Diébédo Francis Kéré został laureatem nagrody Pritzker Architecture Prize w 2022 roku. Architekt, pedagog i działacz społeczny, urodzony w Gando w Burkina Faso, a obecnie mieszkający w Berlinie, wyróżnił się w swojej dziedzinie dzięki swoim wrażliwym, mądrym i przemyślanym projektom, które oferują nowatorskie i ważne rozwiązania kluczowych tematów dominujących w bieżącym globalnym dyskursie – od zrównoważonej architektury po działania społeczne i kwestie sprawiedliwości, mieszkalnictwo i nie tylko.
Panel Pritzker Prize pochwalił prace Kéré za inteligentne wykorzystanie lokalnych materiałów, podejście site-specific, połączenie z naturą i wsparcie zmarginalizowanych społeczności.
Francis Kéré jest pionierem architektury – zrównoważonej dla Ziemi i jej mieszkańców – na terenach skrajnego niedoboru. Jest zarówno architektem, jak i sługą, ulepszającym życie i doświadczenia niezliczonych obywateli w regionie świata, który czasami jest zapomniany – powiedział Thomas Pritzker, prezes Fundacji Hyatt, która wspiera nagrodę.
Dzięki budynkom, które demonstrują piękno, skromność, śmiałość i inwencję, a także integralnością swojej architektury i gestu, Kéré z wdziękiem podtrzymuje misję tej Nagrody. W portfolio Kéré znajdują się projekty cieszące się uznaniem na całym świecie – wśród nich Tippet Rise Art Center w Montanie (USA) i Serpentine Pavilion w Londynie (Wielka Brytania), a jego przełomową pracą była prawdopodobnie Szkoła Podstawowa Gando w jego rodzinnym mieście Burkina Faso, ukończona w 2008 roku, w ścisłej współpracy z lokalną społecznością.
Powstają kolejne budynki, w tym Zgromadzenie Narodowe Beninu, typowo inspirowany naturą projekt, który jest również nierozerwalnie związany z lokalną kulturą. Jego podejście do światła zostało również docenione przez jury i jest to coś, co Kéré niedawno zbadał w serii wizualnej poświęconej światłu i architekturze, stworzonej z fotografem Iwanem Baanem podczas podróży do Burkina Faso.
Wcześniejsi zdobywcy nagrody Pritzker Architecture Prize tworzą listę gwiazd, na której znajdują się na przestrzeni lat takie nazwiska jak Rem Koolhaas, Tadao Ando i Herzog & de Meuron. Zeszłoroczna nagroda, Nagroda Pritzkera 2021, została przyznana francuskiemu duetowi Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal za ich zrównoważone i innowacyjne podejście, w szczególności do programów mieszkaniowych.
Zobacz także: