Stoliki kawowe to meble niezwykle wszechstronne, łączą formę i funkcję, styl i użytkowość. Wybór odpowiedniego stolika do kawy zależy przede wszystkim od proporcji. Pod uwagę należy brać więc wymiary, stylistykę i harmonię innych elementów w pomieszczeniu. Ogólnie utarło się, że stolik do kawy powinien mieć około dwóch trzecich długości sofy, a ze względu na centralnie umiejscowienie stanowi bardzo istotny akcent.
Trudno znaleźć drugi tak prosty mebel, a jednocześnie pozwalający na stworzenie niezliczonej ilości kreatywnych interpretacji. Stoliki kawowe wykorzystują różnorodne kształty, style i powstają z różnych materiałów. Od minimalistycznych akrobacji przesuwających granice lekkości mebla, po przysadziste bryły wieńczone spektakularnym kamieniem. Przegląd najciekawszych propozycji topowych producentów ukazuje niezwykłą różnorodność projektów. Każdy z nich oferuje inną stylistykę, wszystkie łączy najwyższa jakość wykonania.
Jak wybrać najlepsze stoliki kawowe do swojego salonu
Odpowiednie stoliki kawowe to jeden z najważniejszych elementów salonu. Jednak często wybór ten schodzi na drugi plan, choć, ze względu na ich funkcję estetyczna i praktyczną, powinniśmy przywiązywać do nich więcej należnej uwagi. Stoliki kawowe z pewnością nadają salonowi charakteru. Zazwyczaj odzwierciedlają osobowość właścicieli domu, ponieważ na nie najcześciej trafiają przedmioty osobiste i akcenty dekoracyjne.
W zasadzie stoliki do kawy, po sofie, to najbardziej wdzięczny obiekt poszukiwań. Od marmuru po drewno z odzysku – na rynku jest tak wiele intrygujących wzorów stolików do kawy, że trudno wybrać tylko jeden
Stoliki kawowe a rozmiar
Stolik kawowy powinien proporcjami odnosić się do wielkości sofy. Mowa oczywiście o głównym stoliku kawowym, który niejednokrotnie zastępuje kompozycja dwóch, a nawet trzech mniejszych stolików o różnych wysokościach. Zasadniczo przyjmuje się, że mebel ten powinien mieć co najmniej połowę długości sofy. Jednak zdecydowanie nie powinien przewyższać jej długością.
Optymalna wielkość plasuje się więc między długością trzech czwartych a dwóch trzecich sofy. Jeśli natomiast mowa o wysokości, stoliki kawowe produkowane we Włoszech mają zdecydowanie mniej centymetrów niż siedzisko sofy. Natomiast jeśli mowa o wygodnym odkładaniu filiżanek lub innych przedmiotów, warto znaleźć stoliki kawowe, których blaty będą co najmniej równały się wysokością z siedziskiem. Najwyższy komfort dają zdecydowanie małe stoliki kawowe w formie pomocnika, które znajdują się na idealnej wysokości by bez zbędnych ruchów dosięgnąć szklanki z wodą lub książki.
Rodzaje stolików kawowych
Jaki rodzaj stolika do kawy najlepiej pasuje do konkretnej sofy? Zależy to od jej rodzaju. Jeśli więc mowa o standardowej poziomej sofie, zaleca się skorzystanie z owalnego lub prostokątnego stolika do kawy. Jeśli natomiast sofa składa się z modułów, lub jest w kształcie litery L, warto dobrać do niej okrągłe lub kwadratowe stoliki do kawy. Oczywiście na pewno te zasady można złamać, jeśli tylko znajdziemy mebel, w którym rzeczywiście zakochamy się od pierwszego wejrzenia. A serce zdecydowanie może bić szybciej na widok przepięknych projektów najsłynniejszych projektantów.
Stoliki kawowe – kształty
Designerzy czerpią inspirację do swoich projektów zewsząd. Dlatego właśnie stoliki kawowe mogą odnosić się do zachodu słońca nad Los Angeles, lub do organicznego kształtu muszli ostrygi. Jednak, pomimo rosnącej popularności kształtów i form inspirowanych naturą, klasyczne stoliki kawowe dzielimy na kilka podstawowych kształtów.
Owalne stoliki kawowe
Owalne stoliki kawowe świetnie nadają się do równoważenia formy i funkcji. Promują ruch i oferują dużo miejsca do przechowywania rzeczy na wierzchu. Brak ostrych krawędzi wprowadza miękkość i płynność do projektu.
