Search

Miejski styl od kuchni – modern urban

Aegean Teal Benjamin Moor 2021 color of the year

Urban style to kierunek w projektowaniu wnętrz, który szczególnie trafia do młodej publiczności. Odważne kolory, techniczne podłogi, keksowe lastryko i duża dawka poczucia humoru. Sprawdźmy jak miejski styl wygląda od kuchni – serca mieszkania.

styl miejski ego 100 abimis zdjęcie- Matteo Cirenei 01
Abimis no 100 | zdjęcie: Matteo Cirenei

Przyjrzyjmy się zatem różnym odsłonom tego stylu, który pierwotnie wywodzi się od artystycznej bohemy zamieszkującej industrialne lofty Nowego Jorku. Miejski style wyewoluował w kilku kierunkach – od wyciszonego minimalizmu po wielobarwny eklektyzm nawiązujący do estetyki połowy XX wieku.

styl miejski lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty 05
Lost House | interior design: David Adjaye
Dom przekształcony z londyńskiego magazynu, gdzie była rampa załadunkowa posłużyła za bazę basenu tuż przy sypialni właścicieli. Betonowa kuchnia współgra z industrialnym

Jednak zanim przystąpimy do analizy samych cech charakterystycznych oraz kierunków, w których rozwija się miejski styl w dzisiejszym projektowaniu, warto zaznaczyć dlaczego cieszy się on rosnącą popularnością. Oczywiście jest kilka powodów, a pierwszy i najważniejszy z nich to wykładniczy przyrost populacji mieszkańców miast.

Estilo-industrial-Image-2 styl miejski
Estilo | Cosentino

Niestety wiemy już, że nie ma wystarczającej ilości opuszczonych fabryk, by każdy poszukujący swojej prywatnej przestrzeni w wielkim mieście miał szansę zostać posiadaczem kilkusetmetrowego, wielopoziomowego loftu. Miejski styl jednak potrafi być niezwykle elastyczny i grając różnymi trikami, jak choćby ideą otwartej kuchni, połączonej z salonem, adaptuje się doskonale w mniejszych, typowo miejskich przestrzeniach.

taipei_taiwan_by_wei_yi_international_design_associates_15
Wei Yi International Design Associates w apartamencie w Taipei postawili na poetycki minimalizm. Choć paleta barw jest mocno ograniczona, bogactwo faktur odzwierciedla piękno naturalnej przyrody Tajwanu.

Jak wygląda styl miejski w nowoczesnych wnętrzach?

W przestrzeniach w stylu miejskim nacisk kładzie się na elementy i design, które wprowadzają surową atmosferę miejskiego kontekstu do wnętrz. Nie boi się eksperymentować z niezwykłymi materiałami i funkcjami. Ten styl projektowania wnętrz wykorzystuje różne pomysły, aby uzyskać charakterystyczny i często artystyczny wygląd.

house-in-takatsuki-tato-architects wielopoziomowy dom 04
Wielopoziomowy dom w Osace w Japonii, zaprojektowany przez Tato Architects, zawiera wiele nowatorskich zabiegów. Tu przestrzeń dedykowana kuchni na podwyższonej kondygnacji wraz ze stołem jadalni. Zabudowa kuchenna ciągnie się jednak na całej ścianie, przechodząc w regał na książki w części dziennej.

Opierając się na wrażliwości pochodzącej ze stylu industrialnego, styl miejski rozwija cechy strukturalne, komponenty przemysłowe i odsłonięte kanały, podobnie jak jego mentor. Jednak te elementy komponuje się w przejrzyste, otwarte przestrzenie. Królują tu jasne kolory i purystyczne wykończenia, które dodają dziewczęcej elegancji. W rzeczywistości wnętrze miejskie zwykle zawiera sporą dawkę artystycznego bałaganu. Często także zwraca się także w stronę nieoczekiwanych i zaskakujących rozwiązań.

siematic-stilwelt-urban__1_ styl miejski
Urban | Siematic

Przytulność, indywidualizm, szycie na miarę i kreatywność – właśnie dlatego miliony młodych rodzin decyduje się na wnętrza pozbawione blichtru, lecz nie pozbawione smaku. Taka przestrzeń stanowi prawdziwą oazę spokoju w miejskiej dżungli. Miejsce, w którym można wypocząć, wychować dzieci, realizować swoje pasje i prowadzić życie towarzyskie.

