W październiku każdego roku w Eindhoven odbywa się Holenderski Tydzień Designu. To największe wydarzenie poświęcone projektowaniu w Europie Północnej. Swoje prace i pomysły prezentuje tu ponad 2.600 projektantów. Natomiast widownia złożona z gości z kraju i zagranicy to około 350.000 osób. Holandia staje się na ten tydzień epicentrum kultury projektowej, a wykłady, wystawy i różnorakie wydarzenia odbywają się w 110 lokalizacjach miasta.
Historia DDW
Wszystko zaczęło się w 1998 roku. Wtedy właśnie Vormgeversoverleg (kolaboracja grupy projektantów) zorganizował pierwszy Dzień Designu. Jego celem było zapoznanie przedsiębiorców z projektantami. Wydarzenie, które odbywa się co roku w Eindhoven, z roku na rok cieszyło się większym zainteresowaniem i rosło. Dzień Designu zmieniła się w Tydzień Designu w 2002 roku, a ostatecznie w 2005 roku został przemianowany na Holenderski Tydzień Designu (DDW).
Pozytywna przyszłość
Chociaż impreza jest otwarta dla każdej możliwej do wyobrażenia dyscypliny i aspektu projektowania, nacisk kładzie się tu przede wszystkim na eksperyment, innowacje i crossovery. Szczególną uwagę każdego roku poświęca się pracy i rozwojowi młodych talentów. DDW koncentruje się na projektowaniu przyszłości i przyszłości projektowania. Celem organizatorów jest pokazanie, w jaki sposób projektanci z całego świata kształtują pozytywną przyszłość. Chodzi tu także o wzmocnienie pozycji i znaczenia holenderskich projektantów. Zauważa się potrzebę ujęcia przyszłości przez międzynarodowe środowisko, a także zbliżenia projektantów do zagadnień społecznych.
Jaka jest Holandia
DDW postrzega nie tylko holenderski design jako etykietę dla pewnej grupy projektantów lub estetyki projektu. Jest to przede wszystkim trwałe odzwierciedlenie kultury i postawy charakterystycznej dla Holandii i Holendrów. A z czego słyną obywatele Holandii? Organizatorzy utożsamiają się z podejściem zorientowanym na rozwiązanie, funkcjonalnością, humanizmem, a także wolnomyślicielami. Nie odżegnują się także od brutalności, humoru, umiejętności patrzenia na sprawy z dystansem, jednomyślnością, oraz niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Według filozofii tego wydarzenia holenderski design jest postawą i z definicji nie odnosi się do narodowości. W efekcie Holenderski Tydzień Designu z optymizmem spogląda na projektantów. To właśnie ich innowacji pragnie nasz szybko zmieniający się świat.