Search

Ceramika z Ukrainy | nowości FAINA

ceramika z ukrainy_faina_01

Ceramikę wytwarza się na terytorium Ukrainy bez przerwy od najdawniejszych czasów aż po współczesność. Przedstawia ona wysoko rozwiniętą kulturę artystyczną i techniczną, oryginalność i kreatywność. Nie przypadkiem sztuka garncarska mogła tak owocnię się tu rozwijać. Istnieje tu bowiem wiele złóż różnych glinek, zwłaszcza kaolinu (glinki białej). Z Ukrainy jako miejsca, i tych głębokich korzeni i bogatej tradycji, czerpie marka FAINA.

ceramika z ukrainy_faina_02

Historia ceramiki z Ukrainy

Historia ukraińskiej ceramiki rozpoczyna się w epoce neolitu, wraz z ceramiką kultury trypilskiej. Ich wysoki poziom techniczny i artystyczny jest analogiczny do artefaktów kultury Morza Egejskiego. Interesująca jest również ceramika wytwarzana przez różne kulty. Jeszcze jednym elementem, który wpłynął na rozwój ceramiki w tym regionie był wpływ kolonii greckich na wybrzeżu Morza Czarnego.

Ceramika tak zwanej epoki słowiańskiej, która rozpoczęła się w II wieku naszej ery, była skromniejsza. Dopiero w epoce książęcej (IX – XIII wiek) produkcja ceramiki osiągnęła wysoki poziom techniczny i różnorodne formy artystyczne. Produkowano różne naczynia, także dekoracyjne, glazurowane płytki, którymi wykładano podłogi kościołów i pałaców. Łączyły w sobie cechy sztuki bizantyńskiej oraz romańskiej.

Koło garncarskie wprowadzono po okresie mongolskim, w rezultacie zastąpiło ono wyroby kształtowane ręcznie. W późnym średniowieczu nastąpił spadek produkcji, jednak niebawem ceramika odzyskała dawną świetność. Między innymi dzięki powstaniu cechów handlowych, w kolejnych stuleciach, ukraińscy artyści i rzemieślnicy przekształcili bogaty styl baroku. W efekcie powstał styl dekoracyjny z motywami ozdobnymi i gustowną harmonią kolorów. Oprócz naczyń kuchennych i zastawy stołowej opracowano także element architektoniczny – piec. W XVIII wieku emaliowane płytki produkowano w prawie wszystkich ośrodkach produkcji ceramiki na Ukrainie, szczególnie w regionie Czernihowa.

ceramika z ukrainy _faina_03

Hołd dla 700-letniej tradycji garncarskiej

Zestaw ceramicznych wazonów KUMANEC, z otworem w środku w kształcie bajgla, czerpie inspirację z tradycyjnej ukraińskiej ceramiki świątecznej. Zmienia histyczny obiekt w nowoczesną dekorację wnętrz. Pierwotnie „kumanec” był używany do przechowywania różnorodnych napojów. Specyficzny kształt tego naczynia umożliwiał zawartości na stały kontakt z naturalną gliną. Ten zabieg pomagał dłużej utrzymywać świeżość napoju.

ceramika z ukrainy _faina_04

Po ukraińsku „motanka” – święty talizman w kształcie lalki. Zestaw wazonów MOTANKA przekształcił ten tajemniczy symbol w nowoczesne dekoracje do domu. Wypełnią go pozytywną energią i ochronią przed wszelkimi niepowodzeniami. Wazon wykonany jest z lokalnej trwałej terakoty. Dzięki szkliwieniu jest wodoodporny i może gościć żywe kwiaty.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close