Search

mDom i ich projekt domu totalnego

Pracownia mDom_Dom totalny_zdjęcie aranżacyjne_4

Podobno najbardziej lubimy melodie, które dobrze znamy. Nie bez przyczyny rozmawiając o wnętrzach, chętnie posługujemy się określeniami: styl industrialny, rustykalny czy skandynawski. „Szufladki” pozwalają szybko określić zestaw cech, które powinna mieć przestrzeń opatrzona łatką. Katarzyna i Waldemar Koszałka z Pracowni mDom spotkali jednak na swojej drodze inwestorów, którzy oczekiwali czegoś więcej. Nie chodziło im o sprawne zrealizowanie ulubionego schematu. Marzyli o domu, który ich zaskoczy. z Pracowni mDom spotkali jednak na swojej drodze inwestorów, którzy oczekiwali czegoś więcej. Nie chodziło im o sprawne zrealizowanie ulubionego schematu. Marzyli o domu, który ich zaskoczy. Projektanci z mDom z kolei nigdy nie szukają drogi na skróty i dlatego podjęli się tego zadania z przyjemnością. Uznają bowiem, że tak jak w każdej innej sztuce, również w sztuce projektowej nowa jakość i definicje piękna rodzą się podczas przekraczania granic.

Pracownia mDom_Dom totalny_zdjęcie aranżacyjne_20

Podwarszawski dom

400 metrowy dom, usytuowany na przedmieściach Warszawy w bliskości lasów, rzeki, stadniny koni i okazałego ogrodu wybudowano w latach 90. Z tego powodu domagał się gruntownego remontu. Właściciele długo zastanawiali się, czy zamienić go na nowy, czy zmodernizować. Jednak niełatwo jest znaleźć działkę o takim uroku. Szkoda było im także zrównać z ziemią mury, w których wychowały się ich nastoletnie dzisiaj dzieci. Górę wzięły więc emocje. Proces adaptacji rodzinnego gniazda do nowych potrzeb domowników trwał ponad 2 lata. Zmieniło się niemal wszystko, począwszy od elewacji budynku, układu funkcjonalnego wnętrz, instalacji, a skończywszy na estetyce wnętrz i aranżacji ogrodu.

Pracownia mDom_Dom totalny_zdjęcie aranżacyjne_3

Poprawa funkcjonalności

Podstawowym problemem, z jakim musieli zmierzyć się projektanci była słaba funkcjonalność pomieszczeń. Źle zagospodarowane piętro budynku, poszatkowana przestrzeń parteru, zbyt mało miejsc do przechowywania – doskwierało to inwestorom. Projektanci powiększyli kuchnię, zreorganizowali salon i jadalnię. Garaż przenieśli do nowego budynku, a w jego miejsce urządzili dużą spiżarnię, pralnię i domowe spa. Największą rewolucję przeszedł nieproporcjonalnie duży hol na piętrze. Miał piękne frontowe, balkonowe okno, ale był przestrzenią wyłącznie reprezentacyjną. Dzięki zmianie, powstała okazała, skąpana w słońcu łazienka dla dzieci z witrażem doświetlającym dotychczasowy ciąg komunikacyjny. Przez likwidację korytarzy o dodatkowe metry kwadratowe powiększyły się pokoje funkcjonujące pod trudnymi skosami.

Autorskie pomysły projektantów mDom

Klientom zależało, żeby w domu pojawiło się jak najwięcej miejsc do przechowywania rzeczy osobistych, stąd zaproponowano wykonanie według autorskich projektów wielu szafy, schowków i garderób. Dyskretnie wkomponowane, z harmonijnymi liniami, nie rzucają się w oczy, ale ich wnętrza to prawdziwy raj dla wielbicieli porządku. Aby otworzyć dom na ogród zostały zmienione okna. Zdjęto z nich firanki, a zamiast nich pojawiły się zasłony i shuttersy, które nadają przytulności, ale pozwalają zaglądać przyrodzie do środka.