Gra kształtów i proporcji z odważną asymetrią, która zdaje się przeciwstawiać sile grawitacji. To dominujący motyw estetyczny kolekcji stolików okolicznościowych i stolików kawowych Raymond. Eliptyczny kształt dominuje zarówno w chromowanych metalowych podstawach, jak i błyszczących lakierowanych blatach, które mają zaskakującą gamę kolorów, w tym biel, piasek, granit oraz nowe odcienie zieleni i fioletu. Odblaskowa metalowa podstawa jest dostępna w różnych wysokościach i umożliwia dostosowanie stołów do różnych zastosowań. Dzięki stołom Raymond Minotti dodaje nutkę wyrafinowanej elegancji do pomieszczeń mieszkalnych, w odcieniach, które subtelnie przypominają lata 70-te.
Prostokątne stoliki kawowe
Prostokątne stoliki kawowe są zdecydowanie nowocześniejsze i oferują najwięcej miejsca do pracy.
Okrągłe stoliki kawowe
Okrągły stolik kawowy służy gościnności, sprawdza się, gdy korzysta z niego większa ilość osób lub po prostu cała rodzina. Warto dodać w takiej przestrzeni kilka pufów, aby można je było łatwo i wygodnie dostawiać w razie potrzeby.
Kwadratowe stoliki kawowe
Kwadratowe stoliki kawowe zapewniają ładny i symetryczny wygląd przestrzeni życiowej. Są najbardziej praktycznym kształtem stolika do kawy, a niekiedy oferują także miejsce do przechowywania pod blatem.
Z czego powstają stoliki kawowe
Materiały na stoliki kawowe prezentują całe spektrum surowców wykorzystywanych w meblarstwie. Każdy producent wykorzystuje to, czym najbardziej chce się chwalić – marmur, metal, drewno lub szkło. Niejednokrotnie mamy do czynienia z kreatywnymi mieszankami tych szlachetnych materiałów, dzięki czemu mamy przyjemność oglądać naprawdę intrygujące meble.
Marmurowe stoliki kawowe
Marmurowe stoliki kawowe to bez wątpienia najbardziej spektakularne wcielenie tego funkcjonalnego mebla. Marmur to ciężki, solidny i drogi materiał, który wnosi do przestrzeni arystokratyczne, pałacowe konotacje. Natomiast bogactwo kolorów, wzorów i odmian tego kamienia sprawia, że nie ma dwóch takich samych egzemplarzy. Każdy z nich jest wyjątkowy.
Metalowe stoliki kawowe
Starzejące się mosiężne stoliki kawowe mogą nadać salonowi uroku w stylu vintage. Różne odcienie metalu, różne teksturowania działają szczególnie w przypadku, gdy zestawimy kilka obok siebie.
Stworzony z metalowych kostek różnej objętości stolik B2 Living Divani przypomina architekturę w miniaturze, oferując z każdej strony inną perspektywę.
W przypadku stolików kawowych Cluod blaty wykonano z perforowanej stali malowanej proszkowo. Dzięki temu powierzchnia oddaje trójwymiarowy wygląd obłoku na niebie, a blat unosi się na delikatnych stalowych nóżkach.
Drewniane stoliki kawowe
Drewniane stoliki kawowe to doskonały wybór dla osób poszukujących ciepła i dla każdego, kto pragnie urządzić salon w stylu rustykalnym.
Szklane stoliki kawowe
Szklane stoliki kawowe, dzięki minimalistycznemu wzornictwu, pozwalają sofie wybić się na pierwszy plan. Jednak potrafią także przejąć pałeczkę, szczególnie jeśli za projektem stoi wielka fanka kolorów – Patricia Urquiola.
Lustrzane stoliki kawowe
Lustrzane, połyskujące stoliki kawowe dodają elegancji każdemu salonowi.
Alternatywne pomysły na stoliki kawowe
Nie trzeba trzymać się tradycyjnego typu stolika do kawy, jeśli nie mamy na to ochoty. Wiele osób decyduje się na stolik kawowy wykonany z niekonwencjonalnych materiałów lub przedmiotów. W roli takiego mebla może z powodzeniem wystąpić na przykład zabytkowa walizka z pchlego targu.
