Search

Muzeum Nauki i Technologii wg Zaha Hadid Architects

muzeum nauki i technologii shenzhen zaha-hadid-architects-01

Kaskada tarasów otoczy duże atrium w sercu Muzeum Nauki i Technologii w Shenzhen. To projekt, który w Chinach realizuje Zaha Hadid Architects.

muzeum nauki i technologii shenzhen zaha-hadid-architects-02

Koniec prac planuje się na rok 2023. Muzeum w kształcie wygładzonego kamienia będzie miało powierzchnię 125 000 metrów kwadratowych. Zaplanowano stworzenie tu przestrzeni publicznej, galerii i obiektów edukacyjnych.

muzeum nauki i technologii shenzhen zaha-hadid-architects-03

Projekt Zaha Hadid Architects to także plan stworzenia punktu orientacyjnego dla nowego Guangming Science City w Shenzhen. Włodarze miasta planują bowiem, że miasto stanie się centrum innowacji.

muzeum nauki i technologii shenzhen zaha-hadid-architects-04

Muzeum to kluczowe miejsce do nauki i odkrywania potęgi nauki i technologii oraz zrozumienia ich wpływu na nasze życie i przyszłość” – wyjaśnia Zaha Hadid Architects.

muzeum nauki i technologii shenzhen zaha-hadid-architects-05

Powiązane z uniwersytetami, szkołami i ośrodkami innowacji w całych Chinach muzeum stworzy w regionie miasto nauki na światowym poziomie. Przełomowa instytucja ma za zadanie prezentować i wzmacniać pozycję Shenzhen jako wiodącego centrum innowacji i technologii”.

muzeum nauki i technologii shenzhen zaha-hadid-architects-06

Wewnątrz Muzeum Nauki i Technologii w Shenzhen oparto na planie w kształcie litery U. Rozpościera się wokół rozległego atrium w jego centrum. Studio postawiło sobie za cel zapewnienie „intuicyjnej orientacji i nawigacji”.

muzeum nauki i technologii shenzhen zaha-hadid-architects-07

Plan znajduje swoje odzwierciedlenie także na zewnątrz. Gładka kamienna bryła budynku rozpada się na szereg tarasów, otaczających dużą przeszkloną ścianę. Ta ściana wyznacza wejście do muzeum i otwiera się na atrium.

muzeum nauki i technologii shenzhen zaha-hadid-architects-08

Tarasy i duże przeszklone ściany umieszczono od strony zachodniej dzięki czemu zapewniono widok na sąsiedni park Guangming. Długie przeszklenia znajdziemy również na całej długości muzeum, aby przechodnie mogli zaglądać do środka. Natomiast w atrium zaplanowano powstanie wystających brył, które stworzą ramy widoków na galerie.

Muzeum Nauki i Technologii symbolizuje kierunek rozwoju całego regionu

Po ukończeniu w wielu galeriach muzeum przewidziano stałe wystawy, jednak inne zaprojektowano tak, aby można je było łatwo adaptować. W ten sposób zapewniono długowieczność muzeum i umożliwiono mu organizacje różnorodnych wystaw. Dzięki temu odwiedzający to miejsce mogą liczyć na „bogate i zróżnicowane doświadczenie przy każdej kolejnej wizycie”.

muzeum nauki i technologii shenzhen zaha-hadid-architects-09

Według Zaha Hadid Architects strategie przyjazne dla środowiska także odgrywają kluczową rolę w procesie projektowania. Chcą stworzyć „punkt odniesienia dla zrównoważonego rozwoju” w regionie i osiągnąć najwyższą ocenę w systemie trzech gwiazdek – chińskim standardzie ekologicznego budownictwa .

W związku z tym budynek muzeum otrzyma wysokowydajną izolację termiczną i energooszczędne przeszklenia. Pomyślano również o inteligentnym zarządzaniem budynkiem, które może automatycznie monitorować wewnętrzne warunki środowiskowe, takie jak temperatura, i pomóc zminimalizować zużycie energii w budynku.

muzeum nauki i technologii shenzhen zaha-hadid-architects-10

Zaha Hadid Architects to międzynarodowa pracownia architektoniczna założona w 1980 roku przez zmarłą brytyjsko-iracką architektkę Zahę Hadid. Obecnie na jej czele stoi Patrik Schumacher, a główna siedziba pracowni znajduje się w Clerkenwell w Londynie.

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close