VVD | design- Vincent Van Duysen | Dada
VVD | design: Vincent Van Duysen | Dada

Miejski styl – od czego zacząć?

Stworzony w połowie XX wieku w latach 50. w USA, miejski styl industrialny opiera się na ekspansji i ekspresji przemysłu kreatywnego. Artyści, malarze, rzeźbiarze i projektanci dążyli do unikalnych obszernych i otwartych przestrzeni, w których mogli wieść życie zarówno osobiste jak i zawodowe.

miejski styl Salinas | design Patricia Urquiola | Boffi
Salinas | design: Patricia Urquiola | Boffi

Odnaleźli więc porzucone fabryki i wykorzystali ich charakterystyczne elementy. Choć praktycznie zmieniali ich funkcję, zachowywali istotę zastanych tu materiałów. W rezultacie miejski styl wyróżniają duże okna, żeliwne kolumny i drewniane lub żelazne belki oraz odkryte cegły. Jednak industrialny wygląd w miejskim wydaniu przełamuje przede wszystkim kolor i artystyczny look.

arclinea-gamma-kitchen-1
Gamma | design: Antonio Citterio | Arclinea

Właśnie dlatego, jeśli styl miejski wkracza do kuchni, materiały, które tu zastajemy to jedna z najbardziej istotnych części całego projektu. Faktura i wykończenie cementu i podobnych materiałów stały się niezbędnymi elementami projektowania miejskiej kuchni w stylu industrialnym. Jego wszechstronność pozwala na wielorakie zastosowanie, od posadzek, przez ściany po blaty, a nawet fronty szafek.

miejski styl thisispaper-minimalistyczne apartamenty wakacyjne 13
Studio Thisispaper zaprojektowało dwa wakacyjne apartamenty w minimalistycznym stylu. Ta estetyka pozwala gościom na chwilę oddechu i wyciszenia od zgiełku miasta.

Japoński minimalizm a styl miejski

Naszą podróż i odkrywanie stylu miejskiego w nowoczesnych wnętrzach rozpoczniemy od jednego z najbardziej zurbanizowanych krajów na Świecie. Szacuje się, że ponad 91% Japończyków (ze 126 milionowej populacji) zamieszkuje ośrodki miejskie. Ponieważ przestrzeń życiowa na wyspie jest ograniczona, ten naród wykazuje nie nieprawdopodobną kreatywnością jeśli chodzi o projektowanie wnętrz mieszkalnych.

house-in-ebisu-suppose-design-office dom otwarty 07
Kuchnia stworzona z bloków obłożonych jasnym drewnianym fornirem to część przestrzeni otwartej w projekcie autorstwa biura projektowego Suppose. Minimalistyczna prywatna rezydencja leży w modnej dzielnicy Ebisu w Tokio.

Japoński minimalizm to szkoła sama w sobie. Niewielu projektantów spoza tego kręgu kulturowego potrafi w tak oszczędny sposób stworzyć przytulne wnętrze. Dzięki zastosowaniu drewna i nieoczywistym rozwiązaniom architektonicznym japoński minimalizm emanuje ciepłem.

sacha-apartment-interiors-sabo-paris-france styl miejski od kuchni
SABO Project zaprojektowało apartament w Paryżu tak, aby był jak najbardziej przyjazny dzieciom. Kuchnia ze sklejki brzozowej obejmuje przytulny kącik, w którym odpoczywa kot rodziny.

Przegląd kuchni w stylu miejskim otwieramy odkrywając jej minimalistyczne oblicze. Surowe, naturalne drewno w połączeniu z betonem łączy dwa proste materiały. To zaskakujące jak kreatywne podejście pozwala na stworzenie z nich przyjaznej i wyciszającej atmosfery domowego spokoju.

miejski styl caroline-place-amin-taha-architects Londyn
Dom z lat 50. XX wieku w londyńskiej dzielnicy Kensington. Zadanie odnowienia wnętrz powierzono pracowni Amin Taha Architects. Kuchnia obejmuje fronty z drewna wiśni oraz wyspę kuchenną zwieńczona powierzchnią z ciemnego mosiądzu.