Pracownia mDom _Dom totalny_zdjęcie aranżacyjne_6

Zabawa detalem

Praca z detalem, autorskie projekty to jedne z najmocniejszych stron realizacji pracowni mDom. Majstersztykiem, który dobrze to demonstruje jest unikalna kuchnia. Wybarwienie orzecha na pożądany kolor czy wykonanie dekoracyjnych paneli z czeczoty było niezwykle wymagające technologicznie i czasowo.

Bardzo sobie cenię dbałość o detal. A w tym projekcie mogłam sobie pozwolić na dopracowanie każdego mebla tak, by odpowiadał mojej wizji. Dobrym przykładem są uchwyty komód przy kuchennym stole. Najpierw opracowałam je ze stolarzem, potem z kamieniarzem, który wkleił w ramę dwa kawałki kamienia, w związku z czym po zamknięciu drzwiczek widzimy idealny kwadrat. Do dzisiaj zachowałam także kilkadziesiąt próbek dębiny, którą wybarwialiśmy na kolor chabrowy. Zależało mi na doskonałej korespondencji z paletą mozaiki Bisazza odcienia drewnianej łazienkowej zabudowy”. Wspomina Katarzyna Koszałka.

Pracownia mDom _Dom totalny_zdjęcie aranżacyjne_14

Kolory w harmonii z otoczeniem

Kompozycje kolorystyczne, które pojawiają się we wnętrzach nie są przypadkowe. Oliwkowe i trawiaste zielenie, grafity, niebieskości zostały wprowadzone do wnętrz, jako ich łącznik z widokami rozpościerającymi się za oknem. Ściana obita pikowanym aksamitem w kolorze głębokiego niebieskiego nawiązuje do barw nieba i tafli wody w basenie. To właśnie na nie, codziennie budząc się, patrzą inwestorzy. Zwrot w stronę natury, otoczenia jest widoczny także w salonie. Podłoga w tej części, najbardziej skomunikowanej z zewnętrznym tarasem, mieni się szarościami i zielenią zależnie od pory dnia i tego, jak operuje słońce. Taras wykonano ze szlachetnego granitu Belvedere z Afryki, wytrzymałego i eleganckiego. Naturalnych, szlachetnych materiałów jest zresztą w domu więcej – projektanci użyli marmuru, kwarcu, onyksu, w wielu obróbkach: podświetlanych, satynowanych, polerowanych, szczotkowanych. Na podłogach, a także suficie położono drewno. Fronty mebli, czy niektóre ściany, a nawet poręcz balustrady obłożono skórą.

W celu uzyskania nietypowego aksamitnego dotyku na drewnianych drzwiach, zabudowach meblowych czy metalowej balustradzie, ściągaliśmy Włochów. To oni wdrażali naszych wykonawców w techniki nakładania lakieru tak, by uzyskać ten aksamitny efekt”. Opowiada Waldemar Koszałka.

Pracownia mDom _Dom totalny_zdjęcie aranżacyjne_9

Precyzja stylistyczna mDom

Jeśli chodzi o stylistykę, wnętrza nie są zerojedynkowe. Pojawiają się w nich inspiracje klimatem włoskich rezydencji, ale tych utrzymanych w duchu „contemporary” oraz motywy artdekowskie. Formy mebli, charakterystyczne oświetlenie (m.in. żyrandole od Patrizia Garganti), jubilerskie intarsje i inkrustacje, geometryzacja nawiązują do epoki, która bezpośrednio łączyła sztukę z projektowaniem, kładąc nacisk na warsztatową precyzję.

To było multidyscyplinarne przedsięwzięcie, w które zaangażowaliśmy specjalistów z różnych dziedzin – stolarzy, kamieniarzy, ślusarzy, tapicerów, glazurników. A także wykonujących takie ginące zawody, jak garbarz, kaflarz czy zdun”.

Efekt? Kompozycja szkatułkowa i projekt totalny, który doskonale prezentuje się zarówno z oddali, jak i pod przysłowiową lupą.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close