Search

Willa Peppertree w Sydney | podróż w czasie

Willa Peppertree 01

Renowacje zabytkowych budynków stanowią prawdziwe wyzwanie dla architektów. Jednak pozwalając im rozwinąć skrzydła, zyskujemy niepowtarzalną przestrzeń z prawdziwą duszą. Tak właśnie stało się dzięki pracy jaką architekci Luigi Rosselliego włożyli w odnowienie budynku z 1920 roku w Sydney. Odświeżona willa Peppertree w cudowny sposób nawiązuje do epoki, w której powstała.

Willa Peppertree 02

Klasyczna elegancja

Dom skrywa się pod baldachimem 100-letniego drzewa pieprzowego na szczycie Bellevue Hill, w Sydney. Architekci świadomi jego wartości architektonicznej chcieli ostrożnie postępować z renowacją. Zachowali więc bryłę domu z lat 20. XX wieku, godną wielkiej imprezy w stylu Gatsby’ego, z jego uroczą klasyczną fasadą i otaczającym ogrodem. Willa zalicza się do nurtu budynków inspirowanych śródziemnomorskimi willami klasycystycznymi. Projektowano je w latach dwudziestych XX wieku w buncie przeciwko funkcjonalistycznemu, nowoczesnemu ruchowi ogarniającemu Europę. Jednak wnętrza odmieniono w duchu łączącym elegancję XXI wieku z oryginalną, klasyczną atmosferą. Imponujące nowe schody oraz precyzyjny dobór materiałów tchnął w nie nowe życie.

Willa Peppertree 04

WillaPeppertree 03

Rzeźbione schody

Architekci Luigi Rosselli docenili zalety wielkiej loggii i portyku, kominek i duże pokoje, ale wprowadzili pewne ulepszenia niezbędne do współczesnego życia. Otworzyli przestrzeń i dodali nowy garaż w piwnicy, pokój na poddaszu oraz basen. Istniejące okna z drewnianymi ramami zastąpiono większymi oknami ze stalowymi ramami. Otwierają one wnętrza na szeroki widok ogrodu, zaprojektowanego przez architekta krajobrazu Mylesa Baldwina. Nowe spektakularne schody oznaczają „odrodzenie” domu. Projektanci opisują je jako „zawieszoną rzeźbiarską wstęgę”, która owija serce willi. Całkowicie oderwane od klatki schodowej były elementem, który zachwycił klientów swoim technicznym i artystycznym kunsztem.

WillaPeppertree 06

WillaPeppertree 05

Projektantka wnętrz, Romaine Alwill, stała za architektonicznymi wykończeniami wewnątrz. Potwierdzają one charakterystyczną elegancję nowego projektu, uzupełniając istniejący klasycyzm. Zastosowano więc gęste, ciężkie i bogate materiały, takie jak sztukateria lucido (polerowany tynk). Mosiądz, boazerie z litego drewna, okładziny ścienne na bazie żywicy i wykończenia z brązu tworzą tą samą wyrafinowaną atmosferę, jaką emanowała oryginalna willa Peppertree.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close