Renowacje i adaptacje

Drewno to materiał, kory odnajduje się doskonale nie tylko w minimalistycznych aranżacjach. Styl miejski wywodzi się przecież z połowy wieku, który niektórzy określają ostatnim momentem w dziejach designu, gdy na masową skalę powstawały meble z prawdziwego, litego drewna.

miejski styl Edinburgh Apartment | interior design Luke and Joanne McClelland
Architekci Luke i Joanne McClelland wyremontowali swoje mieszkanie w georgiańskiej kamienicy w Edynburgu. Zmieniając jego rozkład uwzględnili sekwencję współczesnych, pełnych światła przestrzeni życiowych.

Miasta nieustannie się rozrastają, jednak najbardziej atrakcyjne lokalizacje to najczęściej ich najstarsze dzielnice. Budynki z historią i swoim wyjątkowym stylem zachęcaja nowych mieszkańców do wniesienia powiewu świeżości. Jednak zawsze na pierwszym miejscu stawia się tu szacunek dla tradycji i zastanego dziedzictwa.

miejski styl Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 04
Brasília to hołd złożony ideom modernizmu przez Oscara Niemayera, arcydzieło architektury wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Mieszkanie w jednym z pierwszych, oddanych tu do użytku bloków mieszkalnych odnowiło studio Debaixo do Bloco Arquitetura. Zastosowano nowoczesny układ, jednak wykorzystano we wnętrzach naturalny dla tego środowiska styl vintage.

Przenikanie się przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych to standard w dzisiejszej architekturze. Korzysta z niego również styl miejski, inspirując się zastaną na miejscu okoliczną architekturą i schedą po wcześniejszych dokonaniach pokoleń architektów.

styl miejski 20-bond-street-apartment-w nowym jorku home studios 10
Apartament w Nowym Jorku przy 20 Bond mieści się w budynku z 1925 roku. O przeprowadzenie bardzo potrzebnego remontu przestarzałego mieszkania poproszono Home Studios z Brooklynu. Architekci przystosowali wnętrze dla potrzeb młodej rodziny z dziećmi, jednocześnie oddając hołd estetyce art-deco.

Nowoczesne miasta inkorporują do tkanki mieszkalnej nie tylko opuszczone przestrzenie postindustrialne. Nową funkcję zyskują także inne budynki, często użyteczności publicznej. Doskonały przykład stanowi wybudowana w XIX wieku szkoła w Clerkenwell. Na niewielkiej powierzchni starej, ciemnej klasy, architektom z nagradzanej pracowni Coffey Architects, udało się stworzyć zwarte, a zarazem świetliste mieszkanie.

miejski styl budynku szkoły @Tim Solar 04
Ze względu na ograniczoną ilość powierzchni w przypadku mieszkania w ponad stuletnim budynku byłej szkoły, architekci zdecydowali się zmieścić niewielką kuchnię pod antresolą.

Industrializm inspirowany naturą

Określenie „przytulny minimalizm” dla wielu zdaje się po prostu oksymoronem. Jednak architektura wnętrz pozwala na różne eksperymenty, a część z nich publiczność przyjmuje z zaskakującym entuzjazmem. Właśnie z tego powodu kolejny typ aranżacji charakteryzujący miejski styl możemy określić mianem „organicznego industrializmu.

styl industrialny belgijskiego mieszkania carmine-van-der-linden-thomas-geldof_08
W tym mieszkaniu na belgijskim wybrzeżu styl industrialny uzupełniają naturalne materiały. Dzięki temu powstała wyciszająca atmosfera łącząca wnętrze z okolicą. Stalowe schody, stolarkę w kolorze wodorostów i marmurowe powierzchnie zaprojektowali lokalni architekci – Carmine Van Der Linden i Thomas Geldof.

