-club-centre/
https://pointofdesign.pl/design/marco-piva-dla-antonio-lupi-aura-astro/
https://pointofdesign.pl/design/magenta-alma-design-i-marco-piva/