Ławka i stolik w jednym
Oczywiście można całkowicie zrezygnować ze stolika kawowego, zastępując go kilkoma małymi stolikami pomocniczymi. Można także wybierać nieco zmodyfikowaną tkaninową wersję stolika kawowego: otomanę. Ostatnio pojawiło się kilka ciekawych projektów, które obejmują opcję tac w różnych rozmiarach, pozwalających na kreatywne przemienianie siedziska w stolik.
Area to niski stół do wykorzystania w obszarze konwersacji z podwójną rolą wygodnej powierzchni i siedzenia, wykorzystując jego miękką część. Mała otomana tworzy zestaw ze spójnym, graficznym duchem.
Zgrupowanie stolików kawowych
Innym trendem w projektowaniu wnętrz, który wydaje się, że już ugruntował swoją pozycję, jest zgrupowanie stolików do kawy. Dwa lub trzy stoliki kawowe o różnych wysokościach i rozmiarach, starannie łączą się, tworząc piękną kompozycję. Poza komfortem blatów na różnej wysokości, takie rozwiązanie nadaje też salonowi dodatkowych wymiarów i poziomów.
Płynne sylwetki
Kolekcja Rabbit & the Tortoise, Studio projektowe Juju to rodzina okazjonalnych stolików na różnych wysokościach, które nawiązują do świata dzieciństwa, stylizowanych kształtów zwierząt rysowanych przez dzieci. Siedem stołów o różnych kształtach i rozmiarach zaprojektowano tak, aby tworzyły przepływ w ich przestrzeni, tworząc stale nowe sposoby interakcji.
Geometryczne kombinacje i rurkowe konstrukcje
Czystość linii i ponadczasowy design wyróżniają stoliki kawowe ILE marki Living Divani, dostępne w różnych wysokościach i wymiarach. Blat, także proponowany w wielu wariantach, obejmuje i wznosi rama z satynowej rurki ze stali nierdzewnej o przekroju kwadratu.
Podobnie jak jego krzesła Wassily i Cesca, stoły Laccio Marcela Breuera mają kluczowe znaczenie dla historii designu XX wieku. Zastosowanie rurowej stali przez Breuera do definiowania linii w przestrzeni zrewolucjonizowało konstrukcję mebli i zainspirowało wiele kolejnych generacji projektantów.
Kolorowe niuansy
Witalność barw i intymne gesty charakteryzują Stack Table, składający się z zestawu trzech pojemników o różnych wysokościach, wspartych na strukturze kozła. Kolorowe półki, w czterech wariantach w odcieniach żółtego, czerwonego, fioletowego i białego, można dowolnie komponować.
Stoliki kawowe Fishbone to nowe, zabawne spojrzenie na wzór w jodełkę. Pomysł jest prosty: plastyczna paleta odlewanej kompozycji akrylowej umożliwiła tworzenie intrygujących wzorów. Imitują one cenne naturalne materiały, takie jak róg, masa perłowa, marmur i skorupa żółwia.
Magiczna przejrzystość i lśniące odbicia
Glas Italia to marka szczycąca się niezwykłymi projektami, które odkrywają na nowo piękno i możliwości jakie niesie ze sobą ich ulubiony materiał – szkło. Stoliki kawowe Liquefy wykonano z hartowanego, ultralekkiego szkła z żyłkowaną i organiczną dekoracją, która przybiera kolor i żyły marmuru. Zaskakujący efekt zmiany obrazu sprawia, że żyłka wygląda dynamicznie i zmiennie w zależności od punktu widzenia.
Zainspirowany światem biżuterii stolik kawowy Bangle przypomina klasyczną sztywną bransoletkę z mankietem przegubowym zapięciem. Przypomina klejnot, jest ozdobiony szlachetnymi wykończeniami. Kształt podstawy widoczny jest przez elegancki blat z okrągłego, kwadratowego i prostokątnego brązowego szkła, delikatnie sfazowanego dookoła krawędzi.
Dyskretny urok funkcjonalizmu
Ascanio to okazjonalny stolik z litego drewna, który nie tylko pełni praktyczną funkcję, ale nadaje także wrażenie dyskretnej elegancji w każdym pomieszczeniu. Konstrukcja stołu z litego drewna ułatwia przenoszenie go w salonie, ustawienia w pobliżu sofy lub fotela.
Łącząc wschodnią i zachodnią estetykę, tradycję i nowoczesność, praca George’a Nakashimy stoi w sprzeczności z typową kategoryzacją. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych rzemieślników XX wieku, znanym przede wszystkim z ręcznie wykonanych mebli i wrażliwości na materiały. W przypadku stolików kawowych Splay mamy do czynienia z blatem będącym jednocześnie tacą. Można ją przenosić lub umieścić na drewnianej podstawie na bazie kozła.