Współczesny design czerpie z natury pełnymi garściami doceniając jej zbawienny wpływ na skołatane nerwy i zmysły żyjących w mieście ludzi. Pragniemy kontaktu z przyrodą nie tylko podczas niedzielnych wycieczek do lasu – chcemy obcować z nią na co dzień, niemal niepostrzeżenie. Właśnie dlatego styl miejski się „zazielenił”, otwierając przed mieszczuchami możliwość interakcji z roślinami i organicznymi teksturami. I nie chodzi tu tylko o kilka doniczek ze świeżymi ziołami na kuchennym blacie.

sasha hamolin 01
Sasha Hamolin to białoruski projektant wnętrz i mebli, dla którego prostota to nie tylko inne określenie na brak bałaganu. To raczej oddanie esencji podstawowej funkcji i przeznaczenia obiektu lub przestrzeni. Charakterystyczne podejście do współczesnego minimalizmu doskonale widać w jego projekcie renowacji mieszkania w Mińsku.

Styl miejski i zwiększanie przestrzeni życiowej

Bez wątpienia do największych luksusów naszych czasów zaliczyć należy czas i przestrzeń. Miasto kurczy się, a życie przyspiesza wręcz na naszych oczach. Z tego względu jednym z największych wyzwań stawianych współczesnym architektom jest wygenerowanie dodatkowej życiowej przestrzeni na zwykle mocno ograniczonym obszarze.

liddicoat-goldhill-london-hackney miejski styl
Liddicoat i Goldhill – małżeństwo architektów, podczas projektowania i budowy swojego domu, postawili sobie zadanie „zbadania idealnej faktury i atmosfery architektury domowej”. Budynek znajduje się na obszarze chronionym w dzielnicy Hackney w Londynie, otoczony zabytkami. Projekt mocno ograniczała wąska działka i konieczność uwzględnienia prawa sąsiadów do światła.

Wrażenie przestronności osiąga się za pomocą kilku podstawowych narzędzi, jak otwarty plan oraz szeregu sprytnych trików. Przestrzeń podkreśla naturalne światło słoneczne, więc do jednych z nich należy wprowadzanie go do każdego zakątka wnętrza.

wrażenie przeststronności kcdesignstudio_06
W przypadku tego mieszkania na Tajwanie kreatywność studia projektowego, jeśli chodzi o radzenie sobie z mniej niż idealnymi warunkami, najlepiej oddaje obróbka sufitów. Wystrój oparto na przytłumionej palecie szarości i bieli. Gładka betonowa posadzka i ściany gipsowe tworzą stonowane, szare tło dla eklektycznego wyboru mebli i dzieł sztuki. 

Styl miejski czyli twór niestały i ulegający ciągłym zmianom

Często powtarza się ten sam scenariusz – młoda para kupuje mieszkanie, potem pojawiają się dzieci. Najmłodsi rosną i zmieniają nie ich potrzeby, a w międzyczasie zmienia się i ewoluuje także gust rodziców.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 03
Dom architekta w południowym Londynie szokuje jaskrawą kolorystyką i powalającą inscenizacją górskiej scenerii. Za projekt odpowiada studio architektoniczne CAN, którego założyciel – Mat Barnes, zamieszkał tu ze swoją czteroosobową rodziną. Projekt obejmował rozszerzenie przestrzeni życiowej. Kuchnię otwarto na tylny ogród, powstała także dodatkowa sypialnia.

Właśnie z tych powodów albo zmienia się mieszkanie na większe lokum, lub zmienia się samo mieszkanie. W przypadku miejskich domów i apartamentów należących do architektów, mamy do czynienia z prawdziwym poligonem doświadczalnym i wieloma operacjami na żywym organizmie.

alexander_co_bondi_junction_ lekcja architektury 01
Dyrektor studia architektonicznego Alexander & Co. – Jeremy Bull, mieszka w Bondi Junction House razem z partnerką (i dyrektorem marketingu) Tess Glasson oraz ich czterema synami. Dom w ciągu 7 lat przeszedł już trzy remonty, podczas których na przykład zmieniono podłogi z drewnianych, na bardziej wytrzymałe kamienne.

