Search

Dom przyszłości | zbudowany przez roboty

dom DFAB 2019 01

Ten dom w Zurychu już na pierwszy rzut oka wygląda dziwnie, a to za sprawą cyfrowej technologii, która go tworzyła. Siedmiu szwajcarskich profesorów postanowiło tym eksperymentem dowieść, że technologia cyfrowa jest w stanie zaprojektować oraz wybudować w pełni funkcjonalny dom mieszkalny. Udało się, choć żaden z pokoi nie jest regularny. Ale budynek przeszedł surowe szwajcarskie przepisy budowlane i przepisy dotyczące zużycia energii i bezpieczeństwa.

dom DFAB 2019 02

Ten eksperyment wymagał stworzenia nowych rozwiązań i na każdym etapie prac. Nie chodziło bowiem o przetestowanie jednej technologii, ale o sprawdzenie jak różne techniki opracowane w laboratorium mogą ze sobą współpracować. Dom nie powstałby bez wparcia NCCR Digital Fabrication, szwajcarskiego programu badawczego National Science Foundation, który łączy kluczowe dyscypliny budownictwa przyszłości.

dom DFAB 2019 04

Zastosowaliśmy trzy roboty budowlane oraz system konstrukcyjne powstałe w wyniku drukowania 3D. Trzy z nich korzystały z betonu, a jeden z drewna. Architektura jest różnorodna, jeśli chodzi o materiały, a także metody konstrukcyjne. Każdy z tych elementów ma swoje zalety i walory estetyczne. Dla mnie jako architekta ważne było pokazanie, że technologia cyfrowa oferuje różnorodne sposoby myślenia o tworzeniu. Ponieważ właśnie to ostatecznie buduje jakość w architekturze ”- mówi Kohler.

dom DFAB 2019 05

Procesy robotyczne w domu DFAB

Aby dowiedzieć się co ludzie myślą o tym eksperymencie, dom udostępniono do codziennego zwiedzania z przewodnikiem. Co więcej, projekt DFAB jest także bohaterem wystawy Cooper Union Gallery w Nowym Jorku. W ten sposób Kohler chce otworzyć szerszą publiczność na dyskusję o tym jak narzędzia cyfrowe mogą wpływać na architekturę.

Oczywiście przy okazji tego procesu powstało wiele nowych technologii. Jednak dla nas ważne jest, aby powiedzieć, że dzięki temu projektowi powstały nowe estetyczne podstawy architektury” – mówi.

dom_DFAB 2019 07

Podstawowy system konstrukcji budynku obejmuje siatkową formę ściany oraz tzw. inteligentną płytę. Z nich stworzona jest centralna część budynku. Ściana to wewnętrzny kręgosłup, który wije się wewnątrz w dość niespodziewany sposób. Z niej wysuwają się inteligentne płyty, pozostawiając zewnętrzne krawędzie domu otwarte.

Na tej jednej zakrzywionej ścianie o grubości zaledwie 12 cm i cienkiej płycie spoczywa cały budynek”.

Było to możliwe, ponieważ zarówno ściana, jak i płyta zostały wymierzone i dopasowane względem siebie z cyfrową doskonałością. Zbudowane za pomocą zaawansowanych technologicznie robotów i drukarek 3D, idealnie oddały obliczenia w rzeczywistości. Dodatkowo, cyfrowa optymalizacja pozwoliła na zmniejszenie zużytego materiału. Oszczędność i kontrola maja kolosalne znaczenie, ponieważ pozwalają na tworzenie niestandardowych budynków w cenie tych tradycyjnych.

dom_DFAB 2019 08

Dom DFAB

Dom DFAB pokazuje, w jaki sposób cyfrowa produkcja tworzy zupełnie nową „ekologię” architektury, wpływając na wszystko, od akustyki, przez koszty, aż po kształt mebli. Współpraca z przemysłem podczas tego procesu była bardzo ważna:

Pracowaliśmy z 40 różnymi partnerami przemysłowymi, wszyscy się z nami nauczyli i wykorzystują teraz tę wiedzę w swojej pracy.

dom_DFAB 2019 09

Jak więc wszystko to zmieni estetycznie architekturę? To terytorium, które odkrywa DFAB House:

Uwielbiam nowoczesną architekturę. Nie mówię, że wszystko powinno być kręte. Ale jeśli zmienia się system wartości, mniej chodzi o przestrzeń i wygląd, a bardziej o to, jak coś jest zrobione. Wybierając materiały, decydujesz także o etyce ich produkcji – mówi Kohler.

dom_DFAB 2019 10

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close