Wyjątkowe kształty z natury
Niski stół Pebble definiuje lekka i delikatna sylwetkę, a także kamień, zmiękczony przez zaokrąglenia i wydłużenia. Całość przywołuje skojarzenie z naturą, która jest niepowtarzalna, tworząc za każdym razem coś innego. Płynne bryły poruszają się w przestrzeni. Natomiast prostota kształtu wersji lakierowanej na czarno kontrastuje z cennością materiałów z kilku odmian marmuru.
Natomiast Puddle to zestaw trzech prostych, ale wyrafinowanych stolików kawowych, które nawiązują do naturalnych formacji krajobrazu. Każdy, nieco inny w proporcji, oddaje spokojne piękno przyrody dzięki blatowi, którayoddaje hołd baldachimowi drzewa wspartemu na zwężających się nogach.
Podwójna funkcja
Stoliki kawowe Flap służą także do przechowywania. Dostępne w czterech okrągłych, prostokątnych, kwadratowych i owalnych kształtach, są zdefiniowane przez lakierowaną konstrukcję. Obejmuje ona drewniany blat który można otwierać z dwóch stron.
Stolik kawowy Waves z bezpośrednim odniesieniem do pofalowanego profilu oceanu składa się ze szklanego blatu w kolorze szarego dymu, wspartego na aluminiowej konstrukcji. Na zewnątrz pomalowanej w odcieniu piasku lub brązu i w odcieni cyny od środka. Seria odwróconych półkoli tworzących krętą przednią sylwetkę mieści puste przestrzenie. Pozwalają one użytkownikom pozostawić czasopisma, gazety i małe przedmioty na widoku.
Rzeźbiarska poetyka
Wzniosła rzeźba. Wygląda elegancko, dyskretnie i wytwornie, robi wrażenie płynnymi liniami. Stolik kawowy Tama, w swoim bilansie lekkości i wagi, prostoty i złożoności, dynamizmu i spokoju, ukazuje rzeźbiarskie dzieło sztuki. Przestrzenie poziome i pionowe przenikają się. Znakomity marmur na blaty definiuje pomieszczenie. Pewny siebie element centralny – tak poetycki, i tak wyjątkowy.
Jamie Hayon stworzył kolekcję opływowych, funkcjonalnych przedmiotów, idealnie pasujących do współczesnego domu. Wszystkie stworzono z niemal religijnym uwielbieniem dla jednego zastosowanego materiału, jakim jest drewno. Te rzeźbiarskie elementy wykorzystują formę, światło i cień, aby wyrazić niewysłowione piękno drewna, również dzięki mistrzowskim umiejętnościom rzemieślniczym stolarzy Cassiny. Inspirację dla różnych elementów stanowiły organicznymi kształty i wyczarowane przez Le Corbusiera oraz obrazy zamieszczone w magazynie L’Esprit Nouveau.
Boczne stoliki kawowe
Wiele stolików kawowych stanowi element szerszej kolekcji siedzisk, foteli, będąc tym samym naturalnym uzupełnieniem kompozycji. Jednak nie należy obawiać się zestawiania ze sobą mebli różnych marek i projektantów, jeśli tylko konsekwentnie realizujemy nasz własny pomysł na wnętrze.
Stolik boczny Ren jest częścią szerszej kolekcji zaprojektowanej przez Neri & Hu inspirowanej chińskim ideogramem „Ren”, co oznacza „osoba” lub „człowiek”. Wykonany z wyrafinowanych materiałów i o wszechstronnym kształcie stolik Ren jest idealnym dodatkiem do każdego pomieszczenia w domu.
Klasyka zawsze w modzie
Stolik kawowy Florence Knoll, zaprojektowany w celu wyposażenia nowych wnętrz powojennej Ameryki, to pomniejszone tłumaczenie linii, gestów i materiałów współczesnej architektury. Zgodnie ze wszystkimi jej projektami stół ma oszczędny, geometryczny wygląd, który odzwierciedla racjonalne podejście do projektowania, którego Florence Knoll nauczyła się od Miesa van der Rohe.
Zobacz także:
okragle-stoliki-kawowe-wedlug-boffi
poliform-totalna-koncepcja-wnetrza
florence-knoll-pionierka-designu-i-biznesu
cassina-perspective-ikony-designu-wczoraj-dzis-i-jutro