Wibrujące kolory i zaskakująca scenografia

Jeśli pragniemy zaszaleć – miasto to najlepsze miejsce. Wibrujące kolory, nierzeczywiste scenerie, abstrakcyjne przestrzenie. Choć miejski styl zakłada, że mieszkanie ma być miejscem, w którym ukrywamy się przed wszystkim negatywnym co niesie miasto, to nikt nie twierdzi, że ma być tu cicho, grzecznie i spokojnie. Przegląd nowoczesnych wnętrz w światowych metropoliach rozpoczęliśmy od tych najbardziej minimalistycznych. Właśnie po to by to co najciekawsze zostawić na koniec.

miejski styl mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 04
Dom architekta Mata Barnesa – Studio CAN

Dom stanowi tło dla naszego życia, a każdy ma nieco inne potrzeby i oczekiwania. O ile minimalizm pozwoli na złapanie oddechu osobom lubiącym prostotę, o tyle maksymalizm zapewni mieszkańcom zastrzyk energii lub ucieczkę w inny wymiar.

patricia-bustos-studio-minimal-fantasy-madrid 16
Projektantka Patricia Bustos stworzyła w sercu Madrytu „Minimal Fantasy” – przesycone różem mieszkanie na wynajem zanurza gości i mieszkańców w surrealistycznej i hipnotyzującej przestrzeni.

Monochromatyczne wnętrza w intensywnych odcieniach żółtego, niebieskiego lub różowego. Powracająca do łask estetyka lat 70. z charakterystycznymi, wibrującymi teksturami. Zaskakujące, artystyczne podejście do samej kompozycji i aranżacji wnętrz. Każda myśl, prośba czy sugestia otwartego i odważnego klienta pozwala projektantowi na rozwinięcie skrzydeł swej kreatywności.

miejski styl Modernistyczne mieszkanie niczym wnętrze jachtu
Architekt z Nowego Jorku, Michael K Chen, zaprojektował modernistyczne mieszkanie dla pary podróżników. Wzorował się na elastycznym wnętrzu jachtu, a wykorzystał rzemiosło, technologię oraz referencje estetyczne z połowy XX wieku.

Kolorowe bloki

Jak widać na powyższej fotografii, kolorowa kuchni anie zawsze musi oznaczać feerię barw i faktur. Znacznie bardziej wyważony, leż równie spektakularny zabieg architektów polega na zastosowaniu bloków koloru. Zabudowa w intensywnym kolorze, który przewija się także w innych częściach mieszkania, podkreśla wyjątkowy i specjalny charakter tej konkretnej przestrzeni.

ilioupoli_pointsupreme_yiannishadjiaslanis mieszkanie w suterenie 06
Do tego ateńskiego mieszkania w suterenie, z nagim betonem pozostawionym na stropach i kolumnach, ciepło wprowadzają polerowane płytki podłogowe z terakoty, ściany pokryte korkiem oraz pomalowane na czerwono szafki kuchenne. 

Miejski styl w mieszkaniach i domach, do których wprowadza się motyw przewodni w postaci konkretnej palety barw, kolorów i tekstur, zyskuje dodatkowy wymiar. Wnętrze staje nie odrealnione, oderwane od szarzyzny miasta na zewnątrz. Coraz więcej osób oczekuje takiego magicznego pierwiastka w swojej przestrzeni.

miejski styl casa-mille-projekt apartmentu-fabio-fantolino_07
Architekt Fabio Fantolino w swoim apartamencie wydzielonym częściowo z XIX-wiecznego palazzo, także w kuchni zestawił odcienie patrolowe z naturalnymi kolorami obecnymi w ogrodzie za oknem. Szafki ozdobiły także miedziane uchwyty, nadając im wyrafinowany efekt.

Kreatywność architektów zdaje się być nieograniczona. Z wielkim entuzjazmem sięgają po nowe materiały, jak choćby lastriko, które cieszy się coraz większą popularnością. Sklejka, beton, stal nierdzewna czy płytki ceramiczne oraz cegła to z pewnością nie najdroższe materiały wykończeniowe. wszystkie znajdujemy w nowoczesnych, miejskich przestrzeniach mieszkalnych, które lubią i ewoluować zgodnie z oczekiwaniami właścicieli i w zależności od ich potrzeb.

styl miejski Duplex in Sarrià-Sant Gervasi by Arquitectura-G Barcelona
Bliźniak w Sarrià-Sant Gervasi |interior design: Arquitectura-G Barcelona

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close