Search

Kālida Sant Pau w Barcelonie | tulipanowiec amerykański

Kālida Sant Pau 03

Amerykańskie Stowarzyszenie Eksporterów Drewna Liściastego (AHEC) włącza się w działania na rzecz współczesnego społeczeństwa i dobrostanu wszystkich ludzi. W związku z tym udzieliło wsparcia chorym na raka Kālida Sant Pau w Barcelonie. Przy projekcie ośrodka sfinansowano obróbkę i wykonanie złożonych elementów stolarskich z tulipanowca amerykańskiego.

Kālida Sant Pau 05

Dla pacjentów onkologicznych

Drewno tulipanowca będzie wykorzystane elementach zewnętrznych nowego ośrodka Kālida Sant Pau w Barcelonie. Stworzy jego pergolę oraz obłożoną trejażem fasadę. Budynek zaprojektowała Benedetta Tabgliabue, architektka z pracowni Miralles Tagliabue EMBT. Natomiast projekt wnętrza stworzyła Patricia Urquiola. Charakterystyka termicznie modyfikowanego tulipanowca gwarantuje odporność na warunki atmosferyczne. Jednocześnie dodaje obiektowi ciepła i elegancji. Sama projektantka Benedetta Tagliabue powiedziała:

Termicznie modyfikowany tulipanowiec to znakomity wybór do wykonania elementów zewnętrznych ośrodka Kālida Sant Pau, ponieważ w sposób optymalny pozwala wykorzystać eleganckie elementy drewniane

Kālida_Sant_Pau_06

Pod pergolą przechodzą odwiedzający w drodze do głównego wejścia budynku. Zaprojektowano ją tak, aby zapewnić warstwę ochronną okrywającą ogród. Deski z tulipanowca połączono w niewielkie trójkąty, tworzące dużą kratownicę otoczoną stalową konstrukcją. Zabieg ten nadał przestrzeni zewnętrznej kontrast strukturalny. Projekt wykonawczy daje możliwość odseparowania ogrodu od otaczających go budynków. Tym samym zapewnia azyl względem tradycyjnych terenów szpitalnych.

Kālida_Sant_Pau_02

Trejaż na fasadzie składa się z poprzecznie rozmieszczonych desek z termicznie modyfikowanego tulipanowca amerykańskiego. Zapewnia tym samym dostęp światła oraz widok na kompleks szpitala Sant Pau, stale jednak chroniąc prywatność pacjentów.

Wierzymy, że technologia modyfikacji termicznej jest kluczowa dla upowszechnienia wykorzystania drewna w zastosowaniach zewnętrznych. Rynek stale się rozwija, a projektanci i architekci chcą korzystać z drewna. Aby to jednak było możliwe, materiał ten musi spełniać odpowiednie wymogi eksploatacyjne. Musi także świetnie wyglądać i zapewniać trwałość – w przeciwnym razie po prostu nikt po niego nie sięgnie. Podczas termicznej obróbki drewna nie używa się żadnych preparatów chemicznych. Sam proces poprawia stabilność materiału. A jednocześnie ma jedynie niewielki wpływ na środowisko w porównaniu z innymi technikami. Jesteśmy zachwyceni możliwością współpracy przy realizacji budynku Kālida Sant Pau, ponieważ to niezwykła inicjatywa społeczna – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Kālida_Sant_Pau_01

Kālida Sant Pau

Nowy budynek Kālida Sant Pau mieści się raptem kilka kroków od oddziału onkologicznego szpitala Sant Pau w Barcelonie. Tutaj, w niezwykle pomysłowo zaprojektowanej przestrzeni architektonicznej ośrodek oferuje wsparcie. Na każdym etapie leczenia pacjenci i ich najbliżsi mają miejsce, gdzie mogą uzyskać pomoc i informację. Kālida inspirowana jest psychospołecznym modelem opieki szkockiej organizacji pozarządowej Maggie’sPlacówki dla tej organizacji tworzyli m.in. Zaha Hadid, Frank Gehry, Rem Koolhaas, Richard Rogers, Norman Foster czy Studio Snøhetta.

Kālida Sant Pau 04
Kālida Sant Pau 04

Drewno modyfikowane termicznie

Drewno modyfikowane termicznie lub poddane obróbce termicznej cechuje się korzystniejszymi właściwościami eksploatacyjnymi i zyskuje większą trwałość. Dzięki temu można je stosować na zewnątrz bez dodatkowych zabezpieczeń. W wyniku modyfikacji termicznej amerykańskie gatunki drewna takie jak jesion, miękki klon, tulipanowiec oraz czerwony dąb przechodzą do najwyższej klasy trwałości. Przez ten proces zawartość wilgoci w drewnie spada do 4–6%, i jednocześnie zmniejsza w nim zdolność do jej absorbowania. W efekcie otrzymany materiał jest mniej podatny na zmianę kształtu pod wpływem pogody. Dodatkowo takie drewno jest bardziej odporne na próchnienie i nie potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń. Przy okazji drewno na całej swej powierzchni nabywa atrakcyjnego, ciemnego odcienia.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close