Design Miami / Basel 2019
Święto designu w jego najbardziej radosnym, kapryśnym, prowokującym i szykownym wydaniu. Inspiracje w każdym zakątku Design Miami / Basel, trwających w dniach 11-16 czerwca 2019. Kolekcjonerzy współczesnych osobliwości i cudów designu XX wieku z pewnością znajdą tu najlepsze co można kupić za pieniądze.
Z pewnością targi w Bazylei i siostrzane wydarzenie w Miami są tak zabawnie i zaskakujące, że zwiedzający nie mogą czuć się znużeni, jak to zazwyczaj bywa. W tym roku, od strony designu, czuje się szczególną świeżość dzięki silniejszemu, bardziej ugruntowanemu współczesnemu przekazowi. Także cały program targów jest bardzo progresywny.
Samochody w wejściu
Już w wejściu Art Basel zwiedzający mają możliwość odbycia rozkosznej podróży do Riviera Rendezvous dzięki kolekcji Stuarta Parra. Jest to seria klasycznych luksusowych i sportowych samochodów z lat 50. i 70. XX wieku, z naciskiem na samochody plażowe o rattanowych siedzeniach. Dla kogo błękitny Fiat 600 Multipla Marinella od Fissore? Teraz trzeba już tylko znaleźć plażę.
Korporacyjny apartament
W wirze ekspozycji krzeseł obrotowych główną atrakcją są niekonwencjonalne meble biurowe Philippe’a Malouina dla Salon 94 Design. Inspirowane dogłębnymi analizami przestrzeni pracowniczych, studiami na temat mebli biurowych i wykonany przy użyciu różnorodnych materiałów i technik przemysłowych, tworzą kolorowy korporacyjny apartament. Znajdziemy więc tu biurko gabinetowe wykonane z nylonu, spawane i powlekane poliuretanem stalowe pióro oraz i dywanik ze stalowej siatki.
Tajemnice szkła
Nowojorska projektantka oświetlenia, Lindsey Adelman, prezentuje poetycką nową pracę w ramach eksperymentalnego programu Curio. Entitled Paradise City to rzeźbiarska instalacja, bajeczna plątanina szkła i metalu zawieszona nad wodą. Źródło światła osadzone jest bezpośrednio w powierzchni szkła co sprawia, że jest praktycznie niewidoczne.
W innym miejscu zaprezentowano ekspozycję Inverted Gravity Mathieu Lehanneura, która także przesuwa granice obróbki i zastosowania dmuchanego szkła. W tym przypadku monolityczne bloki marmuru balansują na szczycie serii delikatnych bąbelków. Nowa kolekcja mebli potwierdza jak ogromną odporność ma ten starożytny materiał, a jednocześnie trudno uwierzyć, że tak właśnie jest.
Brazylijskie klimaty
Uczestnicząca w targach po raz pierwszy, brazylijska galeria Mercado Moderno olśniewa srebrnym tłem swojego stoiska. Ta wystawa obejmuje wyjątkowe meble z połowy wieku autorstwa Abrahama Palatnika, jednego z pionierów międzynarodowej sztuki kinetycznej. Jest to pierwsza tego typu prezentacja poza granicami Brazylii. Natomiast galeria „Future Perfect” ma już ugruntowaną pozycję dzięki obecności jej placówek w Los Angeles, Nowym Jorku i San Francisco. Zwraca uwagę przede wszystkim ogromnymi ceramicznymi meblami autorstwa Floris Wubben i pięknymi balansującymi lampami Kristin Victorii Barron, które nawiązują do świata zwierząt.
Sztuka ikebany
Wystawa galerii Erika Thomsena prezentuje japońskie bambusowe kosze ikebana z lat 20. i 30. XX w., zdobyła aplauz publiczności brawa dzięki wysublimowanej pogodności. Z pewnością magnetyzujące kunsztem i nasycone opowieściami naczynia stanowią doskonałą oprawę i dyscyplinują szalone i magiczne innowacji wypełniające hale targowe Design Miami / Basel 2019.