Search

Oskar i Zofia Hansenowie | dom w Szuminie

Oskar Hansen_szumin 01

Na początku maja 2014 roku, dzięki staraniom Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarto dla publiczności dom w Szuminie. Od 2017 roku obiekt ten jest oddziałem Muzeum, a zwiedzać możemy go podczas wcześniej umawianych wycieczek z przewodnikiem. Ten położony w malowniczym dorzeczu Bugu drewniany dom jest przestrzennym manifestem idei Formy Otwartej. Idei, którą Oskar Hansen, polski członek Team 10, uczynił osią swojej twórczości architektonicznej.

Oskar Hansen_szumin 02

Prywatna Forma Otwarta

Dom, budowany od 1968 roku, to jedna z niewielu prac Hansenów zrealizowanych zgodnie z ich życzeniem. Większość ich projektów ograniczał socjalistyczny przemysł budowlany. Tutaj natomiast architektura płynnie łączy wnętrze i zewnętrze, jednocześnie zawierając w sobie pierwiastek zmiany. W związku z tym łatwo adaptuje się do zmieniających się potrzeb użytkowników i ożywa wraz z obecnością ludzi. Zresztą atmosferę tego miejsca tworzą także ślady po słynnych mieszkańców, wśród nich gołębnik, który Zofia Hansen uważała za najlepsze dzieło jej męża.

Oskar_Hansen_szumin 03

Oskar Hansen

Oskar Hansen urodził się w Helsinkach w 1922 roku, studia rozpoczął jeszcze przed wojną w Wilnie, a potem kontynuował je na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tam spotkał swoją żonę i wraz z nią tworzył w latach 50. XX wieku teorię Formy Otwartej. To bez wątpienia jeden z najważniejszych duetów, które odcisnęły piętno na historii polskiej architektury. Architekt, artysta, teoretyk i pedagog, od czasu studiów i zagranicznych praktyk słynął z błyskotliwych wystąpień i odważnych teorii. Na kongresie CIAM w Bergamo w 1949 roku, wsławił się jako „polski student”, który odważył się publicznie skrytykować Le Corbusiera. Jeden z jego pierwszych projektów, który prowadził razem z Lechosławem Rosińskim, dotyczył przebudowy kina Świt na tymczasowy ratusz. Nie był to sukces, ponieważ został ostro skrytykowany za niespełnienie wymogów doktryny socrealizmu. Skończyło się nieprzyjemnie – sądem koleżeńskim, gdzie zagrożono mu utratą praw do wykonywania zawodu. Był to rok 1952.

Oskar Hansen_szumin 04

Architekt, artysta, teoretyk i pedagog

W związku z powyższym skierował swoje działania ku malarstwu, rzeźbie i projektowaniu pawilonów wystawowych, które dawały mu więcej swobody twórczej. Te projekty dawały mu możliwość dopracowania teorii Formy Otwartej, w czym pomagała mu Zofia. Manifest ogłosił w 1959 roku. Teoria ta odrzucała hierarchię między architektem i użytkownikiem. Postulowała natomiast traktowanie architektury jako „passe-partout” dla życia, otwartej na zmiany i indywidualną ekspresję użytkownika. Stosował ją we wszystkich swoich projektach, od koncepcji Linearnego Systemu Ciągłego, przez osiedla im. Juliusza Słowackiego w Lublinie i Przyczółek Grochowski w Warszawie, na swoim mieszkaniu i domku letniskowym kończąc. Od 1952 do 1983 roku wykładał na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, szerząc założenia teorii Formy Otwartej wśród swoich studentów.

 

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close